CIF Teslim Şekli

cost-insurance-and-freight-cif-teslim-sekli-nedir-kapak

Cost Insurance and Freight (CIF) Incoterms teslim kuralını daha önce işlediğimiz Carriage and Insurance Paid To (CIP) teslim kuralının denizyolu taşımacılıktaki muadili olarak düşünebilirsiniz. Bunu yaparken denizyolu taşımacılığının farklı pratikler taşıyabileceğini akılda tutmak gerekiyor. Denizyolu taşımacılık söz konusu olduğunda, CIF dış ticarette çokça karşımıza çıkacak bir Incoterms teslim şeklidir. Şimdi, Incoterms 2010'a göre Cost Insurance and Freight (CIF) teslim kuralının ne olduğunu açıklayalım.

CIF Nedir?

Bu kural sadece denizyolu ve iç suyolu taşımacılığında kullanılmalıdır.

Kısaca CIF olarak kullanılan "Cost, Insurance and Freight" kuralı, satıcının ürünleri geminin güvertesine teslim etmesi veya halihazırda bu şekilde teslim edilmiş ürünleri tedarik etmesi anlamına gelir. Ürünler gemi güvertesine yerleştirildiğinde ürünlerin kayıp ve hasar riski el değiştirir (satıcıdan alıcıya geçer). Satıcı belirlenen varış limanına ürünlerin götürülmesi için gerekli nakliye sözleşmesini yapıp taşıma (navlun) bedelini ve masrafları öder.

Ayrıca satıcı, alıcıya ait olan taşıma esnasında ürünlerin kayıp ve hasar riskine karşı sigorta yaptırır. Burada alıcının dikkat etmesi gereken şudur ki, satıcı CIF kuralı gereğince sadece minimum kapsayıcılığı olan bir sigorta yapmakla yükümlüdür.

CFR ile CIF arasındaki tek fark CIF'ın satıcıya kargo (taşıma) sigortası düzenlettirme ve ödeme yükümlülüğü vermesidir. CIF kuralı gereğince yükleme limanında ürünlerin gemi güvertesine yerleştirilmesinden sonra oluşabilecek tüm hasar ve kayıp riski alıcıya geçtiğinden dolayı nakliye sigortası alıcı için önemlidir.

Alıcı için çok önemli olan diğer bir konu da, alıcıya satıcıdan bağımsız olarak doğrudan sigorta firmasından talepte bulunma hakkının verilmiş olmasıdır. Ayrıca, satıcının buna uygun şekilde düzenlettirdiği sigorta belgesini alıcıya iletmesi gerekir.

Bu kural iki kritik noktaya sahiptir, çünkü risk ve masraflar farklı yerlerde el değiştirir. Her ne kadar alıcı ve satıcı arasındaki sözleşme her zaman için bir varış limanını belirtecek olsa da, riskin alıcıya geçtiği yükleme limanını belirtmeyebilir. Eğer yükleme limanı alıcı için özellikle önemli ise, tarafların sözleşmelerinde bunu mümkün olduğunca tam ve açık bir şekilde tanımlamaları tavsiye edilir.

Tarafların mutabık kalınan varış limanındaki noktayı mümkün olduğunca açık ve tam bir şekilde tanımlamaları tavsiye edilir, zira bu noktaya kadar ki masraflar satıcıya aittir. Satıcının tam olarak bu seçime uyacak şekilde nakliye sözleşmesi yapması önerilir.

CIF satıcının ürünlerin ihracat gümrük işlemlerini yapmasını gerektirir. Bununla birlikte, satıcının ürünlerin ithalat işlemlerini yapmak, herhangi bir ithalat vergisi ödemek veya herhangi bir ithalat gümrük formalitesi yürütmek yükümlülüğü yoktur.

Sözleşmelerde Kullanımı

Cost Insurance and Freight (CIF) kuralı sözleşmelerde, faturalarda ve ilgili belgelerde şu şekilde kullanılmalıdır.

CIF (belirlenen varış limanını yazın) the Incoterms 2010 rules

Kural sonrası yazılan varış limanı bilgisi (Örneğin, CIF Casablanca) kuralın içeriğini bilmeyen birisi için, sanki teslim varış limanında gerçekleşiyor gibi, yanlış bir izlenim verebilir. ICC'nin Incoterms 2010 içerisinde açık bir şekilde belirttiği gibi, CPT, CIP, CFR veya CIF kullanımında, satıcı seçilen kurala uygun olarak ürünleri nakliyeciye teslim ettiği vakit teslim yükümlülüğünü yerine getirmiş olur, yoksa ürünler varış yerine ulaştığında değil.

Bitirirken

Dış ticaretin çeşitli konularını işlemeye devam edeceğiz. Takipte kalmak için Blog'a abone olabilir veya Network'e kayıt olarak aramıza katılabilirsiniz.

Referanslar
- International Chamber of Commerce. Incoterms 2010 – ICC rules for the use of domestic and international trade terms, ICC Publications, 2010
- Jan Ramberg. ICC Guide to Incoterms 2010, ICC Publications, 2011.
Hangi Teslim Şeklini (Incoterms Kuralını) Seçmeli?
CFR Teslim Şekli

İlgili Yazılar

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://disticaretnet.com/