Aslında Para Diye Bir Şey Yok

Aslında Para Diye Bir Şey Yok

Bilmem ne zaman önce bir film izlemiştim. Biri kız, 4 çocukluk arkadaşı yıllar sonra bir araya geliyorlar. İlk başta açıkça itiraf edemeseler de hepsinin ayrı bir başarısızlık hikâyesi var. Hiç biri hayal ettiği hayatı yaşamıyor. Biri yeni boşanmış, birisi işsiz, öteki beş parasız, diğerinin ise nefret ettiği bir işi ve henüz öğrendiği ölümcül bir hastalığı var. Banka soymaya karar veriyorlar. Neyse... Daha fazla anlatmayacağım. Keşke filmin ismini hatırlayabilseydim. O filmden bir karakterin şu sözlerini not almıştım:

"Para aslında yoktur. Para insanlar arasındaki değer transferini gerçekleştirmek için uydurulmuş bir şey. Para gerçek değil."

Bu sözler beni düşündürmüştü. Öncelikle değer transferi konusu ilgimi çekti. Her şeyden önce biz insanlar değer transferi yaparız. Bu kaçınılmaz bir şey. En ufak ilişkilerimizden bile değer transferi çıkar. Bu ticareti de ortaya çıkaran şey. Değerler transfer edilir ve ticaret gerçekleşir. Değerler neler olabilir? Her şey. Mesela sinemaya gittiğinizde satın aldığınız değer nedir? Eğlencedir, mutlu olmadır. Bir yabancı dil dersi aldığınızda ise bilgidir size transfer edilen değer. Sadece bunlarla kısıtlı da değil. Örneğin birisi size gülümsediği vakit size bir değer transfer etmiş olur. O gülümsemenin ruh halinizde yaratacağı pozitif etkidir bu değeri ortaya çıkaran. Aslında bazen ve bazı durumlarda bir gülümsemenin yarattığı değer çok daha büyük olur. Bu anlamda, arkadaşlık için "içerisinde çok yönlü değer transferlerinin yapıldığı abonelik tarzı bir ilişkidir" desek çok da yanlış bir tanım yapmamış oluruz herhalde.

Film karakterimizin para tanımlamasını birazcık değiştirerek tekrar edecek olursam, para insanlar arasındaki bu değer transferini kolaylaştırmak için icat edilmiş bir şey. Para olmasaydı günümüzdeki gibi büyük bir ticaret hayatı olamazdı muhtemelen. Para ticareti, başka bir deyişle değerler transferini, kolaylaştırmış ve hızlandırmıştır.

Bununla birlikte, parayı hayatımızda bu denli sık kullanmak ister istemez kendi ürettiğimiz bir yalana inanmamız halini doğuruyor. Ve unutuyoruz aslında paranın gerçek olmadığını. Onun spekülatif bir temsil değil, asıl değer olduğunu zannediyoruz. Ve yapacağımız her değer transferinde sadece onu kullanmaya mahkûm olduğumuzu varsayıyoruz. Böylece değeri transfer edebileceğimiz başka yolları düşünmekten ve denemekten vazgeçiyoruz. Eğer paramız yoksa hiçbir değeri satın alamayacağımızı düşünüyoruz. Ve bunun çoğu zaman yıkıcı sonuçları oluyor bireyler için.

Hâlbuki birçok durumda para olmadan da değer transferini gerçekleştirebiliriz. Çünkü değeri transfer edebileceğimiz başka yollar da var.

Geçenlerde bunu tecrübe ettim. Öğrenmek istediğim bir yazılımla ilgili ders almak istiyordum. Birisini buldum. Verdiği ders karşılığında kendisine İngilizce veya Rusça dersleri vermeyi teklif ettim. Hiç para kullanmadım. Ortaya para koymadan ama bendeki başka bir değeri (temsili bir şeyi değil, değerin kendisini) transfer ederek istediğim hizmeti aldım. Sonunda o kişiyle arkadaş da oldum. Hatta şöyle de diyebilirim, ilk başta ben onun müşterisiyken sunduğum teklif ile bir anda o benim müşterim haline geldi. Eğer para kullansaydım o kişiyle böylesi güçlü bir ilişki kurmam hiçbir zaman mümkün olmayacaktı.

Siz de bunu yapın, derim. Örneğin, piyano dersi mi alacaksınız? Sizin de iyi bildiğiniz bir konu veya bir alanda yeteneğiniz mi var? Müstakbel piyano hocanıza bu iyi bildiğiniz konuyu ders formatında veya sahip olduğunuz yeteneğinizi bir hizmet formatında önerin. Karşılık olarak sahip olduğunuz bir değeri sunun. Para kullanmak yerine değeri transfer edebileceğiniz başka yollar bulun her zaman için. Bunun çeşitli faydaları var. Birincisi, paraya bağımlılıktan kurtulursunuz. Kendinizi bir nevi özgürleştirirsiniz. İkincisi, değer alış verişi yaptığınız kişiyle daha güçlü ve çoğalabilecek bir ilişki kurma ihtimaliniz olur. Üçüncüsü, değerinizi sunarak pratik kazanır ve sunduğunuz işte keskinleşirsiniz. Veya bir ürün alış verişi söz konusu olduğunda kullanmadığınız, atıl durumdaki bir ürünü sunarak onu değere dönüştürebilirsiniz. Dördüncüsü, cebinizdeki parayı bu tarz bir transferi yapamayacağınız işler için saklarsınız.

Verdiğim örnekler daha çok hizmetlerle ilgili olsa da maddi şeyleri de para kullanmadan satın alabiliriz. Çoğu zaman zor veya imkânsız görünebilir ama en azından bunu düşünmeyi öneriyorum.

Sonuç olarak, ne tür değerler sunduğunuzla ilintili olarak, paranız olmasa bile değerler satın alabilirsiniz.

Sosyal Medyayı Kullanmanın Bedeli
Girişimcilerin Model Alması Gereken Bir Karakter: ...
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.