1 dakika okuma süresi (237 kelime)

COVID-19 Küresel Elitlerin İşi Mi?

koronavirus-covid-19-kuresel-elitler

Koronavirüs (COVID-19) salgınını dünyamızı perde arkasından yöneten küresel elitler mi çıkardı?

En akıllı bildiğimiz insanlar bile bazen bu tarz komplo teorilerine, söylentilere ve hurafelere sarılıp kendini bırakmakta tereddüt etmiyor. İnsandaki bu kusur onu bir bakıma savunmasız kılıyor; insanı yönetilmeye, başka bir deyişle manipüle edilmeye, son derece açık bir varlık haline getiriyor. Tarih boyunca tüm devletler, dinler, organizasyonlar insandaki bu psikolojik kusuru ve zayıflığı kullanmıştır.

Bununla birlikte, tüm bu komplo teorilerine, söylentilere, hurafelere yine bir ilgi gösteriyorken, aynı zamanda onlara rasyonel bir pencereden bakmak da mümkündür. X-Files (Gizli Dosyalar) dizisini hatırlayanlarınız olacaktır. Orada Ajan Mulder ortağıyla birlikte olağanüstü ve gizemli olayları araştırır. Fakat Mulder bu olayları, önünde diz çökülmesi gereken bir inanç alanı olarak görmez. "Bir olasılık olarak bir kez de imkansız olana baksak nasıl olur acaba?" der. Onun amacı gerçeği bulmaktır ve imkansız olana bakmak onun için bir metotdur sadece. Ne kadar olağanüstü olayların içinde olsa da Mulder'ın dünyası rasyonel bir bireyin dünyasıdır.

Yani, kısaca şunu söyleyeyim: Kusur komplo teorilerinde değil. Komplo teorileri ve söylentiler yaratıcılarının kimi amaçlarına hizmet edip gerçeği çarpıtıyor veya gerçeğin bir yönüne ışık tutuyor veya olayları yorumlamamızda bazı faydalar sağlıyor olabilirler. Her hâlükârda, bu komplo teorilerine bakarken kendimizi tamamen teslim etmeden, rasyonelliği elden bırakmadan bunu yapmak en doğrusudur diye düşünüyorum.

Aslında bu yazıyı yazmamın tek sebebi, Asian Boss Youtube kanalının Güney Kore'den Profesör Kim Woo-joo ile yaptığı İngilizce alt yazılı şu röportajı paylaşmak istememdi. Burada değerli profesör koronavirüs hakkındaki bazı komplo teorilerine ilişkin aydınlatıcı yorumlarda bulunuyor. Mutlaka izleyin.
Babil’in En Zengin Adamı
Dış Ticarette COVID-19 Önlemleri

İlgili Yazılar

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.