Dış Ticaret Mesleğini Seçmek İçin 7 Harika Neden

Dış Ticaret Mesleğini Seçmek İçin 7 Harika Neden

 "Bir kişinin icra ettiği herhangi bir göreve ne zaman sevgi unsuru dâhil olsun, işten doğan yorgunlukta bir artma olmaksızın, o işin kalitesi derhal gelişir ve miktarı artar. (...) Bir kişi sevdiği bir işi icra ettiği vakit, elde ettiğine karşılık gelenden daha iyi bir iş çıkarmak veya daha fazla iş yapmak ona zor gelmez ve bu nedenden dolayı her insan en çok hoşlandığı işi bulmak için elinden gelenin en iyisini yapmayı kendisine borçludur." - Napoleon Hill

Mesleğinden memnun olmayan insanlarla neredeyse her gün karşılaşıyorum. Kimileri ise daha cesur davranıp birçok deneme-yanılmadan sonra nihayet sevdiği mesleği bulabiliyor. Ama genellikle onlar da hiç çalışmayacakları bir alanda eğitim alarak yıllarını harcamış oluyorlar bu süre zarfında. Bu acı bir durum aslında ve meslek seçme konusuna yeterince önem verilmediğini gösteriyor. Başka bir deyişle, bilinçli meslek seçimi yapabilmeleri için gençlere ciddi biçimde yardımcı olmuyoruz. Onları tesadüflerin veya deneme-yanılmaların insafına bırakıyoruz.

İşte bu nedenle, dış ticaret mesleğini tanıtmak adına, bu yazıda dış ticaret işindekileri mutlu eden mesleğin 7 özelliğini anlatacağım.

1. Yabancı dilinizi sürekli geliştirir ve canlı tutarsınız.

Yabancı dil bilmek bir insanın en kıymetli entellektüel sermayesidir. Fakat bu sermaye öyle bir şey ki, işletmezseniz eriyip gider ve elinizde hiçbir şey kalmaz. Üzücü bir durumdur bu. Yani, başka bir dünyaya giriş biletiniz var ve siz bunu kullanmayıp kaybediyorsunuz. Bir film repliğiyle özetleyecek olursam: "En acı şey harcanmış yetenektir."

Dış ticaret mesleği bildiğiniz yabancı dilleri kullanıp geliştirmenize imkân verir, hatta sizi bu konuda zorlar. Bir veya birkaç yabancı dili iyi bilmenin yaratabileceği faydaları, size açabileceği kapıları düşünürsek, sadece bu madde bile dış ticaret mesleğini seçmek için iyi bir neden olabilir.

2. Dünyayı gezersiniz.

İhracat satış ve pazarlama profesyonelleri sık sık yurtdışına çıkarlar. Bu işlerinin bir gereğidir; çünkü ihracat satış işi ofiste oturarak yapılabilecek bir iş değildir. Bazı durumlarda fuarlar, çoğu durumda ise müşteri ziyaretleri bu iş gezilerinin sebebi olur.

İhracatçılar kadar olmasa da ithalatçılar da gezerler. Onlar da tedarikçilerle buluşmak için fuarlara giderler veya tedarikçilerin fabrikalarını ziyaret ederler.

Kısacası gezmek dış ticaret işinin bir parçasıdır.

Başka ülkeler görmek, bizim için yeni olan şeyleri keşfetmek güzel bir şey. Siz de gezmeyi, yeni yerler görmeyi seven birisiyseniz, dış ticarette kendinize bol gezmeli bir iş bulabilirsiniz.

3. İyi paralar kazanabilirsiniz.

Dış ticaret alanında bir girişimci olarak kendi işinizi kurup akıllıca işler yaparsanız, büyük paralar kazanmanız işten bile değildir. Eğer bir şirkette çalışacaksanız, yine iyi paralar kazanma olasılığınız var.

Şirketlerde çalışmak demişken, Türkiye'deki şirketlerin büyük çoğunluğunun dış ticaret yöneticilerine prim verme konusunda cimri davrandıkları bir gerçektir. Adil olmayan bir prim sistemi ile bunu illüzyona dönüştürenler de vardır. Primden elde ettiğiniz kazanç hak ettiğiniz bir şeydir aslında, ama bu nedense patronların uykusunu kaçırır; hele bir de maaşınızı 2'ye-3'e katlıyorsanız, "Ben bile senin kadar kazanmıyorum" serzenişlerini bile duyarsınız.

Her ne kadar piyasada bunlar yaşansa da, her zaman size daha fazla değer biçen başka bir firma bulabilir veya mevcut şirketinizde hak ettiğinizi almak için elinizi güçlendirecek stratejiler geliştirebilirsiniz.

4. Dünyanın her yerinde çalışabilirsiniz.

Bazı meslek gruplarının diploması veya iş tecrübesi başka ülkelerde geçmez. Ama dış ticaret uzmanlığı öyle değildir. Uluslararası ticaretin kuralları ve prosedürleri her yerde aynıdır. Mesleki bilginiz dünyanın her yerinde geçer. Dolayısıyla dünyanın hemen her yerinde çalışabilir, işinizi değişik ülkelerde ve yabancı firmalarda da yapabilirsiniz.

Mesleğin sağladığı bu mobilite imkânı bence çok değerli bir şeydir.

5. İşsiz kalmaktan endişe etmezsiniz.

Diğer başka iş kollarıyla kıyas ettiğimizde, özellikle ihracat alanında istihdam her zaman canlıdır. Hayatta kalmak ve büyümek isteyen firmalar ihracat yapmak zorundadır. Firmalar için ihracat can demek, hayat demektir. Dolayısıyla, sizin firmalara ihtiyacınız olduğundan daha fazla firmaların size ihtiyacı olur.

6. Girişimci olabilirsiniz.

Elbette her meslekten herkes girişimci olabilir ve kendi işini kurabilir. En basit örnekle, mesleği ne olursa olsun herkes bir kafe açabilir. Ama ben "girişimci olabilirsiniz" derken, teşebbüsünüzü hâlihazırda sahip olduğunuz dış ticaret uzmanlığı üzerine temellendirebileceğinizi söylüyorum. Bu önemli, çünkü girişiminizin sahip olduğunuz bir uzmanlığın temelinde kurulmasının birçok avantajı vardır.

Bazı uzmanlık dalları için bu durum pek söz konusu olmaz veya ciddi yatırımlar gerektirir. Örneğin kendi alanında girişimci olmak isteyen bir uçak mühendisini düşünün. Hareket alanı oldukça dar ve seçenekleri çok sınırlıdır. Öte yandan dış ticaret alanı girişimciler için birçok seçenek ve esneklik sunar; sayısız iş fırsatları barındırır.

7. Bir diplomaya veya sınav derecesine ihtiyacınız yoktur.

Kamudaki az sayıda ilgili pozisyonları istisna tutarsak, dış ticaret uzmanı olmak ve bu işi yapmak için herhangi bir diplomaya veya bir sınavı kazanmaya ihtiyacınız yoktur. Piyasa sizin diplomanıza değil, öncelikle işin ehli olup olmadığınıza bakar. Elbette, üniversite diploması kıymet görüyor ama bu bir zorunluluk değil.

Tabii, bir diplomanın zorunlu olmaması demek herhangi bir eğitim almanıza gerek yok anlamına gelmiyor. Diplomaya ihtiyaç yok ama eğitime her zaman ihtiyaç var. Bir dış ticaret uzmanı veya uzman adayı kendini sürekli geliştirmelidir. Bunu da okuyarak, gelişmeleri takip ederek ve eğitimler alarak yapabilir.

Son Söz Niyetine

Mesleğin güzel özelliklerini burada anlattım. "Peki, her şey bu kadar mükemmel mi? Hiç mi kötü özelliği yok bu mesleğin?" diye sorabilirsiniz. Bununla ilgili sadece tek bir şey söyleyebilirim: Dış ticaret çoğu durumda stresli bir iştir. Fakat bu stres genellikle işin doğasından ziyade çalıştığınız firmanın düzensizliğiyle ilgili olur; kendi işimizi yapıyorken bir de firmadaki muhtelif problemlerle de uğraşmak zorunda kalabiliriz. Evet, işin doğasında da kısmen stres vardır ama bizi esas yıpratan o olmaz.

Son olarak, meslek seçimi arefesinde olan gençlere henüz bu uzun yola çıkmamışken seçecekleri meslekleri iyi tanımalarını tavsiye ederim.

Dış ticaret hakkında daha fazla şey öğrenmek ve alanınızla ilgili insanlarla tanışmak isterseniz Dış Ticaret Net üzerinde kendinize ücretsiz bir kullanıcı hesabı oluşturarak siz de evrenimize katılabilirsiniz.

Dış Ticarette Girişimcilik Yolları: 1. Danışmanlık...
Kurumsallaşma Yolunda İlk Adım: Değer Belirlemek
 

Yorumlar (3)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

sayenizde gitmek istediğim bölüm hakkında bilgi sahibi oldum çok teşekkür ederim

halit
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Marmara Üniversitesi dış ticaret bölümünü kazandım. İngilizce altyapım var ancak üzerine düşmem gerekiyor. Kendi başıma ufak tefek ithalatla uğraştım ve satış yaptım. Severek yazdım bu bölümü. Sizce okulumun bir avantajı olur mu? 2 yıllık bölüm...

Marmara Üniversitesi dış ticaret bölümünü kazandım. İngilizce altyapım var ancak üzerine düşmem gerekiyor. Kendi başıma ufak tefek ithalatla uğraştım ve satış yaptım. Severek yazdım bu bölümü. Sizce okulumun bir avantajı olur mu? 2 yıllık bölüm bir yıl da ing. hazırlık var

Devamını oku
Mehmet Yasin Gulseven
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Bahsettiğiniz üniversitenin eğitim kalitesi hakkında hiçbir fikrim yok. Okulun öyle veya böyle elbette bir avantajı olacaktır ama esasında öğrenim dönemini, yani o zamanı neler yaparak ve nasıl geçireceğiniz çok daha önemli. Bunu da bir tek siz...

Bahsettiğiniz üniversitenin eğitim kalitesi hakkında hiçbir fikrim yok. Okulun öyle veya böyle elbette bir avantajı olacaktır ama esasında öğrenim dönemini, yani o zamanı neler yaparak ve nasıl geçireceğiniz çok daha önemli. Bunu da bir tek siz bilebilirsiniz.

Devamını oku
Yorum son olarak 3 yıl kadar önce zamanında Zafer Yılmaz tarafından düzenlendi Zafer Yılmaz
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.