CIP Teslim Şekli

incoterms-carriage-and-insurance-paid-to-cip-teslim
Milletlerarası Ticaret Odası (ICC - International Chamber of Commerce) tarafından yayınlanan Incoterms kurallarını sırayla işlemeye devam ediyoruz. Daha önceki yazılarımızda Ex Works (EXW), Free Carrier (FCA) ve Carriage Paid To (CPT) teslim şekillerini açıklamıştık. Şimdi ise, sırayı bozmadan, Carriage and Insurance Paid To (CIP) teslim şeklinin ne olduğunu bu tarih itibariyle ICC'nin en son Incoterms versiyonu olan Incoterms 2010 kurallarını referans alarak açıklayalım ve bazı önemli noktalar üzerinde duralım.

CIP Nedir?

ICC, daha iyi anlamaya imkân vermek ve deniz yolu taşıma biçiminin farklı pratikler taşıdığını vurgulamak adına, Incoterms 2010 kurallarını iki ayrı grup altında toplamıştır. Birinci grup herhangi bir taşıma biçimine (karayolu, havayolu, demiryolu, denizyolu, multimodal) uyan kuralları, ikinci grup ise sadece denizyolu ve iç suyolu taşıma biçimlerine uyan kuralları içerir. Birinci grupta yer alan CIP hangi taşıma biçiminin seçildiğine bakılmaksızın, multimodal dahil her taşıma biçimi için kullanılabilecek bir teslim şeklidir.

Kısaca CIP olarak ifade edilen "Carriage and Insurance Paid To", satıcının ticarete konu olan ürünleri daha önce kararlaştırılan yerde (eğer taraflar arasında mutabık kalınan böyle bir yer var ise) ve belirlenen varış noktasına götürmesi için kendisi tarafından tayin edilip sözleşmesi yapılan nakliyeciye veya kişiye nakliye (navlun) bedeli ödenmiş bir şekilde teslim etmesidir.

Ayrıca satıcı, alıcıya ait olan taşıma esnasında ürünlerin kayıp ve hasar riskine karşı sigorta yaptırır. Satıcı burada minimum kapsayıcılığı olan bir sigorta yapmakla yükümlüdür.

CPT ile CIP arasındaki tek fark CIP'ın satıcıya kargo sigortası düzenlettirme ve ödeme yükümlülüğü vermesidir. Teslim yerinde malların nakliyeciye teslim edilmesinden sonra oluşabilecek tüm hasar ve kayıp riski alıcıya geçtiğinden dolayı nakliye sigortası alıcı için önemlidir.

Alıcı için çok önemli olan diğer bir konu da, alıcıya satıcıdan bağımsız olarak doğrudan sigorta firmasından talepte bulunma hakkının verilmiş olmasıdır. Ayrıca, satıcının buna uygun şekilde düzenlettirdiği sigorta belgesini alıcıya iletmesi gerekir.

CIP teslim satıcının ürünlerin ihracat gümrük çıkış işlemlerini yapmasını ve ilgili tüm risk ve masrafları üstlenmesini gerektirir. Bununla birlikte, satıcının ithalat gümrük işlemlerini yapmak, herhangi bir ithalat vergisi ödemek gibi bir yükümlülüğü yoktur.

Sözleşmelerde Kullanımı

Satış sözleşmelerinde veya teklif dokümanlarında CIP teslim şekli aşağıdaki şekilde kullanılır.

CIP (varış yerini yazın) the Incoterms 2010 rules

Bazı Incoterms kurallarının hemen ardından yazılan varış yeri bilgisi (Örneğin, "CIP Paris") kural hakkında bilgi sahibi olmayan biri için yanlış bir fikir verebilir. CPT, CIP, CFR, CIF teslim şekillerinde, ürünler belirtilen varış yerine ulaştığında değil, ürünler nakliyeciye teslim edildiği vakit satıcı teslim yükümlülüğünü yerine getirmiş kabul edilir.

Teslim ve Varış Noktaları

Bu kural iki kritik noktayı içerir; çünkü risk ve masraflar farklı noktalarda el değiştirir. ICC, hem riskin alıcıya geçtiği teslim yerinin hem de satıcının nakliyeci ile sözleşme yapacağı mutabık kalınan varış yerinin sözleşmede mümkün olduğunca açık bir şekilde belirtilmesini önerir.

Nakliyeci ile sözleşmeyi satıcı yaptığından teslim yerinin seçimi pratik olarak tamamen satıcının kontrolündedir. Her halukarda, riskin satıcıdan alıcıya geçtiği bu önemli noktanın sözleşmelerde açık bir şekilde önceden tanımlanmış olması gerekir.

Aynı şekilde, mutabık kalınan varış yeri içerisindeki noktanın da mümkün olduğunca açık bir şekilde taraflarca tanımlanması tavsiye edilir. Bu noktaya varıncaya kadarki tüm masraflar satıcıya, bu noktadan sonraki tüm masraflar ise alıcıya ait olacaktır. Satıcı nakliyeci ile taşıma sözleşmesini net bir şekilde belirlenmiş bu varış noktasına uygun olacak ve yükleme-boşaltma dahil ilgili tüm masrafları içerecek şekilde yapmalıdır.

Bitirirken

Dış Ticaret Net Blog'da dış ticaretin çeşitli konularını işlemeye ve tartışmaya devam edeceğiz. Yeni gönderilerden haberdar kalmak için Blog'a abone olabilir veya Network'e kayıt olup aramıza katılabilirsiniz. Ayrıca, yazı ile ilgili soru ve yorumlarınızı aşağıdaki formu kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Referanslar
- International Chamber of Commerce. Incoterms 2010 – ICC rules for the use of domestic and international trade terms, ICC Publications, 2010
- Jan Ramberg. ICC Guide to Incoterms 2010, ICC Publications, 2011.
KOSGEB 2019 Başı İtibariyle Girişimcilik Destekler...
Başarı Nedir?

İlgili Yazılar

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://disticaretnet.com/