Corona Virüsü ve Tedarik Zincirine Etkileri

corona-korona-virusu-tedarik-zincirine-etkileri

Tüm dünyayı korkuya düşüren virüs salgını ile ilgili gelişmeleri kısaca özetleyerek başlayayım: Aralık 2019'da Çin'in Hubei bölgesinin Wuhan şehrinde toplu zatürre (pneumonia) vakaları rapor edilir. İncelemeler sonrasında, Wuhan'da baş gösteren ve hızlıca yayılan bu salgının yeni bir corona (korona) virüsü kaynaklı olduğu tespit edilir. Yeni corona virüsü (2019-nCoV) bu isim altındaki virüsler içerinde yeni bir virüstür ve hâlihazırda bir aşısı veya ilaç tedavisi mevcut değildir. Ölümcül corona virüsünün insandan insana son derece kolay bir şekilde bulaşabiliyor olması hastalığın yayılımını arttırmış ve Çin'deki tüm sosyal hayatı etkileyecek sonuçları da beraberinde getirmiştir.

Corona Virüsü ile Mücadele

Hastalığın hem Çin içerisine hem de başka ülkelere yayılma riskine karşı bir takım önlemler alınma yoluna gidildi. 

Çin Hükümeti Wuhan'a giriş ve çıkışları yasaklandı. Wuhan şehrinin merkezine 1500-yatak kapasiteli bir hastane tam 10 günde inşa edildi. Fabrikalar, ofisler ve okullar tatil edildi. Çin Hükümeti vatandaşlarına evden çıkmama ve seyahat etmeme uyarılarında bulundu. Çin'deki milyonlarca nufüslu şehirler hayalet şehirlere döndü.

Toyota, Apple, Starbucks, Ikea gibi küresel şirketler Çin'deki operasyonlarını ya tamamen durdurdu ya da çok kısıtlı bir noktaya çekti. THY'nin de aralarında bulunduğu 70'den fazla havayolu şirketi Çin'e olan uçuşlarını askıya aldı.
Karantina sonrası Wuhan caddeleri

Corona Virüsü Çin Ekonomisini Vurdu

Virüsün yayılmasını önlemek için yapılan tüm bu önlemler ve çalışmalar doğal olarak Çin'in ülke içerisindeki ticari aktiviteyi bitirme noktasına getirdi. Şubat ayına kadar devam eden Çin Yeni Yılı tatili sonrası Asya borsaları ilk günde %8 oranında düşüş yaşadı. Uzmanlar Çin için ekonomik büyüme beklentilerini de düşürdü.

Corona Virüsü Küresel Tedarik Zincirini Çıkmaza Soktu

Çin'in Wuhan şehrinde başlayıp tüm Çin'e yayılan corona (korona) virüsü sadece Çin ekonomisini değil, dünya ekonomisini de derinden etkileyeceğe benziyor.

Dünya üretimde Çin'e bağımlı hale gelmiş bir durumda. Çin, büyük bir pazar olması yanında, küresel otomotiv sanayinin ve elektronik sektörünün ana tedarikçi ülkesi durumunda. Bildiğimiz birçok markanın otomobilleri, oto yedek parçaları, mobil telefonları, bilgisayarları ve elektronik parçaları Çin'de üretiliyor.

Küresel otomotiv markaları olan General Motors, Nissan, Renault, Honda ve Peugeot firmalarının Wuhan'da büyük fabrikaları var. Volkswagen'in Çin genelinde 24 fabrikası var. Toyota, Daimler, Hyundai markalarının da yine Çin'de önemli yatırımları var. Dünyanın en büyük yedek parça üreticilerinden Bosh'un 2 tanesi Wuhan'da olmak üzere Çin'de birçok fabrikası bulunuyor. Schaeffler, ZF Friedrichshafen, Faurecia ve Valeo gibi önemli yedek parça markalarının da Çin'de üretimleri var.

Bu durum birçok otomotiv firmasının Çin dışındaki fabrikalarını da olumsuz etkileyeceğe benziyor. Çünkü üretimde kullanılan parçalar Çin'den geliyor. Örneğin, Güney Kore otomotiv markası Hyundai Çin'den parça tedariğindeki aksama nedeniyle Güney Kore'deki fabrikasının üretimini askıya almak zorunda kaldı. Fiat Chrysler da, fabrika ismi belirtmeden, tedarik zincirindeki bu sorunlar nedeniyle üretimini belli süreliğine durduracağını duyurdu. Birçok önemli üreticinin aynı sorunla yüzleşeceğini tahmin etmek zor değil.

Bitirirken

Bu satırları yazıp ilk kez yayınladığımda corona virüsünden dolayı Çin'de hayatını kaybedenlerin sayısı 800'ü aşmış ve hastalıktan etkilenenlerin sayısı ise 37.000'i geçmişti. 22.02.2020 tarihi itibariyle ise virüsten dolayı Çin'deki ölüm sayısı 2.300'ü aşmış ve hastalıktan etkilenenlerin sayısı ise 76.000'i geçmiştir.

Corona virüsü kısa süre içerisinde kontrol altına alınamazsa eğer, sadece otomotiv firmaları değil, tedariklerini başlıca Çin üzerinden sağlayan bütün firmalar için ciddi problemler baş gösterecek gibi görünüyor. Daha kötü senaryo ise, virüsün başka ülkelere de yayılıp tüm dünyayı etkisi altına alması. Umalım da bu olmasın.

Sen de Yapabilirsin: Girişimcilere Tavsiyeler
Dış Ticarette İş İmkanları
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.