CFR Teslim Şekli

cfr-teslim-incoterms-kurali

CFR, yani Cost and Freight, Türkçesiyle "Masraflar ve Navlun" Incoterms teslim kuralını daha önce işlediğimiz CPT (Carriage Paid To) teslim kuralının denizyolu taşımacılıktaki muadili olarak düşünebilirsiniz. Bunu yaparken denizyolu taşımacılığının farklı pratikler taşıyabileceğini akılda tutmak gerekiyor. Denizyolu taşımacılık söz konusu olduğunda, CFR dış ticarette çokça karşımıza çıkacak bir Incoterms kuralıdır. Şimdi, Incoterms 2020'ye göre CFR (Cost and Freight) teslim şeklinin ne olduğunu açıklayalım.

CFR Teslim Nedir?

Teslim ve Risk Transferi 

Cost and Freight, Türkçe ifadeyle "Masraflar ve Navlun", kuralı için CFR kısaltması kullanılır.

CFR teslim, satıcının belirlenen varış limanına ürünlerin götürülmesi için gerekli olan nakliye sözleşmesini yapıp taşıma (navlun) bedelini ve masrafları üstlenerek yükleme limanında ürünleri geminin güvertesine teslim etmesini veya hâlihazırda bu şekilde teslim edilmiş ürünleri tedarik etmesini ifade eder. Her durumda da, satıcı ürünleri mutabık kalınan tarihte veya mutabık kalınan süre içerisinde ve limanda alışılagelmiş şekilde teslim etmelidir.

C grubu (CPT, CIP, CFR, CIP) teslim şekilleri ile ilgili düştüğümüz notu burada da tekrarlamakta fayda var. Kural sonrası yazılan varış limanı bilgisi (Örneğin, CFR Hamburg) kuralın içeriğini bilmeyen birisi için, sanki teslim varış limanında gerçekleşiyor gibi, yanlış bir izlenim verebilir. ICC'nin Incoterms 2010 ve 2020 içerisinde açık bir şekilde belirttiği gibi, CPT, CIP, CFR veya CIF kullanımında, satıcı seçilen kurala uygun olarak ürünleri nakliyeciye teslim ettiği vakit teslim yükümlülüğünü yerine getirmiş (haliyle de riski transfer etmiş) olur, yoksa ürünler varış yerine ulaştığında değil. Yani, ürünler yükleme limanında gemi güvertesine yerleştirildiğinde ürünlerin kayıp ve hasar riski el değiştirir (satıcıdan alıcıya geçer).

Taşıma Biçimi

Bu kural sadece denizyolu ve iç suyolu taşımacılığında kullanılmalıdır.

Teslim/Yükleme ve Varış/Boşaltma Limanları

Bu kural iki kritik noktaya sahiptir, çünkü risk ve masraflar farklı yerlerde el değiştirir. Her ne kadar alıcı ve satıcı arasındaki sözleşme her zaman için bir varış limanını belirtecek olsa da, riskin alıcıya geçtiği yükleme limanını belirtmeyebilir. Eğer yükleme limanı alıcı için özellikle önemli ise, tarafların sözleşmelerinde bunu mümkün olduğunca tam ve açık bir şekilde tanımlamaları tavsiye edilir.

Birden Fazla Taşıyıcı 

Satış sözleşmesinde teslimin gerçekleştiği yani riskin el değiştirdiği yükleme limanının belirtilmediği birden fazla taşıyıcının söz konusu olduğu durumlarda, ürünlerin ilk taşıyıcıya teslim edilmesi ile riskin transfer edildiği kabul edilir.

Boşaltma/Varış Limanındaki Varış Noktasını Tanımlamak 

Ayrıca tarafların mutabık kalınan varış/boşaltma limanındaki varış noktasını da mümkün olduğunca açık ve tam bir şekilde tanımlamaları tavsiye edilir, zira bu noktaya kadar ki masraflar satıcıya aittir. Satıcının tam olarak bu seçime uyacak şekilde nakliye sözleşmesi yapması önerilir. 

Boşaltma Masrafları 

Satıcı varış limanındaki belirlenen noktada taşıma sözleşmesi gereği boşaltma masrafları ödemek durumunda kalırsa, aksi taraflarca kararlaştırılmadığı müddetçe, bu masrafların alıcı tarafından tazminini isteyemez.

Aksi durumda ise, yani taşıma sözleşmesinde boşaltma masraflarının satıcıya yüklenilmemiş olduğu durumlarda, boşaltma masrafları alıcının yükümlülüğündedir (B9/c).

İhracat/İthalat İşlemleri 

CFR satıcının ürünlerin ihracat gümrük işlemlerini yapmasını gerektirir. Bununla birlikte, satıcının ürünlerin ithalat işlemlerini yapmak, herhangi bir ithalat vergisi ödemek veya herhangi bir ithalat gümrük formalitesi yürütmek yükümlülüğü yoktur.

Sözleşmelerde Kullanımı 

CFR (Cost and Freight) kuralı teklif formlarında, sözleşmelerde, faturalarda ve ilgili belgelerde, genellikle de "delivery term/teslim şekli" başlığı altında, şu şekilde kullanılmalıdır:

CFR (belirlenen varış limanını yazın) Incoterms 2020

Örneğin: CFR Hamburg, Germany Incoterms 2020 

Bitirirken

Dış ticaretin çeşitli konularını işlemeye devam edeceğiz. Takipte kalmak için Blog'a abone olabilir veya Network'e kayıt olarak aramıza katılabilirsiniz.

Referanslar
- International Chamber of Commerce. Incoterms 2020 – ICC rules for the use of domestic and international trade terms, ICC Publications, 2019
- International Chamber of Commerce. Incoterms 2010 – ICC rules for the use of domestic and international trade terms, ICC Publications, 2010
- Jan Ramberg. ICC Guide to Incoterms 2010, ICC Publications, 2011.
CIF Teslim Şekli
FOB Teslim Şekli
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.