Dış Ticaret Uzmanı Kimdir, Ne İş Yapar?

Dış Ticaret Uzmanı Kimdir, Ne İş Yapar?

Dış ticaret uzmanı için bir tanımlamaya girişmeden önce uzmanın kim olduğu üzerinde biraz durayım istiyorum. Nobel ödülü sahibi Danimarkalı fizikçi Niels Bohr'un sevdiğim bir uzman tanımı var. Ona göre "Bir uzman çok dar bir alanda yapılabilecek tüm hataları kendi acı tecrübesiyle öğrenmiş kişidir". Daha basitçe "Uzman alanıyla ilgili hemen her şeyi bilen kişidir" de diyebiliriz. Tabii böylesi bir tanımlama bahse konu olan alanın mümkün olduğunca dar olması durumunda ancak bir gerçekliğe oturabilir. Dış ticaret gibi uçsuz bucaksız bir alanda bu tarz bir uzmanlık tanımı havada kalacak, pratik bir değeri olmayacaktır.

Dış ticaret bünyesinde birçok farklı bilgi ve pratiği barındırır. Uluslararası pazarlama bilgi ve pratiği bunların en başında gelir. Ayrıca her ülke pazarının kendine özgü doğası gereği uluslararası pazarlama da ülkelere göre kendi içinde uzmanlıklara ayrılır. İhracat, ithalat ve gümrük mevzuatı başlı başına devasa konulardır. Online pazarlama, halkla ilişkiler ve reklamın da dış ticaret içerisinde önemli bir yeri vardır. Dolayısıyla tek bir kişiden bu denli geniş bir bilgi ve tecrübe sahasına hakim olması beklenemez. Ayrıca neden hakim olsun? Yani, mesela tohumluk ticaretiyle hiçbir ilginiz yoksa neden tohumluk ithalatı veya ihracatına ilişkin mevzuatı ve pratikteki uygulamalarını bilesiniz? Bu mantıklı olmayacaktır. Bununla birlikte, ülkemizdeki dış ticaret uzmanı iş ilanlarında "ihracat ve ithalat mevzuatına hakim; gümrük mevzuatını çok iyi bilen" gibi ifadelere bolca rastlarız. Bu tür ifadeler mesleğe yeni başlayanların gözünü korkuturken işi bilenleri güldürür.

Gümrük Müsteşarlığında yıllarca çalışmış ve gümrük mevzuatının belli bir kısmının oluşmasına da katkıda bulunmuş bir uzmanın seminerine katılmıştım. O uzman şöyle bir şey demişti: "Mevzuatı ben de bilmiyorum. Bilemem de zaten, çünkü sürekli değişiyor."

Değişmesi yanında, sadece kullandığımız şeyleri iyi biliriz. Mesela ihracatçılar fuara katılım, pazar araştırması desteği gibi ihracatta uygulanan devlet desteklerini çok kullandıklarından bunlarla ilgili mevzuatı ve uygulamaları iyi bilirler. Ama mesela üretimlerinde ithal hammadde kullanmıyor veya kullanmak gibi bir planları yoksa dahilde işleme rejimine ilişkin mevzuatı ve ilgili uygulamaları detaylıca bilmezler.

Dış ticaret uzmanı mevzuatçı değildir ama mevzuata da gözünü kapayamaz. Kendi iş alanıyla ilgili mevzuatı çok iyi bilmelidir. Bunun yanında, dış ticaret mevzuatını genel hatlarıyla da olsa tanımalıdır. Böylece mevzuatın kendisine sunduğu fırsat ve sınırlardan haberdar olur. Bir şeye ihtiyacı olduğunda nereye bakması gerektiğini bilir.

Özetle, dış ticaret alanındaki bir uzman her şeyi bilen birisi değildir, ama konusuyla ilgili bir şeye ihtiyacı olduğu vakit o şeyi nerede ve nasıl bulabileceğini bilen kişidir.

Dış Ticaret Uzmanı Kimdir?

Dış ticaret uzmanı yurtdışı pazarlarda iş geliştirme faaliyetleri yürüten, yabancı partnerlerle iş ilişkileri kurup geliştiren ve bu ilişkileri yöneten kişidir. Yurtdışındaki partnerlerle yapılan ticaretin yerel ve uluslararası kurallara uygun şekilde düzenlenip yönetilmesini sağlar.

Dış Ticaret Uzmanı Ne İş Yapar?

Dış ticaret uzmanının görev tanımı oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Uzmanın bu görevlerden hangilerini üstleneceği büyük ölçüde dış ticaret departmanının yapılanmasına bağlı olarak değişir.

Dış ticaret uzmanının belli başlı görevlerini şu şekilde sıralayabilirim:

- Pazarlama ve pazara giriş stratejileri belirlemek,

- Yurtdışı satış hedeflerini belirlemek ve bu hedeflere ulaşmak için kullanılacak tanıtım ve pazarlama araçlarını tespit etmek; pazarlama ve tanıtım aktivitelerini planlamak ve yönetmek,

- Dış pazarları daha iyi tanımak veya yeni pazarlar bulmak için yurtdışı pazar araştırmaları yapmak,

- Dış pazarlara yapılacak araştırma gezilerini planlamak, organize etmek ve yönetmek; mevcut ve potansiyel müşterilere ziyaretler ve sunumlar yapmak,

- Mevcut ve potansiyel müşteriler/iş partnerleriyle olan tüm ticari iletişim faaliyetini yürütmek ve yönetmek,

- İhracat pazarlama ve satış sürecini yönetmek,

- İhracat ve ithalattaki operasyonel süreçleri yönetmek,

- Yurtdışı fuar katılım çalışmalarını planlayıp yönetmek,

- Rakip aktivitelerini ve piyasa trendlerini takip etmek,

- Yurtdışına yönetik reklam, PR ve markalaşma çalışmalarını yönetmek,

- Faaliyet ve satış raporları hazırlamak, değerlendirmek ve sonuçlar çıkarmak.

Bitirirken

Dış ticaret uzmanı için farklı tanımlar yapmak mümkündür. Ekonomi bakanlığına sorarsanız o bir memurdur. Benim için ise özel sektörde çalışan yaratıcı bir yöneticidir. Yaptığı iş büyük ölçüde uluslararası pazarlama ve iş geliştirme disiplinleri içerisindedir.

Dış ticaret uzmanlığı mesleğine başka yazılarda tekrar değineceğim. Bu arada, DTN olarak düzenlediğimiz dış ticaret uzmanlık eğitimlerinden haberdar olmak isterseniz bize yazabilirsiniz.

Neden Girişimci Olmak?
Dış Ticarette Girişimcilik Yolları: 4. Marka Oluşt...
 

Yorumlar (5)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

'Özetle, dış ticaret alanındaki bir uzman her şeyi bilen birisi değildir, ama konusuyla ilgili bir şeye ihtiyacı olduğu vakit o şeyi nerede ve nasıl bulabileceğini bilen kişidir.'
Zafer bey, çok güzel ve anlamlı bir cümle. Herşeyi bilmek hem zor...

'Özetle, dış ticaret alanındaki bir uzman her şeyi bilen birisi değildir, ama konusuyla ilgili bir şeye ihtiyacı olduğu vakit o şeyi nerede ve nasıl bulabileceğini bilen kişidir.'
Zafer bey, çok güzel ve anlamlı bir cümle. Herşeyi bilmek hem zor hem de gereksizdir. Bilgi isterseniz internette ve kitaplarda her türlü detay var. Önemli olan bilgi değil DOĞRU bilgiye ZAMANINDA ulaşma ve HARMANLAYARAK HAZMEDEREK KULLANABİLMEKTİR.

Devamını oku
Özkan Özkaya
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Aynen, Özkan Bey. Yorumunuz için teşekkürler.

Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Merhabalar. Ben Uluslararası Ticaret mezunuyum. Dış Ticaret uzmanı olmak istiyorum. Sanırım iş geliştirme alanında satış-pazarlama, yurt dışı fuar operasyonları, müşteri ilişkileri gibi görevlerim olacak. İngilizce ve Arapçam mevcut. Peki nereden...

Merhabalar. Ben Uluslararası Ticaret mezunuyum. Dış Ticaret uzmanı olmak istiyorum. Sanırım iş geliştirme alanında satış-pazarlama, yurt dışı fuar operasyonları, müşteri ilişkileri gibi görevlerim olacak. İngilizce ve Arapçam mevcut. Peki nereden çalışmaya başlamalıyım? Bir firmanın dış ticaret departmanı mı? ve hangi pozisyonda iş aramalıyım?. Yoksa gümrükleme firmalarında ihracat-ithalat elemanı olarak 1 sene çalışıp, sonra bir lojistik firmasında 1-2 yıl ihracat operasyon öğrenip sonra mı dış ticaret uzmanı olmak için Uluslararası ticaret yapan bir firmaya girmeye çalışmalıyım? Bu geçişler zor mu? Bu adımları mı atmalıyım yoksa direk dış ticaret firmalarında çalışabilir miyim? İhracat operasyonu ile dış ticaret operasyonu farklı şeyler mi? Sektörde birbirini çağrıştıran o kadar çok terim var ki sağlıklı bilgileri halen bulamıyoruz maalesef. Biliyorum sorularım çok ama yardımcı olursanız çok sevinirim.

Devamını oku
serhat özbek
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Lojistik ve gümrük firmaları dış ticaretçilere hizmet sunan meslek gruplarıdır. Mesela bir hizmet sağlayıcı olarak fuar organizasyon şirketlerini dahi bu kapsamda düşünebiliriz. Oralarda işler nasıl yürüyor diye merak ediyorsanız, gidin o...

Lojistik ve gümrük firmaları dış ticaretçilere hizmet sunan meslek gruplarıdır. Mesela bir hizmet sağlayıcı olarak fuar organizasyon şirketlerini dahi bu kapsamda düşünebiliriz. Oralarda işler nasıl yürüyor diye merak ediyorsanız, gidin o firmalarda çalışın tabii, zararı olmaz ama yeter ki bir yerden başlayın. İmkanınız varsa CEO olarak başlayın. Prensip olarak pazarlamacıların operasyonu da bilmeleri gerekir ama operasyonu bilmek için de illa operasyoncu olarak birkaç yıl çalışmış olmak gerekmiyor. Sözün kısası, her tecrübe edinme fırsatına evet demek yerinde olur, hele ki bu tarz fırsatların son derece azaldığı şu dönemlerde.

Devamını oku
Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Aydınlatıcı bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.

Ismail Kuscu
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.