Delivered at Place (DAP) Teslim Şekli Nedir?

delivered-at-place-dap-teslim-sekli-nedir-kapak

Delivered at Place (DAP), tıpkı bir önceki yazıda işlediğimiz Delivered at Terminal (DAT) gibi, Incoterms 2010 içerisinde yeni bir kuraldır. Incoterms 2000'de bir denizyolu terimi olarak kullanılan DES'in yerini almıştır. Bir denizyolu teriminin yerine geçmiş olsa da, Incoterms 2010'da DAP sadece denizyoluna özel bir terim olarak kullanılmaz.

Incoterms 2010'a göre Delivered at Place (DAP)

DAP hangi taşıma biçimi (karayolu, denizyolu, havayolu, demiryolu veya multimodal) seçilirse seçilsin kullanılabilecek bir teslim şeklidir.

"Delivered at Place" ifadesi belirlenen varış yerinde ürünler taşıma aracının üzerinde boşaltmaya hazır bir şekilde alıcının alımına müsait edildiğinde satıcı teslimini gerçekleştirmiş demektir. Satıcı belirlenen yere ürünlerin getirilmesiyle ilgili tüm riskleri üstlenir.

ICC, belirlenen varış yeri içerisindeki teslim noktasının mümkün olduğunca açık bir şekilde taraflarca tanımlanmasını tavsiye eder. Satıcının tam olarak bu seçime uyacak şekilde nakliyeci ile sözleşme yapması önerilir. Satıcı, taşıma sözleşmesi kapsamında kendine ait olan varış yerindeki herhangi bir boşaltma masrafını da  ödemelidir.

DAP teslim satıcının ürünlerin ihracat işlemlerini yapmasını gerektirir. Bununla birlikte satıcının ürünlerin ithalat işlemlerini yapmak, herhangi bir ithalat vergisi ödemek veya herhangi bir ithalat gümrük formalitesi yürütmek yükümlülüğü yoktur.

Sözleşmelerde Kullanımı

DAP (belirlenen varış yerini yazın) the Incoterms 2010 rules

Bitirirken

Dış ticaretle ilgili çeşitli konuları işlemeye devam edeceğiz. Takipte kalmak için Blog'a abone olabilir veya Network'e kayıt olarak aramıza katılabilirsiniz.

Referanslar
- International Chamber of Commerce. Incoterms 2010 – ICC rules for the use of domestic and international trade terms, ICC Publications, 2010
- Jan Ramberg. ICC Guide to Incoterms 2010, ICC Publications, 2011.
Delivered Duty Paid (DDP) Teslim Şekli Nedir?
Delivered at Terminal (DAT) Teslim Şekli Nedir?

İlgili Yazılar

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kadıköy, 34716, İstanbul, Türkiye

  • Email: editor@disticaretnet.com
  • Mobil: +90 530 408 7500
    Telif Hakkı © 2014-2018 Dış Ticaret Net. Tüm hakları saklıdır. Tasarım ve Geliştirme: Storybey