Dış Ticaret Departmanı

the-intern-co-office

Dış ticaret departmanı bağlı bulunduğu firma içerisinde adeta özerk bir imparatorluk gibidir. Bu imparatorluğun organizasyon yapısına kısaca bir göz atmak yerinde olur diye düşünüyorum. 

Dış ticaret departmanının yapılanması bir sorunun da bir çözümün de parçası olabiliyor. Bu bakımdan firma yetkililerinin üzerinde durması gereken bir konudur. Bu konu kariyerine yeni adım atan taze dış ticaret uzmanları için de önemlidir. Çünkü ne iş yapacaklarının, uzmanlıklarını nasıl kullanacaklarının sınırları kısmen veya tamamen bu yapılanma tarafından çizilir. Piyasadaki mevcut organizasyon yapılanmaları hakkında ne kadar fazla bilgi sahibi olurlarsa daha doğru bir kariyer planlaması yapabilir ve çalışmayı seçecekleri firmaları daha sağlıklı değerlendirebilirler.

Dış ticaret/ihracat/ithalat birimlerinin organizasyon yapılanması firmaların büyüklüklerine, iş kültürlerine, hedeflerine, kendi özel yapılarına ve daha başka birçok nedene bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Şimdi bu konu üzerinde biraz gezinelim.

İhracat Departmanı

İhracat biriminin iş akışındaki en belirgin ayrım pazarlama ve satış operasyonu ayrımıdır. Çoğu küçük ve orta ölçekli firmada ihracat departmanı tek bir kişiden oluşur. Haliyle pazarlama ve satış operasyonu görevlerinin tek kişi üzerinde toplanması sık görülebilecek bir durumdur. Bununla birlikte, bir firmanın tüm ihracat departmanı sorumluluğu tek bir kişi tarafından üstlenilmiş dahi olsa pazarlama ve operasyonu iki farklı nitelikteki iş kolu olarak kafamızda ayırmamız en uygunudur. Hedefler ve işler büyüdükçe pazarlamanın hızlanıp güçlenmesi için operasyon vagonunu ayırmak gerekecektir.

Pazarlama ve operasyon ayrımının yapıldığı birimlerdeki uygulamalar da firmadan firmaya farklılık gösterebilir. Bir firmada pazarlamacılar her ne kadar operasyonel yükümlülüklerden azade görünse de operasyonel işleyişe ilgisiz kalamayabilirler. Örneğin, sevkiyatla ilgili müşteri bilgilendirmelerini onlar yapabilirler veya belge düzenlenmesinde de bir çeşit onay veya kontrol merci olarak rol alabilirler. Bazı firmalarda ise, pazarlamacılar iş tanımları gereği tamamen pazarlamaya odaklanmışlardır. Operasyon sorumluları operasyon ile ilgili tüm konularda müşteri ile veya müşterinin organizasyonundaki ilgili kişilerle doğrudan iletişim kurarlar. Özellikle KOBİ'lerde birinci duruma daha fazla rastlanır.

İşler ve hedefler büyüdükçe, kıta veya ülke pazarlarına özel olarak odaklanmak gerekecektir. Bu pazarlar için ihracat bölge yöneticileri ekibe dahil olur. Bölge yöneticileri ve operasyon sorumlularının başına bir de ihracat müdürü koyduk mu, klasik bir ihracat departmanı formu ortaya çıkmış olur.

İthalat Departmanı

İthalat yapmak operasyonel yönü ağır basan bir iştir. O yüzden bir ithalat departmanından ve bir ithalat sorumlusundan bahsettiğimizde, gözümüzün önüne gelecek daha çok operasyonel görevler olmalıdır. Bununla birlikte bazı ithalat sorumlularının veya yöneticilerinin, sipariş geçmenin ötesinde, satın alma, başka bir deyişle tedarik etme, görevleri de olabilir. Satın alma görevini ihracat departmanındaki pazarlamanın tam tersi gibi düşünebiliriz. Yalnız, ithalat departmanı içerisinde satın almacıların görüldüğü çok sık da rastlanan bir durum değildir. Firmalarda genellikle satın alma başlı başına ayrı bir departmandır.

İhracatta rastlanan gümrüklerdeki göreli kolaylık ve tekdüzelik, ithalatta yerini daha çetin süreçlere bırakır. Bu yüzden bazı firmalar ithalat departmanlarında mevzuatçı da istihdam ederler veya bu çeşit bir hizmeti dışarıdan alırlar.

Bitirirken

İhracat ve ithalat departmanlarının yapılanmalarına kısaca bir bakış atmış olduk. Aşağıdaki yorum kısmını kullanarak siz de görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Commercial Invoice (Ticari Fatura)
Dış Ticarette Teslim Şekilleri (Incoterms)
 

Yorumlar (8)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Merhabalar Zafer Bey,

Öncelikle bizim gibi sektörde yeni yeni deneyim kazanan arkadaşlar için çok yararlı bir yazı olmuş bunun için teşekkür ederiz.
Ek olarak ihracat boyutunda bahsettiğiniz gibi işler nispeten basit iken, ithalat ayağında işler...

Merhabalar Zafer Bey,

Öncelikle bizim gibi sektörde yeni yeni deneyim kazanan arkadaşlar için çok yararlı bir yazı olmuş bunun için teşekkür ederiz.
Ek olarak ihracat boyutunda bahsettiğiniz gibi işler nispeten basit iken, ithalat ayağında işler oldukça karmaşık hale gelebiliyor.
Aktif olarak devam ettiğim otomotiv sektörün'de değişen mevzuatı takip etmek, gümrük tarafından istenen evrakların değişkenliği sebebi ile zaman zaman ciddi zorluklarla karşılaşabiliyoruz.Ama benim bu konu da asıl değinmek istediğim şey yabancı dil bilgisi, ihracat departmanlarında (operasyonel ayakta) yabancı dile ihtiyaç duyulsa da bu bilgi belirli bir çerçevede kullanıldığı için çok ileri düzeylere gitmiyor.
Ancak iş ithalat kısmına geçtiğinde işler çok ciddi değişebiliyor, özellikle nakliyesi sizin tarafınızdan organize edilen yüklemeler de nakliyecilerin yurt dışı acenteleri ile görüşmeler ithalat yaptığınız firma ile yükleme detayları,evraklar,tarih vb. bir çok bilgiyi görüşmek ve yazışmak durumunda olduğunuz için yabancı dil bilgisi burada ciddi kullanılması gereken bir hal alıyor.

Benim ekleyebileceğim bunlar umarım yararlı olur.

Devamını oku
Yorum son olarak 3 yıl kadar önce zamanında Ahmet Korkmaz tarafından düzenlendi Ahmet Korkmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Yorumunuz için teşekkürler, Ahmet Bey. Çok güzel bir katkı oldu. Selamlar.

Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Çalışmakta olduğum makina sektöründe hizmet vermekle olan orta ölçekli bir firmada hem ithalat/satınalım-operasyon hem de ihracat/satış-pazarlama-operasyon görevlerini uzunca bir zamandır ve büyük bir keyifle yürütmekteyim. Zafer Bey sizin de...

Çalışmakta olduğum makina sektöründe hizmet vermekle olan orta ölçekli bir firmada hem ithalat/satınalım-operasyon hem de ihracat/satış-pazarlama-operasyon görevlerini uzunca bir zamandır ve büyük bir keyifle yürütmekteyim. Zafer Bey sizin de belirttiğiniz gibi; firma içerisinde özerk bir imparatorluk kurmuş gibi adeta dokunulmazlık sahibi oluyorsunuz. Ahmet Korkmaz arkadaşıma çok katılıyorum, lisan (-ki öncelikle İngilizce) belki operasyon kısmında klişe terminolojilerle sınırlı kalabiliyor ve fakat işin satınalım ve satış-pazarlama kısmında olmazsa olmazınız.. Kişiyi sürekli araştırmaya/öğrenmeye/geliştirmeye zorlayan bence son derece keyifli ve vizyonu olan, gelecek planlaması yapan arkadaşlarıma içtenlikle tavsiye edebileceğim bir alan

Devamını oku
EMEL ŞEKER
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Yorumunuz için teşekkürler, Emel Hanım. Konuya çok güzel bir katkı oldu. Selamlar.

Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Zafer bey,

Bizde pazarlamaci siparişin her aşamasında dahil olur. Haliyle ihracat evrak ve operasyon kısmına da. Bu verimliliği azaltıyor.

Öte yandan pazarlamacilarin tamamen kopması da uygun değil aksi halde çok acı tecrübeler yaşanıyor.

...

Zafer bey,

Bizde pazarlamaci siparişin her aşamasında dahil olur. Haliyle ihracat evrak ve operasyon kısmına da. Bu verimliliği azaltıyor.

Öte yandan pazarlamacilarin tamamen kopması da uygun değil aksi halde çok acı tecrübeler yaşanıyor.

Firma büyüklüğü ihracat yoğunluğu vs göz önünde bulundurularak orta yolu bir şekilde bulmak lazım diye düşünüyorum

Devamını oku
İbrahim Mutlu
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Yorumunuz için teşekkürler, İbrahim Bey. Fiyat teklifini pazarlamacının verdiğini düşünürsek proforma invoice veya teklif formlarının mutlaka onun tarafından hazırlanması ve commercial invoice'un da yine onun tarafından kontrol edilmesi yerinde...

Yorumunuz için teşekkürler, İbrahim Bey. Fiyat teklifini pazarlamacının verdiğini düşünürsek proforma invoice veya teklif formlarının mutlaka onun tarafından hazırlanması ve commercial invoice'un da yine onun tarafından kontrol edilmesi yerinde olur. Fakat, eğer müşteri ile yıl bazlı anlaşmalı sabit fiyatlar söz konusu ise, bu o kadar da gerekli olmayabilir. Yani çok değişkenli bir durum. Dediğiniz gibi, organizasyon yapımıza ve sektörümüze uyan bir orta yolu bulmak lazım.

Devamını oku
Yorum son olarak 3 yıl kadar önce zamanında Zafer Yılmaz tarafından düzenlendi Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Uluslararası Ticaret günümüzde artık firmaların olmazsa olmazı, artık firmaların sadece iç piyasaya güvenip işlerini uzun vadeli sürdürme şansları giderek azalıyor, tabi ki bu da şirketlerde Dış Ticaret departmanlarının ödemini her geçen gün...

Uluslararası Ticaret günümüzde artık firmaların olmazsa olmazı, artık firmaların sadece iç piyasaya güvenip işlerini uzun vadeli sürdürme şansları giderek azalıyor, tabi ki bu da şirketlerde Dış Ticaret departmanlarının ödemini her geçen gün arttırıyor.

Ben 28 yıl Dış Ticaret konusunda çalıştım ve bu işi yapmaktan her zaman büyük keyif aldım. Bulunduğum ortamlarda genç arkadaşlara bu konuda kariyer yapmayı her zaman hararetle tavsiye ediyorum.

Devamını oku
Mehmet Ergene
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Aynen, Mehmet Bey. Yorumunuz için teşekkürler.

Zafer Yılmaz
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.