CPT Teslim Şekli

incoterms-carriage-paid-to-cpt-teslim
Türkçe'de teslim şekilleri olarak ifade ettiğimiz Incoterms kuralları ICC (International Chamber of Commerce – Milletlerarası Ticaret Odası) tarafından yayınlanır ve uluslararası satış sözleşmelerindeki en önemli maddelerden birini teşkil eder. Incoterms kuralları ticarete dahil olan tarafların teslim ile ilgili (nakliye, yükleme-boşaltma, sigorta, gümrük işlemleri ve ilgili) konularda üstlendikleri yükümlülükleri, maliyetleri ve riskleri tanımlar.

Daha önceki yazılarımızda Ex Works (EXW) ve Free Carrier (FCA) teslim şekillerini açıklamıştık. Şimdi ise, sırayı bozmadan, Carriage Paid To (CPT) teslim şeklinin ne olduğunu bu tarih itibariyle ICC'nin en son Incoterms versiyonu olan Incoterms 2010 kurallarını referans alarak açıklayalım ve bazı önemli noktalar üzerinde duralım.

CPT Nedir?

ICC, daha iyi anlamaya imkân vermek ve deniz yolu taşıma biçiminin farklı pratikler taşıdığını vurgulamak adına, Incoterms 2010 kurallarını iki ayrı grup altında toplamıştır. Birinci grup herhangi bir taşıma biçimine (karayolu, havayolu, demiryolu, denizyolu, multimodal) uyan kuralları, ikinci grup ise sadece denizyolu ve iç suyolu taşıma biçimlerine uyan kuralları içerir. Birinci grupta yer alan CPT hangi taşıma biçiminin seçildiğine bakılmaksızın, multimodal dahil her taşıma biçimi için kullanılabilecek bir teslim şeklidir.

"Carriage Paid To" satıcının ticarete konu olan ürünleri daha önce kararlaştırılan yerde (eğer taraflar arasında mutabık kalınan böyle bir yer var ise) ve belirlenen varış noktasına götürmesi için kendisi tarafından tayin edilip sözleşmesi yapılan nakliyeciye veya kişiye nakliye (navlun) bedeli ödenmiş bir şekilde teslim etmesidir.

Incoterms kuralının hemen ardından yazılan varış yeri bilgisi (Örneğin, "CPT Berlin") kural hakkında bilgi sahibi olmayan biri için ilk bakışta yanlış bir izlenim verebilir. CPT, CIP, CFR, CIF teslim şekillerinde, ürünler belirtilen varış yerine ulaştığında değil, ürünler nakliyeciye teslim edildiği vakit satıcı teslim yükümlülüğünü yerine getirmiş kabul edilir.

CPT teslim satıcının ürünlerin ihracat gümrük çıkış işlemlerini yapmasını ve ilgili tüm risk ve masrafları üstlenmesini gerektirir. Bununla birlikte, satıcının ithalat gümrük işlemlerini yapmak, herhangi bir ithalat vergisi ödemek gibi bir yükümlülüğü yoktur.

Sözleşmelerde Kullanımı

Satış sözleşmelerinde veya teklif dokümanlarında CPT teslim şekli aşağıdaki şekilde kullanılır.

CPT (varış yerini yazın) the Incoterms 2010 rules

Teslim ve Varış Noktaları

Bu kural iki kritik noktayı içerir; çünkü risk ve masraflar farklı noktalarda el değiştirir. ICC, hem riskin alıcıya geçtiği teslim yerinin hem de satıcının nakliyeci ile sözleşme yapacağı mutabık kalınan varış yerinin sözleşmede mümkün olduğunca açık bir şekilde belirtilmesini tavsiye eder.

Nakliyeci ile sözleşmeyi satıcı yaptığından teslim yerinin seçimi pratik olarak tamamen satıcının inisiyatifindedir. Her halukarda, riskin satıcıdan alıcıya geçtiği bu önemli noktanın sözleşmelerde açık bir şekilde önceden tanımlanmış olması gerekir.

Aynı şekilde, mutabık kalınan varış yeri içerisindeki noktanın da mümkün olduğunca açık bir şekilde taraflarca tanımlanması tavsiye edilir. Bu noktaya varıncaya kadarki tüm masraflar satıcıya, bu noktadan sonraki tüm masraflar ise alıcıya ait olacaktır. Satıcı nakliyeci ile taşıma sözleşmesini net bir şekilde belirlenmiş bu varış noktasına uygun olacak ve yükleme-boşaltma dahil ilgili tüm masrafları içerecek şekilde yapmalıdır.

Bitirirken

Dış Ticaret Net Blog'da dış ticaretin çeşitli konularını işlemeye ve tartışmaya devam edeceğiz. Yeni gönderilerden haberdar kalmak için Blog'a abone olabilir veya Network'e kayıt olup aramıza katılabilirsiniz. Ayrıca, yazı ile ilgili soru ve yorumlarınızı aşağıdaki formu kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Referanslar
- International Chamber of Commerce. Incoterms 2010 – ICC rules for the use of domestic and international trade terms, ICC Publications, 2010
- Jan Ramberg. ICC Guide to Incoterms 2010, ICC Publications, 2011.
İhracat Nereye: Türkiye ve Denizli
Viyana Satım Antlaşması - I (Sözleşmenin Kurulması...

İlgili Yazılar

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://disticaretnet.com/