Akreditif ve İşleyişi

akreditif-ve-isleyisi

Ürünlerinizi ihraç etmek istiyorsanız ya da ürün ithalatı yapacaksınız, bilmeniz gereken en önemli şeylerden bir tanesi de kullanacağınız ödeme şeklidir. Dış ticarette kullanılan birçok ödeme şekli bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ise akreditiftir. Bu yazımızda akreditif ve akreditifin işleyişinden bahsedeceğiz.

Akreditif Nedir?

Akreditif uluslararası ticarette kullanılan bir ödeme şeklidir. İngilizcede Letter of Credit (L/C) olarak adlandırılmaktadır. Dış ticarette yaygın olarak kullanılır. Ödeme sürecine bankaları da dahil ederek, alıcı ve satıcı arasındaki güvensizliği ortadan kaldırır. Bankalar alıcı ve satıcı arasındaki sözleşme ile ilgilenmezler. Bu ödeme tipinde bankalar, akreditif sözleşmesindeki koşulların gerçekleşmesiyle ve gerekli belgelerin ibraz edilmesiyle ilgilenirler. Uygun vesaikin ibraz edilmesiyle, satıcı parasına alıcı ise istediği nitelikteki ürünlere kavuşur. Akreditifli ödeme şeklinin kuralları Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) tarafından yayımlanan UCP 600'e göre yapılmaktadır. Bu kurallar akreditif yöntemini uygulayacak taraflar için bir kılavuz niteliğindedir.

Akreditifte alıcı ve satıcının belirlediği; ödeme tutarı, ürün adeti, fiyatı, teslim şekli vb gibi detaylı bilgiler yer almaktadır.

Akreditifin Tarafları

  • İthalatçı (Amir, Applicant): Akreditifi talep eden taraftır. Amir bankaya akreditif açtırmak için gerekli olan belgeleri sunar.
  • Amir Banka (Issuing Bank): Amirin talebi ile akreditifi açan bankadır. Amir banka akreditifi açtığı andan itibaren, ibrazı karşılamakla dönülemez şekilde yükümlüdür.
  • Lehtar (Beneficiary): Malı satan, ihracatçıdır. Akreditif açılan taraftır. Akreditif koşullarına uygun olarak malları hazırlayıp sunan ve gerekli belgeleri bankaya iletmesiyle, gönderdiği malların bedelini alır.
  • İhbar Bankası (Advising Bank): Akreditif metnini lehtara ileten bankadır.

Akreditifin İşleyişi

Akreditif işleyişini basitçe ve kısaca şöyle anlatabiliriz: Akreditifin oluşturulması için ithalatçı, amir bankaya talep açar. Akreditif açtırmak istediğini beyan ederek, gerekli olan üç evrakı sunar. Bunlar; talimat mektubu, akreditif açtırma teklifnamesi ve proforma fatura. Akreditif talebi oluşturulduktan sonra amir banka, ihbar bankasına küşat mektubu adı verilen bir belge ile akreditifi bildirir. İhbar bankası aracılığıyla akreditif ihbarını alan ihracatçı akreditifte yer alan koşullara göre malların sevkiyatını gerçekleştirerek, vesaiki ihbar bankasına ibraz eder. İhbar bankası ise belgeleri amir bankaya ibraz ederek, ödemeyi tahsil eder. Amir banka, akreditif bedeli ödendiğinde belgeleri ithalatçıya iletir. İthalatçı ise bu belgelerle birlikte sevkiyatı yapılan malları teslim alır.

Dış Ticaret Departmanı
%70 Yıl Sonu İndirimi ve 2018’e Bir Veda

İlgili Yazılar

 

Yorumlar (7)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Selam, emeğinize sağlık -önemli olduğunu düşündüğüm için şoyle bir ekleme yapmak isterim- akreditif birçok ödeme biçimini içinde barındırabilen bir kredili işlem biçimidir- bu sebeple anlatımın amir(ithalatçı) tarafından yapılması durumunda...

Selam, emeğinize sağlık -önemli olduğunu düşündüğüm için şoyle bir ekleme yapmak isterim- akreditif birçok ödeme biçimini içinde barındırabilen bir kredili işlem biçimidir- bu sebeple anlatımın amir(ithalatçı) tarafından yapılması durumunda bankalardaki kredi talep ve kullandırım uygulamalarına da değinmek - konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.syg

Devamını oku
Mehmet Işıklar
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Mehmet Bey Merhaba,

Nazik ve açıklayıcı geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Bahsettiğiniz konu ile ilgili de ileride daha detaylı bir yazı hazırlamamiz güzel olabilir.

İyi günler dilerim

Kübra Çetintaş
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Kübra Hanım Merhaba,

Yararlı paylaşımınız için öncelikle teşekkürler, aktif olarak ithalat ve ihracat işlemlerimde peşin veya vadeli işlemler yaptığım için akreditif henüz yapmadığım bir ödeme şekli.Merak ettiğim bir soru var akreditif...

Kübra Hanım Merhaba,

Yararlı paylaşımınız için öncelikle teşekkürler, aktif olarak ithalat ve ihracat işlemlerimde peşin veya vadeli işlemler yaptığım için akreditif henüz yapmadığım bir ödeme şekli.Merak ettiğim bir soru var akreditif maliyetleri haliyle peşin ve vadeli işlemlere göre her ne kadar daha güveli olsa da daha pahalı olduğunu düşünüyorum bu maliyet firmaları mecbur kalmadığı sürece akreditif ödeme şeklinden uzak tutuyor olabilir mi? Akreditif ödeme şeklinin bir firmaya maliyeti nedir?
Örneğin; 50.000 € luk bir ödemede % kaçlık bir maliyet kalemi oluşmaktadır ?

Devamını oku
Ahmet Korkmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Ahmet Bey;

% lik bankadan bankaya değişebilir. Sizin bankayla ne kadarlık bir limitle işlem yaptığınıza bağlıdır diye biliyorum. 50.000 Euroluk işlemlerde eğer bankada dönen yıllık nakit akışınız 4 - 5 milyon euro üzerindeyse düşük veya hiç...

Ahmet Bey;

% lik bankadan bankaya değişebilir. Sizin bankayla ne kadarlık bir limitle işlem yaptığınıza bağlıdır diye biliyorum. 50.000 Euroluk işlemlerde eğer bankada dönen yıllık nakit akışınız 4 - 5 milyon euro üzerindeyse düşük veya hiç olmayabilir Sadece masraf girdisi olabilir. Tamamıyla sizin ile bankanız arasındaki olan "duygusal" ilişkiye bağlıdır.

Devamını oku
İzzet Duru
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Merhaba İzzet Bey,

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Ahmet Korkmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Kübra Hanım Merhaba;

En başta yazınız için tebrik ediyorum. Konu hakkında kendi bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Keşke yazınızı biraz daha ayrıntılı bir hale getirip öyle kaleme alsaydınız. Lütfen bu sözlerimi yanlış almayın ve...

Kübra Hanım Merhaba;

En başta yazınız için tebrik ediyorum. Konu hakkında kendi bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Keşke yazınızı biraz daha ayrıntılı bir hale getirip öyle kaleme alsaydınız. Lütfen bu sözlerimi yanlış almayın ve sizi üzmesin yada tersine cesaretlendirmesin. Bu platformda daha farklı kişilerin yazılarını ve düşüncelerini okumak her zaman mutlu olduğum ve cesaretlendirme içerisinde bulunduğum noktalardan biridir.

Benim geçmiş tecrübelerimden edindiğim bilgiler doğrultusunda, ne yazık ki bizim bankacılık sistemi içerisinde, akreditif işlemini gerçekleştirme aşamasında, bu görevde olan kişilerin yeterli tecrübeye, pratiğe haiz olmadıklarını gördüm ve halen daha da görmekteyim. En büyük sorun merkezi noktasında bulunan kişiler konuları biliyor olabilir, ancak iş yoğunluğundan her işleme yetişemiyorlar. Bu nedenle şubelerde bulunan kişilerde tecrübesizlikten ve pratiksizlikten işlemi rezerve çıkartıp aradan sıyrılmayı biliyorlar.

"Ne kadar enteresan değil mi? "pratik-sizlik" demek, hele ki bu tip bir konuda. Bazıları diyecek bunu okurken Dış Ticaret niri... Akreditif bilgisi niri diye.. ama hepsi bir bütünün içerisinde önemlidir. Akreditif her ne kadar bir bankacılık işlemi olsa da, özelikle ek şerhler konulmuş bir akreditife işlem yapılması konusunda "dış ticaret" bilginiz ve bunu nasıl uygulamanız gerektiğini bilmeniz gerekir, diyerek asıl konuya geri dönelim"


Yukarıda atladığınız birkaç bilgi mevcuttur, hepsini burada ifade etmek istemem, ama önemli olan ve yazılması gereken iki başlık var:

"Muhabir Banka - Teyit Bankası"

Esasında bu bir sorundur. Çoğu zaman akreditif satışlarında, birden bire bakarsınız, hazırlamış olduğunuz Proformaya istinaden açılan akreditif işlemin de sizin verdiğiniz banka bilgileri yerine, hiç sevmediğiniz, çalışmadığınız yada adını sanını sadece köşelerde duyduğunuz bir bankadan size akreditif ihbarı yapılmış. Hoppala ..... al başına bir sürü sorunu...

"Bu işlem vice-versa da olabilir. Sizin açtığınız akreditif metni "Amir" bankanıza vermiş olduğunuz talimat doğrultusunda bile olsa, müşterinize ihbar edilen banka, onun bankası olmayabilir ve karşınıza birden bire ek komisyon masraflarını sizden talep eden bir müşteri bulabilirsiniz. Birçok durumda bu sizin satış rakamlarınız dan yapacağınız bir "discount" ile çözüme kavuşabiliyor ki buda çok göze bakmayan komisyonlardan söz konuysa. Bazı durumlarda komisyon miktarı yüksek olabilir ve buda ihracatınızı bozabilecek seviyeye gelebilir. Hele ki, %5 lerde kalan bir kardan söz ediyorsak. İhracat yapacaksınız diye uğraştığınız ceremeye bir bakın hele...."

USD veya EURO açtığınız akreditifler bankacılık sistemi üzerinden direkt olarak müşterinizin hesabına düşmemektedir. Sizin bankanızın bağlı olduğu uluslararası nakit akışı sisteminde, bankanızın "muhabir" bankası olmayabilir. Bu durumda sizin bankanızın bu muhabir bankayla çalışması için arada her iki bankanın da "muhabir" sisteminde olduğu ek bir banka daha devreye girerek "ihbar" işlemini yapabilir. Bunun da olması demek ek bir komisyon ücretidir (100-200 USD - Bankadan bankaya değişir). Çoğu banka şubesinde "dış ticaret" çalışanlar bunu bilmeyebilirler yada bildikleri halde işlemi sadece yapıp geçmek istediklerinden dolayı (ek evrak işlemi) bunu müşterisine paylaşmaz ve akabinde ister siz, isterse de size açılacak olan akreditif işlemi farklı bir bankaya düşebilir. Burada bir dış ticaret uzmanı olarak , görev yine "size" düşmektedir. Bunun önüne geçmek için, önceden ev ödevinizi yapmanız gerekir.

İster alın, isterse de satın, her iki durumda da akreditif işlemine başlamadan önce, karşıdan banka bilgilerini isteyin ve sizin bankanızdan muhabir listesinde olup olmadığına bakmasını isteyin. Aynı şekilde onun da yapması gerekir. Bazı durumlarda sizin bankanız muhabir listesinde gözükmesine rağmen, karşı tarafta gözükmeyebilir. Bunu öğrendikten sonra ister siz veya karşıdan akreditif açmasını isteyin.

Bitti mi? Hayır.... birde işin "confirmed" kısmı var. Size gelecek olan akreditif mutlaka "confirmed letter of Credit" olmasına bakın. "unconfirmed" akreditif tehlikelidir ve çoğu zaman arkası boştur.

Unutmayın, yaptığınız işleme ait para sizin değildir. Emanetten orada bu işi yapıyorsunuz (sözüm bunu okuyan çalışanlara, patronlar için bir şey diyemem. Belki de adam zengindir riske atmayı seviyordu diyelim o zaman), Kendinizi güvenceye almadan bu tip bir işlemi yapmayın. Emin olamıyorsanız, daha profesyonel birisinden "profesyonel" yardım alın ve size yol göstersinler.

Söz konusu sorunu aşmanın yolu "teyit bankası" kullanmaktır.

İki türlü teyit vardır. Eğer sizin istediğiniz gibi akreditif, bankanıza düşmüşse, bankanız size ben bu işleme teyit veriyorum diyebilir. Bazı durumlarda, bankanıza düşmüşse bile teyit vermeyebilir (bazı eski doğu blok ülkeleri, bazı Türki cumhuriyetler, bazı Afrika ülkeleri ve bazı orta asya ülkelerinden gelen akreditifler de olabiliyor). Bu durumda size ihbarı yapan bankadan (size masrafı oluşmak kaydıyla) bu muhabir bankaya teyit veren bir "teyit bankası" bulmasını isteyebilirsiniz. Bazı "büyük" görünümlü bankalar uluslararası alanda geniş bir yelpazeye bağlı olmadıklarından dolayı çoğu zaman bu işlemi yapamazlar. İşte bu noktada çalıştığınız bankaya giderek açıkta olan ve farklı bir bankaya düşen akreditifi kendi bankanıza çektirmeniz için en uygun zamandır. "teyit bankası" bu işlemi yapabilme kapasitesine sahiptir. Bankanızın size verdiği "teyit banka" bilgileri ile birlikte, bankanız bilgilerine de içeren açıklamayı, size akreditifi açan müşterinizden, bankasına bu değişikliği yapmasını istemenizdir. Bir iki gün içerisinde sorun halledilmiş olur.

"Muhabir-Teyit" için Önemli olan detaylardan birkaçı....

Saygılar,

Devamını oku
Yorum son olarak 2 yıl kadar önce zamanında İzzet Duru tarafından düzenlendi İzzet Duru
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Konuya katkınız için çok teşekkürler, İzzet Bey. Yazının kısa olması benim isteğimdi aslında. Kısa ve genel hatlarıyla bile olsa akreditif hakkında blogda bir yazı olsun istedim. Uzun ve detaylı yazıları üretmek ciddi mesai gerektirebiliyor, buna...

Konuya katkınız için çok teşekkürler, İzzet Bey. Yazının kısa olması benim isteğimdi aslında. Kısa ve genel hatlarıyla bile olsa akreditif hakkında blogda bir yazı olsun istedim. Uzun ve detaylı yazıları üretmek ciddi mesai gerektirebiliyor, buna karşın okunma oranları tüketimi kolay olan kısa yazılara göre daha düşük kalıyor ne yazıkki. Kübra Hanım'ın bu yazısı bizim blog açısından akreditif konusuna bir giriş, bir ilk adım oldu en azından. Başka yazılarda illaki konunun detaylarına girmek gerekecek. Selamlar.

Devamını oku
Zafer Yılmaz
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.