Çağımızın Mesleklerinden E-Brokerlık

Çağımızın Mesleklerinden E-Brokerlık

​Brokerlık genel olarak Batı'da finans ve emlak alanında faaliyet gösteren alıcı ve satıcı arasında köprü oluşturup, aracılık yapan kişiler olarak tanımlanmaktaydı. Ancak günümüzün getirileri, brokerlığı sadece finans ve emlak alanında değil birçok sektöre yayma imkânı sağlamıştır. Peki, broker kimdir? Broker, alıcı ve satıcı arasında internet üzerinden veya birebir olarak bağlantı kurup, bu bağlantıdan kazanç elde eden kişi veya gruplardır. İngilizce'deki tanımı ise "commodity trader" veya "business trader" şeklindedir. Brokerlar genelde belli bir sektöre hâkim olurlar ve o sektörde uzmanlaşıp ürün satışını gerçekleştirmeyi amaç edinirler.

​Brokerlar, sadece aracı konumunda olup, elde ettiği kârı alıp, aradan çekilen kişi veya gruplar olmamalıdır. Almaları gereken ciddi sorumlulukları vardır. Aksi halde, bu alandan başarı beklenmesi imkânsız olur diyebiliriz. Brokerlığı ciddiye alıp, hayatınız boyunca yapabileceğiniz meslek olarak görüyorsanız, sizlere naçizane öneriler sunmak istiyorum. 

Öncelikle, internet kullanımına hâkim olmalısınız. Sanal dünyanın varlığını mesleğinizle bütünleştirebilmeli, dünyayı internet kullanarak dolaşmaya başlamalısınız. 

İngilizceyi başlangıç seviyesinde de olsa biliyor olmanız gerek. İngilizceniz ticaret yapmanızı kısıtlıyorsa uluslararası ticari yazışmaların yer aldığı bir kaynak edinebilirsiniz. 

Dış ticaret mevzuatına hâkim olmalısınız. Tabii ki dış ticaret mevzuatının hepsine hâkim olmak mümkün değil. Sektörünüzü ilgilendiren kısımları bilmek faydalı olacaktır. 

Giriş yapacağınız sektörü tanımalısınız. Sektördeki tedarikçileri ve ürünleri tanıyıp, satış yapıp yapamayacağınızı kendinizce mukayese etmelisiniz. Eğer sektör ilgi alanınız dışında kalıyorsa, başka alanlara yönelebilirsiniz. 

Bir diğer önemli husus da, satışı yapacağınız bir şirket kurun. Böylelikle kendinizi farklı konumlandırmış olursunuz ve müşterinizin gözünde "bu firma sipariş süreci de dâhil satış gerçekleşene kadar burada, bizimle" gibi bir imaj yaratabilirsiniz. Şirket kurarak hem tüzel kişilik kazanmış olursunuz hem de ticaretiniz bir kereye mahsus gerçekleşmeyebilir, devamlılığı sağlanabilir. 

Sizi tanımlayacak ve vitrininiz olacak müşteriye satacağınız ürünü gözler önüne serecek, bir web sitesi kurmalısınız. Bu mesleğe yapacağınız en önemli yatırımınız firmanızın web sitesi ve internete verebileceğiniz reklamlardır. Bununla birlikte, kurumsal e-posta edinmelisiniz. Kurumsal e-posta sahibi olmak, firmanın profilini olumlu etkileyecektir. 

B2B sitelerine kayıt olmak, firmanızın bilinirliğini arttıracaktır. Yurtdışından sizi aratacak müşterilerinize olumlu bir tablo çizecektir. Brokerlığın gerekliliklerinden olan, sosyal medyayı kullanmak ve sosyal mecrada aktif rol edinmek, hem sektörünüzle ilgili gelişmeleri takipte kalmanıza hem de sürekli kendinizi yeniliyor olabilmenize katkıda bulunacaktır. 

Ticarette e-brokerlık çağımızın getirdiği güzel mesleklerden biridir. Home ofis çalışma imkânı da sunduğu için, birçok insana cazip gelmektedir. Amacım, hem yeni mezun olacak arkadaşlarımıza bir yol gösterme, hem de bu mesleği yapmak isteyip de cesarete ihtiyacı olan arkadaşlarımızı ticaret brokerlığına davet etmektir. Unutmayalım ki denenmemiş gücün kaç kırat olduğunu bilemeyiz. Böylece, deneyimleyerek, sabrederek, kendimizi öğrenmeye açık tutarak bu mesleğin hakkını verebiliriz.

Arjantin Pazarına Bir Bakış Denemesi
Hakan Akın ile Dış Ticaret Üzerine
 

Yorumlar (2)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Şirket kurmadan ihracat bağlantıları kurup,sürekli komisyon alabilirmiyiz.

Oğulcan
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Oğulcan Bey merhaba, şirket kurmadan da komisyon alabilirsiniz fakat bazı şirketler sizden komisyon faturası talep edeceklerdir. Bu işi meslek olarak yapmak istiyorsanız şirket kurmanızı tavsiye ederim. Şirket kurmanız durumunda kendiniz de...

Oğulcan Bey merhaba, şirket kurmadan da komisyon alabilirsiniz fakat bazı şirketler sizden komisyon faturası talep edeceklerdir. Bu işi meslek olarak yapmak istiyorsanız şirket kurmanızı tavsiye ederim. Şirket kurmanız durumunda kendiniz de ihracat yapabilirsiniz.

Devamını oku
Ümit Osman YILMAZ
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.