DDP Teslim Şekli

delivered-duty-paid-ddp-incoterms-teslim
Incoterms içerisinde Delivered Duty Paid (DDP) satıcının azami sorumluluk ve risk üstlendiği bir kural olarak karşımıza çıkar. Ayrıca, küresel B2B ticarette kullanımına az rastladığımız teslim şekillerinden de biridir. Delivered Duty Paid (DDP) kuralını an itibariyle ICC'nin en son Incoterms versiyonu olan Incoterms 2010'a göre açıklayalım.

DDP Nedir?

Bu kural hangi taşıma biçiminin (karayolu, havayolu, demiryolu, denizyolu veya multimodal) seçildiğine bakılmaksızın, her taşıma biçimi için kullanılabilir.

"Delivered Duty Paid" ifadesi belirlenen varış yerinde ürünler taşıma aracının üzerinde boşaltmaya hazır ve ithalat işlemleri yapılmış bir şekilde alıcının alımına müsait edildiğinde satıcı teslimini gerçekleştirmiş demektir. Satıcı belirlenen yere ürünlerin getirilmesiyle ilgili tüm risk ve masrafları üstlenir ve ayrıca, ürünlerin hem çıkış ülkesindeki ihracat hem de varış ülkesindeki ithalat işlemlerini tüm gümrük formaliteleri ile birlikte gerçekleştirmek ve hem ihracat hem de ithalat için tüm ilgili vergileri ödemekle yükümlüdür.

Belirlenen varış yerindeki teslim noktasının taraflarca mümkün olduğunca açık bir şekilde belirtilmesi tavsiye edilir - ki bu noktaya kadarki tüm risk ve masraflar satıcıya aittir. Satıcı nakliye anlaşmasını tam olarak bu tercihe uyacak şekilde yapmalıdır.

Eğer satıcı, varış ülkesinde doğrudan veya dolaylı yoldan ithalat işlemi yapamıyorsa, tarafların DDP teslimi kullanmamaları tavsiye edilir. Bunun yerine, alıcının tüm risk ve masraflarıyla birlikte ithalat işlemlerini üstlendiği DAP kuralı daha uygun bir seçim olacaktır.

Sözleşmelerde Kullanımı

​Teklif mektuplarında, satış sözleşmelerinde veya faturalarda DDP teslim şekli aşağıdaki şekilde belirtilir.

DDP (varış yerini yazın) the Incoterms 2010 rules

Bitirirken

Dış ticaretin çeşitli konularını işlemeye devam edeceğiz. Takipte kalmak için Blog'a abone olabilir veya Network'e kayıt olarak aramıza katılabilirsiniz.

Referanslar
- International Chamber of Commerce. Incoterms 2010 – ICC rules for the use of domestic and international trade terms, ICC Publications, 2010
- Jan Ramberg. ICC Guide to Incoterms 2010, ICC Publications, 2011.

FAS Teslim Şekli
DAP Teslim Şekli

İlgili Yazılar

 

Yorumlar (4)

This comment was minimized by the moderator on the site

Zafer bey teslim şekilleri ile ilgili yazılarınızı büyük keyifle okumaktayım.
Biz de bahsettiğiniz farklı teslim şekillerini ara sıra müşteri istediği için kullanıyoruz.
Genç arkadaşlarım bu yazıları çok dikkatli okusunlar, karşılarına muhakka...

Zafer bey teslim şekilleri ile ilgili yazılarınızı büyük keyifle okumaktayım.
Biz de bahsettiğiniz farklı teslim şekillerini ara sıra müşteri istediği için kullanıyoruz.
Genç arkadaşlarım bu yazıları çok dikkatli okusunlar, karşılarına muhakka çıkacak
Saygılarımla,

Devamını oku
Comert Baslikaya
This comment was minimized by the moderator on the site

Nazik yorumunuz için çok teşekkürler, Cömert Bey. İşlerinizde kolaylıklar dilerim. Selamlar.

Zafer Yılmaz
This comment was minimized by the moderator on the site

Zafer Bey her yazınızı büyü bir keyifle okuyorum. Çok yalın bir dille oldukça açıklayıcı olduğunu söyleyebilirim. Elinize ve emeğinize sağlık. Nacizane bu konunun dışında bir rica olacaktır. Özellikle bu platformda herkesin zaman içinde mutlaka...

Zafer Bey her yazınızı büyü bir keyifle okuyorum. Çok yalın bir dille oldukça açıklayıcı olduğunu söyleyebilirim. Elinize ve emeğinize sağlık. Nacizane bu konunun dışında bir rica olacaktır. Özellikle bu platformda herkesin zaman içinde mutlaka edindiği bir data ve müşteri portföyü oluşmuştur. Ancak paylaşımcı olmak adına uluslararası arenada yeni başlayanlar arkadaşlar ve potansiyelini geliştirmek isteyen diğer arkadaşlar için ücretsiz olarak nasıl müşteri bulabiliriz. Ücretli olan B2B ve E-Ticaret sitetleri bazen yetersiz kaldıklarını görebiliyoruz. Benim sektörüm tarım makineleri ve haliyle uzun uzadıya araştırdıktan sonra xprt.com, europage.com,go4worldbusiness.com gibi siteleri bulduk ama yetersiz geldiğini söyleyebilirim. Konuyla alakalı bir yazınız olursa çok müteşekkir olurum. Saygılarımla

Devamını oku
Ozgur Örsel
This comment was minimized by the moderator on the site

Özgür Bey, nazik yorumunuz için teşekkürler. Blogda doğrudan ihracatta müşteri bulma yolları ile ilgili bir yazı var. Başka yazıların içinde de bu konuya mutlaka değinilmiştir diye tahmin ediyorum. B2B platformlarla ilgili bir yazı, evet güzel...

Özgür Bey, nazik yorumunuz için teşekkürler. Blogda doğrudan ihracatta müşteri bulma yolları ile ilgili bir yazı var. Başka yazıların içinde de bu konuya mutlaka değinilmiştir diye tahmin ediyorum. B2B platformlarla ilgili bir yazı, evet güzel olurdu ama sırada yazılacak çok fazla konu var.

Devamını oku
Zafer Yılmaz
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://disticaretnet.com/