Babil’in En Zengin Adamı

the-richest-man-in-babylon

İlk defa 1926 yılında yayınlanan George S. Clason'un The Richest Man in Babylon (Babil'in En Zengin Adamı) isimli kitabı bugüne kadar milyonlarca kopya baskısı yapılmış bir kişisel finans klasiğidir. Bu güzel kitap, zenginlik, birikim, yatırım, borç gibi kişisel finansın temel konuları hakkında Eski Babil'de geçen hikâyelerden oluşur. Kişileri zenginliğe götüren temel fikirler hikâyeler aracılığıyla sade ve anlaşılır bir şekilde sunulur.

Babil'in En Zengin Adamı İle Tanışın

Babil'in en zengin adamı olan Arkad zenginliğiyle olduğu kadar mütevazi kişiliği ve sağlam karakteri ile de dikkat çeker. Arkad, kralın isteği üzerine, zenginlik hakkındaki bilgi ve deneyimlerini bir dizi eylem planı halinde formüle ederek öğrencileri ile paylaşır. İşte Arkad'ın derslerinden (kendi tercümem ile) bazı parçalar.

Arkad'ın Cılız Bir Cüzdan İçin Önerdiği 7 Çare

Babil'in Asma Bahçeleri. Maarten van Heemskerck imzalı bir 16.yy gravürü.

#1 Cüzdanını şişmanlatmaya başla

"Cüzdanına koyduğun her on paradan dokuzunu kullan. Cüzdanın derhal şişmanlamaya başlayacak ve artan ağırlığı elinde güzel bir his verecek ve ruhuna memnuniyet getirecek."

Ne kadar kazanıyorsan kazan, kazandığının en az %10'ununu kendine sakla. Önce kendine ödeme yap. Harcamalarını ve yatırımlarını buna göre tasarla. İlk önceliğin kendine ödeme yapmak olsun. Cüzdanını şişmanlat.

#2 Harcamalarını kontrol altına al

"Her birimizin 'gerekli harcamalar' dediği şeyler daima gelirlerimize denk olarak büyüyecektir, eğer ki biz karşı koymazsak."

Arkad, "Gerekli harcamaları isteklerinizle karıştırmayın" der. "Her birinizin, ailelerinizle birlikte, kazancınızın karşılayabileceğinden çok daha fazla isteği olur. Bu nedenle kazançlarınız isteklerinizin artması ölçüsünde onları karşılamak için harcanır. Buna rağmen hala birçok karşılanmamış isteğiniz olur."

"O halde, gerekli harcamalarını bütçele. Cüzdanını şişmanlatan onda-birlik birikimine dokunma. Bırak gerçekleştirmek istediğin en büyük arzun bu olsun."

#3 Altınını çoğalt

"Cılız cüzdanınızın şişmanladığını gözlemleyin. Tüm kazandığınızın onda-birini biriktirmeye kendinizi disipline ettiniz. Büyüyen hazinenizi korumak için harcamalarınızı kontrol altına aldınız. Daha sonra, hazinenizin çalışmasını ve artmasını sağlamanın yollarını düşüneceğiz.

Bir cüzdandaki altın sahip olunması memnun edicidir ve cimri bir ruhu tatmin eder ama hiçbir şey kazandırmaz. Kazançlarımızdan tutabildiğimiz altın sadece başlangıçtır. Onların getirdiği kazançlardır bizim servetimizi yapacak olan."

"O halde, cılız bir cüzdan için üçüncü çare de budur: Her bir parayı çalıştır ki, tarlalardaki sürüler misali, kendi türünü yeniden üretebilsin ve sana gelir getirmeye yardım etsin, daima cüzdanına doğru akan bir servet pınarı olsun."

#4 Hazinelerini kayıptan koru

"Daima anaparanın güvende olduğu, istendiği takdirde geri alınabileceği ve adil bir kira almada sıkıntı yaşamayacağın yerlere yatırım yaparak hazineni kayıptan koru. Bilge insanlara danış. Altının kazançlı ticaretinde tecrübeli olanların tavsiyesini edin. Bırak onların bilgeliği hazineni tekin olmayan yatırımlardan korusun."

#5 Evini kazançlı bir yatırıma çevir

"Çocuklarının temiz bir toprakta oynayabileceği ve eşinin sadece çiçekler değil fakat ailesini besleyebileceği zengin bitkiler yetiştirebileceği bir arsaya sahip olmaksızın hiçbir erkeğin ailesi tam anlamıyla hayattan keyif alamaz.

"O halde, kendi eviniz yapıldığında, ev sahibine ödediğiniz düzenlilikte tefeciye ödeme yapabilirsiniz. Her ödeme tefeciye olan borçluluğunuzu azaltacağından, bir kaç yıl borcunuzu bitirmeye yeterli gelecektir.

"O zaman kalbin memnun olacak çünkü kendine ait değerli bir mülke sahip olacaksın ve tek masrafın kralın vergileri olacak.

"Öyleyse, cılız bir cüzdan için bu da beşinci çaredir: Kendi evine sahip ol."

#6 Gelecek için bir gelir garantile

Arkad, bir gün yaşlanacağımız ve destek için ailemizin yanında olamayacağımız günlerin geleceğini ve bunun için hazırlıklı olmamız gerektiğini söyler.

"İşi ve yatırımları ne kadar başarılı olursa olsun, hiç kimse yaşlılık dönemi ve ailesinin korunması için bir hazineyi garantilememeyi göze alamaz.

"Yaşlılık dönemin ve ailenin korunmasına ait ihtiyaçları şimdiden karşıla."

Geleceğin için birikim ve yatırım yap.

#7 Kazanma kabiliyetini yükselt

"Ne kadar fazla bilgiye sahip olursak, o kadar fazla kazanabiliriz. Sanatına dair daha fazlasını öğrenme arayışındaki bir adam ödülünü bolca alacaktır" der Arkad.

"İnsanın işleri daima değişir ve gelişir, çünkü akıllı insanlar himayesine bağlı oldukları kişilere daha iyi hizmet edebilecekleri daha fazla beceri ararlar. Bu nedenle, tüm erkeklere ilerlemenin ön saflarında olmayı ve durgun kalmamayı tavsiye ediyorum ki böylece gerilerde bırakılmasınlar."

"İşte cılız bir cüzdan için yedinci ve son çare ise; kendi güçlerinizi geliştirmek, okumak ve daha bilge olmak, daha yetenekli olmak, kendine saygı duyacak şekilde davranmaktır. Böylece özenle düşünülmüş arzularınızı gerçekleştirmek için öz-güveni elde edeceksiniz."

Bitirirken

Kişisel gelişim edebiyatının öncü bir klasiği olan George S. Clason'ın "Babil'in En Zengin Adamı" severek ve tekrar tekrar okunabilecek bir kitap. Hala okumadıysanız, şimdiden okuma listenize alın, derim.

Referans
George S. Clason. The Richest Man in Babylon (1926)

Savaş Sanatı ve Girişimcilik Üzerine
COVID-19 Küresel Elitlerin İşi Mi?
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.