DAP Teslim Şekli

delivered-at-place-dap-teslim-sekli-nedir-kapak

Delivered at Place (DAP), tıpkı bir önceki yazıda işlediğimiz Delivered at Terminal (DAT) gibi, Incoterms 2010 içerisinde yeni bir kuraldır. Incoterms 2000'de bir denizyolu terimi olarak kullanılan DES'in yerini almıştır. Bir denizyolu teriminin yerine geçmiş olsa da, Incoterms 2010'da DAP sadece denizyoluna özel bir terim olarak kullanılmaz.

DAP Nedir?

DAP hangi taşıma biçimi (karayolu, denizyolu, havayolu, demiryolu veya multimodal) seçilirse seçilsin kullanılabilecek bir teslim şeklidir.

Kısaca DAP olarak kullanılan "Delivered at Place" ifadesi belirlenen varış yerinde ürünler taşıma aracının üzerinde boşaltmaya hazır bir şekilde alıcının alımına müsait edildiğinde satıcının teslimini gerçekleştirdiği anlamına gelir. Satıcı belirlenen yere ürünlerin getirilmesiyle ilgili tüm riskleri üstlenir.

ICC, belirlenen varış yeri içerisindeki teslim noktasının mümkün olduğunca açık bir şekilde taraflarca tanımlanmasını tavsiye eder. Satıcının tam olarak bu seçime uyacak şekilde nakliyeci ile sözleşme yapması önerilir. Satıcı, taşıma sözleşmesi kapsamında kendine ait olan varış yerindeki herhangi bir boşaltma masrafını da  ödemelidir.

DAP teslim satıcının ürünlerin ihracat işlemlerini yapmasını gerektirir. Bununla birlikte satıcının ürünlerin ithalat işlemlerini yapmak, herhangi bir ithalat vergisi ödemek veya herhangi bir ithalat gümrük formalitesi yürütmek yükümlülüğü yoktur.

Sözleşmelerde Kullanımı

DAP (belirlenen varış yerini yazın) the Incoterms 2010 rules

Bitirirken

Dış ticaretle ilgili çeşitli konuları işlemeye devam edeceğiz. Takipte kalmak için Blog'a abone olabilir veya Network'e kayıt olarak aramıza katılabilirsiniz.

Referanslar
- International Chamber of Commerce. Incoterms 2010 – ICC rules for the use of domestic and international trade terms, ICC Publications, 2010
- Jan Ramberg. ICC Guide to Incoterms 2010, ICC Publications, 2011.
DDP Teslim Şekli
DAT Teslim Şekli

İlgili Yazılar

 

Yorumlar (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

Merhabalar , D ile başlayan teslim şekilleri ile ilgili Gümrük Tİcaret Bölge Müdürlüğü tarafından geçen ay bir yazı yayınlandı. Gümrükler de artık DAP, DAT, DDP teslim şekillerin de sigorta hususun da alıcı ve satıcı arasında bir sözleşme...

Merhabalar , D ile başlayan teslim şekilleri ile ilgili Gümrük Tİcaret Bölge Müdürlüğü tarafından geçen ay bir yazı yayınlandı. Gümrükler de artık DAP, DAT, DDP teslim şekillerin de sigorta hususun da alıcı ve satıcı arasında bir sözleşme aranıyor.


T.C.
TİCARET BAKANLIĞI
Orta Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü

Sayı : 36653135-205
Konu : INCOTERMS 2010 Teslim Şekilleri

09.11.2018 / 38713016
DAĞITIM YERLERİNE

Bölge Müdürlüğümüz Kontrol Şubesince yapılan bir araştırma neticesinde:

INCOTERMS 2010 kurallarına göre, CIP ve CIF gibi teslim şekillerinde asgari (yangın, patlama, karaya oturma, batma, devrilme, raydan çıkma, çarpışma, denize atılma v.b kapsayacak şekilde) bir teminat sigortası (C klozu) ödemesini satıcının sorumluluğuna bırakmakta iken, DAP, DAT ve DDP gibi teslim şekillerinde satıcıya direkt olarak bir teminat sigortası ödeme zorunluluğu getirmediği, satıcı ile alıcı arasında yapılacak sözleşme kapsamında bu yükümlülüğü satıcı ya da alıcıya yüklediği; bu kapsamda, GÜVAS üzerinde yapılan sorgulama neticesinde; teslim şekli DAP, DAT, DDP, DDU(01.01.2011 tarihinden itibaren geçerli değil) olan ithalat beyannamelerine ilişkin bazı firmaların beyannamede “sigorta bedeli” beyan ettikleri görülürken bazı firmaların herhangi bir “sigorta bedeli” beyanında bulunmadığının tespit edilmesi üzerine, mevcut durumla alakalı olarak nasıl bir işlem yapılması gerektiğine yönelik, Bölge Müdürlüğümüzün 23.05.2018 tarih ve 34589139 barkod numaralı yazıları ile Bakanlığımız Gümrükler Genel Müdürlüğü’ne görüş sorulmuş, Makamlarından cevaben alınan ve Bölge Müdürlüğümüz kayıtlarına 08.10.2018 tarih ve 37680277 barkod numarası ile giren ve bir örneği yazımız ekinde gönderilmiş olan yazılarında özetle: “…Bu itibarla, alıcı tarafından herhangi bir sigorta ödemesi beyanı yapılmayan DAP, DAT ve DDP gibi teslim şekillerine konu ithalat beyannameleri için ilgili firmasından alıcı-satıcı arasında düzenlenmiş olan bir sigorta sözleşmesinin olup olmadığının sorulması ve ibrazının istenilmesi, böyle bir sözleşmenin bulunması halinde ise sözleşmede sigorta yükümlülüğünün satıcıya ait olduğuna dair herhangi bir madde bulunmaması durumunda sigorta yükümlülüğünün alıcıda olduğu kabul edilerek söz konusu sigorta masrafının 4458 sayılı Kanun'un 27/e maddesine göre gümrük kıymetine ilave edilmesi gerekmektedir.” denilmiştir. Alınan bu talimat doğrultusunda Bölge Müdürlüğümüz Kontrol Şubesince: GÜVAS üzerinde 07.11.2015 - 06.11.2018 tarih aralığı baz alınarak yeniden bir sorgulama yapılmış ve elde edilen sonuçlara ilişkin oluşturulan Excel tablosu ile konuya ilişkin düzenlenmiş olan 2018/3 sayılı Kontrol ve Değerlendirme Raporu rapor yazımız ekinde gönderilmiştir.

4458 sayılı Gümrük Kanunu'nun zaman aşımı ile alakalı maddeleri de göz önünde bulundurularak öncelikli olarak zaman aşımına uğraması muhtemel beyannamelerden başlamak üzere, yazımız ekinde gönderilen ithalat beyannamelerine ilişkin gerekli işlemlerin, Gümrükler Genel Müdürlüğü'nün talimatları ile anılan Kontrol ve Değerlendirme Raporu'nun "Değerlendirme ve Sonuç" kısmında belirtilen hususlar doğrultusunda gerçekleştirilmesi ve yapılan işlemlerin sonucundan Bölge Müdürlüğümüze bilgi verilmesi hususunda,

Bilgi ve gereğini rica ederim

e-imzalıdır
Dr. Nurullah EREM
Bölge Müdürü

Devamını oku
Y.oncel
This comment was minimized by the moderator on the site

Yavuz Bey, bilgi için teşekkürler.

Zafer Yılmaz
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://disticaretnet.com/