DAT Teslim Şekli

liman-konteyner-terminali

Incoterms 2010 kurallarından Delivered at Terminal (DAT) ile birlikte satıcının daha fazla yükümlülük üstlendiği teslim şekillerine bir nevi giriş yapmış oluyoruz. DAT, Incoterms 2010 içerisinde yeni bir kuraldır. Incoterms 2000'deki bir denizyolu terimi olan DEQ'in yerini almıştır. Her ne kadar bir denizyolu teriminin yerini almış olsa da, Incoterms 2010'da DAT sadece denizyoluna özel bir terim olarak kullanılmaz.

DAT Nedir?

Bu kural hangi taşıma biçimi (karayolu, denizyolu, havayolu, demiryolu, multimodal) seçilirse seçilsin kullanılabilecek bir teslim şeklidir.

"Delivered at Terminal" ifadesi belirlenen limandaki veya varış yerindeki belirlenen terminalde ürünler taşıma aracından boşaltması yapılıp alıcının alımına hazır edildiğinde satıcı teslimini yapmış demektir. "Terminal" bir rıhtım, depo, konteyner sahası veya kara/demir/hava yolu kargo terminali olabilir. Satıcı ürünlerin belirlenen limandaki veya varış yerindeki belirlenen terminale getirilip burada boşaltmasının yapılmasıyla ilgili tüm riskleri üstlenir.

DAT teslim şekline göre, terminal risklerin satıcıdan alıcıya geçtiği bir noktadır. Dolayısıyla, ICC belirlenen limandaki veya varış yerindeki belirlenen terminalin, hatta o terminal içindeki spesifik teslim noktasının, mümkün olduğunca açık bir şekilde tarafların tanımlamalarını tavsiye eder. Satıcının nakliyeci ile sözleşmesini tam olarak bu teslime uyacak şekilde yapması gerekir.

DAT teslim satıcının kendi ülkesindeki ihracat çıkış işlemlerini üstlenmesini gerektirir. Bununla birlikte satıcının varış ülkesinde ürünlerin ithalat işlemlerini yapmak, herhangi bir ithalat vergisi ödemek veya herhangi bir ithalat gümrük formalitesi yürütmek yükümlülüğü yoktur.

Sözleşmelerde Kullanımı

DAT (liman veya varış yerindeki belirlenen terminali yazın) the Incoterms 2010 rules

Bitirirken

Dış ticaretin konularını işlemeye devam edeceğiz. Takipte kalmak için Blog'a abone olabilir veya Network'e kayıt olarak aramıza katılabilirsiniz. 

Referanslar
- International Chamber of Commerce. Incoterms 2010 – ICC rules for the use of domestic and international trade terms, ICC Publications, 2010
- Jan Ramberg. ICC Guide to Incoterms 2010, ICC Publications, 2011.
DAP Teslim Şekli
KOSGEB 2019 Başı İtibariyle Girişimcilik Destekler...

İlgili Yazılar

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://disticaretnet.com/