DDP Teslim Şekli

delivered-duty-paid-ddp-incoterms-teslim

Incoterms içerisinde DDP, yani Delivered Duty Paid, Türkçesiyle "Gümrük Vergisi Ödenmiş Olarak Teslim", satıcının azami sorumluluk ve risk üstlendiği bir kural olarak karşımıza çıkar. Ayrıca, küresel B2B ticarette kullanımına az rastladığımız teslim şekillerinden de biridir. DDP (Delivered Duty Paid) kuralının ne olduğunu an itibariyle ICC'nin en son Incoterms versiyonu olan Incoterms 2020'ye göre açıklayalım.

DDP Teslim Nedir?

Teslim ve Risk Transferi

Delivered Duty Paid, Türkçesiyle "Gümrük Vergisi Ödenmiş Olarak Teslim", kuralı DDP kısaltması ile kullanılır.

DDP kuralında belirlenen varış yerinde ürünleri taşıma aracının üzerinde boşaltmaya hazır ve ithalat işlemleri yapılmış bir şekilde alıcının alımına müsait etmek, yani onun tasarrufuna bırakmak, suretiyle satıcı teslim yükümlülüğünü gerçekleştirir. Veya satıcı bu şekilde teslim edilmiş ürünleri tedarik etmelidir. Her durumda da satıcı ürünleri mutabık kalınan tarih veya süre içerisinde teslim etmelidir.

Satıcı belirlenen yere ürünlerin getirilmesiyle ilgili tüm risk ve masrafları üstlenir ve ayrıca, ürünlerin hem çıkış ülkesindeki ihracat hem de varış ülkesindeki ithalat işlemlerini tüm gümrük formaliteleri ile birlikte gerçekleştirmek ve hem ihracat hem de ithalat için tüm ilgili vergileri ödemekle yükümlüdür.

C grubu (CPT, CIP, CFR, CIF) kurallarından farklı olarak, tüm D grubu (DAP, DPU, DDP) kurallarında olduğu gibi, DDP kuralında da teslim ve varış yeri aynıdır.

Taşıma Biçimi 

Bu kural hangi taşıma biçiminin (karayolu, havayolu, demiryolu, denizyolu veya multimodal) seçildiğine bakılmaksızın, her taşıma biçimi için kullanılabilir.

Teslim/Varış Yerini veya Noktasını Açıkça Tanımlamak

ICC, belirlenen varış yeri içerisindeki teslim noktasının mümkün olduğunca açık bir şekilde taraflarca tanımlanmasını tavsiye eder. Birincisi, bu nokta kayıp ve hasar riskinin alıcıya geçtiği kritik bir transfer noktasıdır. İkincisi, bu teslim/varış noktası öncesi masraflar satıcıya ait iken, bu nokta sonrasındaki masraflar alıcıya aittir. Üçüncüsü, satıcının tam olarak bu teslim/varış noktasına göre nakliyeci ile taşıma sözleşmesi yapması gerekir. Aksi durumda, DDP kuralı hükmünce bu bir yükümlülük ihlali olur ve satıcı oluşabilecek herhangi bir ilave masrafı üslenmekle yükümlü olur.

Eğer pratik olarak belirlenmiş veya hemfikir olunmuş spesifik bir nokta yoksa, bu durumda satıcı varış/teslim yerindeki amaca en uygun düşen teslim noktasını seçebilir (A4).

Boşaltma Masrafları

Satıcı teslim noktasında taşıma aracından ürünlerin boşaltılmasından sorumlu değildir. Ancak, taşıma sözleşmesi gereği boşaltma masrafları ödemek durumunda kalırsa, aksi taraflarca kararlaştırılmadığı müddetçe, bu masrafların alıcı tarafından tazminini isteyemez.

Satıcılara Uyarı Notu: Maksimum Sorumluluk

Teslimin varış noktasında olduğu ve satıcının tüm vergileriyle birlikte ithalat işlemlerinden sorumlu olduğu DDP, diğer 11 Incoterms kuralları içerisinde satıcıya en fazla yükümlülük ve risk yükleyen kuraldır. Bu nedenle de, ICC, nasıl EXW'de alıcıları uyarıyorsa, DDP'de de satıcılara kuralın kullanımında dikkatli olunmasını tavsiye eder.

İhracat/İthalat İşlemleri

Eğer satıcı, varış ülkesinde doğrudan veya dolaylı yoldan ithalat işlemi yapamıyorsa, tarafların DDP teslimi kullanmamaları tavsiye edilir. Bunun yerine, alıcının tüm risk ve masraflarıyla birlikte ithalat işlemlerini üstlendiği DAP kuralı daha uygun bir seçim olacaktır.

Sözleşmelerde Kullanımı

Satış sözleşmeleri, teklif formları, proforma invoice, commercial invoice, fatura gibi evraklarda ve genellikle de "delivery term" başlığı altında DDP teslim şekli belirtilirken şu formatın takip edilmesi tavsiye edilir:

DDP (belirlenen varış yerini yazın) Incoterms 2020

Örneğin: DDP 1370 Logatec Slovenia Incoterms 2020

Bitirirken

Dış ticaretin çeşitli konularını işlemeye devam edeceğiz. Takipte kalmak için Blog'a abone olabilir veya Network'e kayıt olarak aramıza katılabilirsiniz.

Referanslar
- International Chamber of Commerce. Incoterms 2020 – ICC rules for the use of domestic and international trade terms, ICC Publications, 2019
- International Chamber of Commerce. Incoterms 2010 – ICC rules for the use of domestic and international trade terms, ICC Publications, 2010
- Jan Ramberg. ICC Guide to Incoterms 2010, ICC Publications, 2011.
FAS Teslim Şekli
DAP Teslim Şekli
 

Yorumlar (4)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Zafer bey teslim şekilleri ile ilgili yazılarınızı büyük keyifle okumaktayım.
Biz de bahsettiğiniz farklı teslim şekillerini ara sıra müşteri istediği için kullanıyoruz.
Genç arkadaşlarım bu yazıları çok dikkatli okusunlar, karşılarına muhakka...

Zafer bey teslim şekilleri ile ilgili yazılarınızı büyük keyifle okumaktayım.
Biz de bahsettiğiniz farklı teslim şekillerini ara sıra müşteri istediği için kullanıyoruz.
Genç arkadaşlarım bu yazıları çok dikkatli okusunlar, karşılarına muhakka çıkacak
Saygılarımla,

Devamını oku
Comert Baslikaya
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Nazik yorumunuz için çok teşekkürler, Cömert Bey. İşlerinizde kolaylıklar dilerim. Selamlar.

Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Zafer Bey her yazınızı büyü bir keyifle okuyorum. Çok yalın bir dille oldukça açıklayıcı olduğunu söyleyebilirim. Elinize ve emeğinize sağlık. Nacizane bu konunun dışında bir rica olacaktır. Özellikle bu platformda herkesin zaman içinde mutlaka...

Zafer Bey her yazınızı büyü bir keyifle okuyorum. Çok yalın bir dille oldukça açıklayıcı olduğunu söyleyebilirim. Elinize ve emeğinize sağlık. Nacizane bu konunun dışında bir rica olacaktır. Özellikle bu platformda herkesin zaman içinde mutlaka edindiği bir data ve müşteri portföyü oluşmuştur. Ancak paylaşımcı olmak adına uluslararası arenada yeni başlayanlar arkadaşlar ve potansiyelini geliştirmek isteyen diğer arkadaşlar için ücretsiz olarak nasıl müşteri bulabiliriz. Ücretli olan B2B ve E-Ticaret sitetleri bazen yetersiz kaldıklarını görebiliyoruz. Benim sektörüm tarım makineleri ve haliyle uzun uzadıya araştırdıktan sonra xprt.com, europage.com,go4worldbusiness.com gibi siteleri bulduk ama yetersiz geldiğini söyleyebilirim. Konuyla alakalı bir yazınız olursa çok müteşekkir olurum. Saygılarımla

Devamını oku
Ozgur Örsel
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Özgür Bey, nazik yorumunuz için teşekkürler. Blogda doğrudan ihracatta müşteri bulma yolları ile ilgili bir yazı var. Başka yazıların içinde de bu konuya mutlaka değinilmiştir diye tahmin ediyorum. B2B platformlarla ilgili bir yazı, evet güzel...

Özgür Bey, nazik yorumunuz için teşekkürler. Blogda doğrudan ihracatta müşteri bulma yolları ile ilgili bir yazı var. Başka yazıların içinde de bu konuya mutlaka değinilmiştir diye tahmin ediyorum. B2B platformlarla ilgili bir yazı, evet güzel olurdu ama sırada yazılacak çok fazla konu var.

Devamını oku
Zafer Yılmaz
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.