CFR Teslim Şekli

cost-and-freight-cfr-teslim-sekli-nedir-kapak
Cost and Freight (CFR) Incoterms teslim kuralını daha önce işlediğimiz Carriage Paid To (CPT) teslim kuralının denizyolu taşımacılıktaki muadili olarak düşünebilirsiniz. Bunu yaparken denizyolu taşımacılığının farklı pratikler taşıyabileceğini akılda tutmak gerekiyor. Denizyolu taşımacılık söz konusu olduğunda, CFR dış ticarette çokça karşımıza çıkacak bir Incoterms teslim şeklidir. Şimdi, Incoterms 2010'a göre Cost and Freight (CFR) teslim kuralını açıklayalım.

CFR Nedir?

Bu kural sadece denizyolu ve iç suyolu taşımacılığında kullanılmalıdır.

"Cost and Freight" satıcının ürünleri geminin güvertesine teslim etmesini veya halihazırda bu şekilde teslim edilmiş ürünleri tedarik etmesini ifade eder. Ürünler gemi güvertesine yerleştirildiğinde ürünlerin kayıp ve hasar riski el değiştirir (satıcıdan alıcıya geçer). Satıcı belirlenen varış limanına ürünlerin götürülmesi için gerekli nakliye sözleşmesini yapıp taşıma (navlun) bedelini ve masrafları öder.

Bu kural iki kritik noktaya sahiptir, çünkü risk ve masraflar farklı yerlerde el değiştirir. Her ne kadar alıcı ve satıcı arasındaki sözleşme her zaman için bir varış limanını belirtecek olsa da, riskin alıcıya geçtiği yükleme limanını belirtmeyebilir. Eğer yükleme limanı alıcı için özellikle önemli ise, tarafların sözleşmelerinde bunu mümkün olduğunca tam ve açık bir şekilde tanımlamaları tavsiye edilir.

Tarafların mutabık kalınan varış limanındaki noktayı mümkün olduğunca açık ve tam bir şekilde tanımlamaları tavsiye edilir, zira bu noktaya kadar ki masraflar satıcıya aittir. Satıcının tam olarak bu seçime uyacak şekilde nakliye sözleşmesi yapması önerilir.

CFR satıcının ürünlerin ihracat gümrük işlemlerini yapmasını gerektirir. Bununla birlikte, satıcının ürünlerin ithalat işlemlerini yapmak, herhangi bir ithalat vergisi ödemek veya herhangi bir ithalat gümrük formalitesi yürütmek yükümlülüğü yoktur.

Sözleşmelerde Kullanımı

Cost and Freight (CFR) kuralı sözleşmelerde, faturalarda ve ilgili belgelerde şu şekilde kullanılmalıdır.

CFR (belirlenen varış limanını yazın) the Incoterms 2010 rules

CPT ve CIP teslim ile ilgili yazılarda düştüğümüz notu burada da tekrarlamakta fayda var. Kural sonrası yazılan varış limanı bilgisi (Örneğin, CFR Hamburg) kuralın içeriğini bilmeyen birisi için, sanki teslim varış limanında gerçekleşiyor gibi, yanlış bir izlenim verebilir. ICC'nin Incoterms 2010 içerisinde açık bir şekilde belirttiği gibi, CPT, CIP, CFR veya CIF kullanımında, satıcı seçilen kurala uygun olarak ürünleri nakliyeciye teslim ettiği vakit teslim yükümlülüğünü yerine getirmiş olur, yoksa ürünler varış yerine ulaştığında değil.

Bitirirken

Dış ticaretin çeşitli konularını işlemeye devam edeceğiz. Takipte kalmak için Blog'a abone olabilir veya Network'e kayıt olarak aramıza katılabilirsiniz.

Referanslar
- International Chamber of Commerce. Incoterms 2010 – ICC rules for the use of domestic and international trade terms, ICC Publications, 2010
- Jan Ramberg. ICC Guide to Incoterms 2010, ICC Publications, 2011.
CIF Teslim Şekli
FOB Teslim Şekli

İlgili Yazılar

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://disticaretnet.com/