Başarı Nedir?

margin-call-2011 Margin Call (2011)
Bir zamanlar görüştüğüm bir akademisyen arkadaşım vardı. Bir gün bana şöyle bir şey söylemişti: "Bugün benim geldiğim konum bir başarıdır." O an, gayri ihtiyari olarak, şöyle bir şey geçti aklımdan: "Kıytırık bir doğu üniversitesinde öğretim görevlisi olmak nasıl bir başarı olabilir ki?" Arkadaşım sonra şöyle devam etti: "Ben Konya'nın küçük bir ilçesinin tozlu bir köyünden eğitim almamış fakir bir aileden geliyorum. Geldiğim yere göre bulunduğum konum bir başarıdır." Bunu duyunca ona tamamen hak verdim. Evet, o gerçekten de başarılı bir insan ve hikayesi anlatılmayı hakediyor.

Müteahhit Ali Ağaoğlu, örneğin, bir başarı hikayesi midir? Tartışılır. Geleneksel medyada bir takım sözde başarı hikayeleri her zaman işlenir. Büyük çoğunluğu ucuz PR olan bu sahte hikayelerin sahte kahramanlarını dinlediğimizde klişe şeyleri çok duyarız. Mesela, başarılarını çok çalışmaya borçlu olduklarını söylerler hep. Ama hiçbiri işlerinin kaderini belirleyen falanca ihaleyi gerçekte nasıl aldıklarını bize anlatmazlar ve anlatmayacaklar da. Bunu sadece bilenler bilecek.

Ülkemizde çok zengin iş adamları var. Ama buna karşılık çok sayıda global markamız yok. Sırtını devlete dayamış, devletten geçinmeyi meslek edinmiş ve bu şekilde zenginleşmiş sözüm ona bir burjuvazimiz var. Bunların başı çektiği ülkemiz iş dünyasındaki gerçekten anlatılmayı hak eden başarı hikayeleri sanıldığından daha az olabilir.

Hayat yarışına nereden başladığımız nereye geleceğimizi ciddi anlamda belirleyebiliyor. Bazen yanlış kıyaslamalar yaparız. Başarılı-başarısız etiketlerini insanlara veya kendimize vururken sağlam dayanaklarla hareket etmeyiz. Bu da bizi yanlış sonuçlara götürür. O yüzden doğru ölçütler kullanmak gerekir her zaman için. Başarının ne olduğunu hem kendimiz hem de başkaları için doğru ölçütler kullanarak tanımlamak önemlidir.

Aşağıda sevdiğim birkaç başarı tanımını derledim. Başarının bizim için ne olduğunu belirlerken bu düşünceler bize yardımcı olabilir belki.

Başarı Üzerine Düşünceler

Başarı bir başarısızlıktan diğerine hiçbir şevk kaybı olmaksızın gidebilme yeteneğidir.

Winston Churchill

Başarı, değerli bir amacın sürekli ilerleyen bir biçimde gerçekleştirilmesidir. Eğer bir insan daha önceden karar verilmiş bir amaca doğru çalışıyorsa ve nereye gittiğini biliyorsa, o insan bir başarıdır. Eğer bunu yapmıyorsa, o bir başarısızlıktır. Başarı, değerli bir amacın sürekli ilerleyen bir biçimde gerçekleştirilmesidir.

Earl Nightingale

Sık sık ve bolca gülmektir; akıllı insanların saygısını ve çocukların sevgisini kazanmaktır; dürüst eleştirmenlerin onayına layık olmak ve sahte arkadaşların ihanetine dayanmaktır; güzelliği takdir etmek, diğerlerinde en iyiyi bulmaktır; ister sağlıklı bir çocuk, ister bir bahçelik alan veya iyileştirilmiş bir sosyal durum ile olsun bu dünyayı biraz daha iyi bırakarak terk etmektir; bir tek yaşamın bile sizin yaşamınızdan ötürü daha rahat nefes aldığını bilmektir. İşte başarmış olmak budur.

Ralph Waldo Emerson
CIP Teslim Şekli
Sahne Işıkları: Cömert Başlıkaya ile Tanışın
 

Yorumlar (2)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Çok anlamlı bir yazı. Teşekkürler.
Ben de hep aynı şeyi düşünmüşümdür. Özellikle son yirmi yıldır çok moda olan 'Kişisel gelişim ve Başarı hikayeleri' gibi yazı, kitap ve ropörtajlar artınca bu konunun sadece popüler kültürün bir yansıması...

Çok anlamlı bir yazı. Teşekkürler.
Ben de hep aynı şeyi düşünmüşümdür. Özellikle son yirmi yıldır çok moda olan 'Kişisel gelişim ve Başarı hikayeleri' gibi yazı, kitap ve ropörtajlar artınca bu konunun sadece popüler kültürün bir yansıması olduğunu düşünmeye başladım. Zira verilen mesaj hepaynı, yapılan işler de hep aynı. Çok çalış, başarılı ol. Başarı için bir kıyas yok. Tek kıyas zengin olmak, diploma almak, sınavda derece yapmak vb... Bir kuşun uçması, bir balığın yüzmesi başarı değildir. Olmayan bir şeyi, senin önüne konulan tüm engellere rağmen yapabilmen bir başarıdır. Aynı sizin girişteki hikayedeki arkadaşınızın akademik makama gelmesi gibi.
Ayrıca iş dünyasında başarı da zenginlik ile ölçülüyor. Bir taşra ilinde ulusal veya uluslararası bir markanın bayiliğini alıp esnaflık yapmak evet, kendi çapında bir başarı gibi gözükse de sadece başarının ilk basamağıdır. Günü kurtarmak, avunacak bir meşgale bulmak gibidir. Gerçekten de dediğiniz gibi, neden uluslararası, bölgesel, global bir markamız yok. Neden kimse dünyayı hedefine almaz, Tüm dünyaya iş yapmayı düşünmez. Ufak düşünmemek lazım.
Son söz: Düşmanlarınız, rakipleriniz tarafında da takdir ediliyorsanız bu başarıdır.

Devamını oku
Özkan Özkaya
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Özkan Bey, harika yorumunuz için teşekkürler. Konuyu daha da berraklaştırmışsınız. Dediğiniz gibi, ülkemiz iş dünyasında başarı sadece para ile ölçülüyor. O paranın nasıl elde edildiği sorgulanmıyor. Toprağa beton dökerek de para...

Özkan Bey, harika yorumunuz için teşekkürler. Konuyu daha da berraklaştırmışsınız. Dediğiniz gibi, ülkemiz iş dünyasında başarı sadece para ile ölçülüyor. O paranın nasıl elde edildiği sorgulanmıyor. Toprağa beton dökerek de para kazanabilirsiniz, kurak toprakları yeşerterek de. Bu ikisi aynı olmamalı. Çıkar çeteleri üzerinden iş yaparak da para kazanabilirsiniz, etik kodlar üzerinden iş yaparak da. Bunlar aynı değerlendirilmemeli.

Devamını oku
Zafer Yılmaz
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.