Dış Ticaret Uzmanı Olarak İş Mülakatına Gitmek

Dış Ticaret Uzmanı Olarak İş Mülakatına Gitmek

​Öncelikle kılık kıyafet tarzı konularında yalnızca erkeklere faydalı olabileceğim, hanımlardan şimdilik özür dilerim ama diğer kısımlar her iki cinsiyet için de geçerli tabi ki. 

Madde madde aşağıda yazılanlara riayet etmek size başarı getirir diye düşünüyorum, ayrıca madde madde yazayım ki her hangi bir madde üzerinde de rahatlıkla tartışabilelim.

​1. Alkol, halı saha, gece etkinlikleri vb. görüşmeden üç gün öncesinden görüşme sonrasına kadar rafa kaldırılmalı; zira görüşmede dinç olmak önemli, çünkü dış ticaret uzmanlığı dikkat ve dinamizm gerektiren bir iş. 

2. İthalat-ihracat fark etmez, oturup bütün evrak formatlarına çalışılmalı. Görüşmeye gittiğinizde boş A4 kağıdına proforma fatura, çeki listesi, ticari fatura, konşimento, gümrük beyannamesi çizebilir hale gelmelisiniz. Mülakatlarda bu evrak formatlarına dair sorular da oluyor, hatta mülakatı yapan kurum/şahıs ruh hastası olup sizden bunları A4 kağıdına kalemle yazmanızı isteyebilir. Bizzat başıma geldi. 

3. Görüşmeye gideceğiniz şirketin sektörüne ve ürün gamına dair araştırma yapmalı, mümkün olduğunca detay öğrenmelisiniz. Söz konusu ürünün ihracatına dair bir pozisyona başvuruyorsanız yurtdışında bu ürün hangi ülkelere ihraç ediliyor, ne miktarlarda gidiyor, kimler satıyor vb. gibi basit bilgiler bile size artı puan kazandıracaktır. 

4. Aşağı yukarı bir mülakatta sorulan klasik soruları herkes bilir; bu sorulara mülakat öncesinde kendi kendinize yanıtlar verin ve en iyi iki 3 taneyi ezberleyin ortama göre bir tanesini kullanırsınız. 

5. Özgeçmiş, iş hayatınız vb. herhangi bir konuda bir açığınız varsa mülakat öncesinde bu konuda gelecek sorulara hazırlıklı olun, yanıtlar hazırlayın. Misal ilk iş görüşmemde "Sizin üniversite eğitiminiz nere dış ticaret nere" sorusu elenmeme sebep olmuşken bir başka görüşmede işe çağırılmama sebep olmuştu; çünkü birinci seferde kemküm etmiş, ikinci seferde üniversitedeki bölümüm ve dış ticaret arasında muazzam bir bağ kurmuştum. 

6. Mülakattan bir hafta öncesinde dik durmaya dayalı hareketlerin ağırlıkta olduğu egzersizler yapın. Dik durmak çok önemli. 

7. Kılık kıyafet konusunda yorum yapmayacaktım herkes neyin ne olduğunu bilir diye ama geçen gördüğüm bir mülakat adayı kırmızı ayakkabı üstüne yırtık kot yakasında da güneş gözlüğü ile gelince bir şeyler yazayım dedim. Öncelikle sade giyinmelisiniz. Görüşmede kıyafetiniz çok canlı renkler ve aksesuarlarla süslü olup dikkati sizden başka yere çekmesin. Kıyafetleriniz kesinlikle çok temiz ve jilet gibi ütülü olacak, hatta görüşmeye giderken arabada ceketi çıkarın kemeri öyle takın. Kesinlikle kravat takın ama nasıl bağlanır iyi öğrenin; yolda o kravat gevşeyebilir ya da boyunun uzun olduğunu fark edebilirsiniz (kravatın ucu kemerinizin üst çizgisine hafiften değmeli). Gömlek kesinlikle manşetli ve kol düğmeli olmalı. Parfüm kesinlikle hissedilir ölçüde sıkılmalı, koku hafızasında yer etmek için. 

8. Görüşmeye girmeden önce lavaboya gidin üstünüze başınıza bakın. 

9. Yavaş hareket edin. Bakın bu çok önemli. Ani hareketler yapmayın, ağır olun, sakin hareket edin, normal bir tonda konuşun, kesinlikle yüksek değil, etkisini görürsünüz zaten. Bu tavırla görüşmenin hakimiyetinin kimde olduğunu bile değiştirebilirsiniz ya da en azından çay bardağını devirmezsiniz kaleme uzanırken. 

10. Kendinizden emin olun ama dokuz köyün ağası gibi durmayın, iş yapacak gibi durun. 

11. Görüşmede dikkat edin karşınızdaki sizin hareketlerinizi taklit ediyor mu? "O nedir ya ne alaka" diyenleri buraya alalım. İkili veya çoklu görüşmelerde kişi farkında olmadan baskın tarafın el kol hareketleri, cümleleri ve mimiklerini taklit eder. Taklit edilen sizseniz doğru yoldasınız demektir. 

12. Sorulan sorulara yanıt vermeyin, duymazdan gelin. ?!?!?! "Nasıl yani yanıt verme, İK kendi kendine mi konuşsun?" "O ne demek ya, görüşmeden atarlar!" Size soru sorulduğunda İK aslında neyin cevabını merak ediyor diye düşünüp yanıtı öyle verin. Misal "Zorlandığınız bir işlem oldu mu hiç?" sorusu sorulduğunda sizin iş hayatınızda yaşadığınız zorluklar İK personelinin umurunda değil; onun bilmek istediği zor durumlarda ne çeşit tepkiler veriyorsunuz, zorlukları aşarken nasıl bir tutum sergiliyorsunuz. 

13. Maaş sorduklarında sakın ha sakın rakam vermeyin ilk görüşmelerde; işe alım için gittiğiniz son görüşme var ya, onun öncesindeki tüm mülakatlarda vereceğiniz yanıt şudur: "Şirket politikalarınız gereği ilgili pozisyon için belirlenmiş ücret ve sosyal haklar tarafımca uygundur." 

14. Ne içersiniz diye sorduklarında ilk mülakatlarda "Bir bardak su yeterli" "Zahmet olmazsa çay / bir çay alayım", son işe alım mülakatında Türk kahvesi ya da bitki çayı isteyin. Sakın ha sakın sırayı karıştırmayın; yani daha ilk görüşmede "1 sade kahve lütfen" son görüşmede de "abi bir bardak su verirsen Allah razı olsun" tavrında olmayın. 

Olay genel olarak bundan ibaret. Sorun şimdi ben yanıtlayım yukarıda değinmediğim ama değinmemi istediğiniz bir konu veya açıklamamı istediğiniz/ itiraz ettiğiniz madde varsa. Hatta ve siz de yorum olarak mülakat önerilerinizi yazın. {seog:disable}

Uluslararası Pazarlarda Hizmet ve Entelektüel Ürün...
Neden Bazı Emailler Cevapsız Kalır?
 

Yorumlar (15)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Büyük hizmet yapmışsınız, Yiğit Bey. Teşekkürler. Bir madde de ben ekleyeyim.

15. Sigara kullanımı da özellikle uluslararası firmaların gözünde aday için olumsuz bir puan olabilmektedir. Kendi sağlığına ne yaptığı belki sadece o kişiyi...

Büyük hizmet yapmışsınız, Yiğit Bey. Teşekkürler. Bir madde de ben ekleyeyim.

15. Sigara kullanımı da özellikle uluslararası firmaların gözünde aday için olumsuz bir puan olabilmektedir. Kendi sağlığına ne yaptığı belki sadece o kişiyi ilgilendirir ama sigara etrafa rahatsızlık veren bir şey. Şahsen ben de çok sigara içen insanlarla vakit geçirmek durumunda kaldığımda zorlanıyorum ve bir işe alım yapacak olsam, diğer tüm şartlar hemen hemen aynı ise, sigara içmeyen adayı tercih ederim.

Devamını oku
Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

kesinlikle haklısınız, görülüyor böyle şeyler.

Yigit Inseloz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

bunların hiç biri Konyadaki firmalar için geçerli değil. Her ne kadar büyük firma da olsa aradıkları şartları sağlıyor da olsanız keyfi olarak görüşmeye çağırıyorlar. En son gittiğim mülakat 5 dk sürdü ve dış ticaret ile alakası olmayan sorular...

bunların hiç biri Konyadaki firmalar için geçerli değil. Her ne kadar büyük firma da olsa aradıkları şartları sağlıyor da olsanız keyfi olarak görüşmeye çağırıyorlar. En son gittiğim mülakat 5 dk sürdü ve dış ticaret ile alakası olmayan sorular soruyorlar. Nerede kalacağımı ne yiyeceğimi soruyorlar. mülakata giderken firmanın altından girip üstünden çıkıyorum ama sordukları gümrük mevzuatına hakim olup olmadığım. bir tanesi bile proforma, konşimento-navlun vs gibi terim belge sormadan mülakatı sonlandırıyor. Onların gözünde ticari yazışma bilmek her şeyden önemli.

Devamını oku
Ali Büyükköroğlu
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Mülakatı yapan firma sahibi veya yetkilisi soruları, hal ve hareketleri ile kendi kültürünü ortaya koyuyor aslında. Firmayı ve muhatap olacağı kişileri tanıması adına iş adayının okuması gereken doneler bunlar. Elbette gelişmiş yani medeni...

Mülakatı yapan firma sahibi veya yetkilisi soruları, hal ve hareketleri ile kendi kültürünü ortaya koyuyor aslında. Firmayı ve muhatap olacağı kişileri tanıması adına iş adayının okuması gereken doneler bunlar. Elbette gelişmiş yani medeni toplumlarda ayrımcılık, aşağılama, saygısızlık içeren bir takım sorular veya davranışlar için yasal ve sosyal yaptırımlar var. "Oturduğunuz ev sizin üzerine mi yoksa kirada mısınız?" sorusuna ister "Size ne bundan?" diye cevap verip kapıyı kapatıp çıkarsınız, ister işi almak için adamın suyuna gidip istediği cevabı verirsiniz. İster beğenelim ister beğenmeyelim, ülkemizin durumu, kültürü budur, vahşi bir serbest piyasadır. Biz farklı mıyız? Arabası olup yayaların üzerine aracını sürmeyen kaç kişi var? İşin acı yanı, herkes, bir dönem farklı bile olsa, zamanla bu baskın kültürde birbirine benziyor.

Devamını oku
Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Ali Bey,
Bizzat kendimde Konya'da çalışma gibi bir talihsizlikle karşı karşıyayım. Ara sıra vakit buldukça iş görüşmelerine gidiyorum Konya'nın bu konudaki avantajı iş imkanının çok fazla olması. Ancak dediğiniz gibi ölçek olarak çok ciddi...

Ali Bey,
Bizzat kendimde Konya'da çalışma gibi bir talihsizlikle karşı karşıyayım. Ara sıra vakit buldukça iş görüşmelerine gidiyorum Konya'nın bu konudaki avantajı iş imkanının çok fazla olması. Ancak dediğiniz gibi ölçek olarak çok ciddi boyutlara ulaşmış olan firmalar bile insan kaynakları konusunda ciddi sıkıntılar içerisindeler. 5 yıla yakın meslek hayatım var ve bu süreçte Konya'da 4-5 çok büyük firmanın mülakatına katıldım. Dediğiniz gibi alakasız sorularla çok karşılaştım. Bu durumun Bursa ve İzmir gibi şehirlere oranla çok daha fazla sıklıkta başımıza geldiği bir gerçek. Maalesef bu durum kültr düzeyiyle alakalı biraz. ABD'de bir çalışan iş değiştirmek maksadıyla Newyork'tan kalkıp Seattle'a gidebilirken biz komşu şehire gitmeye çekiniyoruz. Maalesef ülkemizde emek piyasası çoğunlukla işveren kaynaklı sıkıntılar sebebiyle çok fazla geçirgen bir yapıda değil. Bunu en fazla yeni mezun işsizliğinde görüyoruz (biz yetiştireceğiz başkası kapacak mantığı). Tecrübeye zaten kısmen önem veriliyor. Yeni görüşmelerde amaç kişinin donanımını ölçmek değil, var olan donanımı çeşitli zihin oyunlarıyla yokmuş gibi gösterip düşük ücreti kabul ettirme politikası içerisindeler çoğu zaman. Ama ararsanız aksi olan örnekleride bulacağınıza inanıyorum.

Devamını oku
Fatih Altınkaya
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Değerli bilgiler için teşekkür ederim Yiğit bey.

Yorum son olarak 5 yıl kadar önce zamanında Fikret Ağazade tarafından düzenlendi Fikret Ağazade
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

teşekkürler , çok incesiniz

Yigit Inseloz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Tecrübeli bir ağızdan çıktığı belli olan cümleler... Teşekkürler, çok faydalı bir yazı...

Özkan Özkaya
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

çok teşekkürler Özkan Bey

Yigit Inseloz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

madde 13 kurumsal firmalar için geçerli olur onun dısında adamlar asgari ücret bile teklif ediyor maas konusu goruşmenin seyrine göre kendinizden eminseniz kalitenizi düşürmeyin oncelıkle mumkunse verebilecekleri fiyatı öğrenmeye çalışın cok...

madde 13 kurumsal firmalar için geçerli olur onun dısında adamlar asgari ücret bile teklif ediyor maas konusu goruşmenin seyrine göre kendinizden eminseniz kalitenizi düşürmeyin oncelıkle mumkunse verebilecekleri fiyatı öğrenmeye çalışın cok ısrar ettiniz ama öğrenemediniz ozaman fiyatınızdan ödün vermeden istediginiz ücreti söyleyin
çünkü sizinle çingene pazarlığı yapacaklardır

Devamını oku
Ferhat TOKUL
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Tarafımca gerçekten faydalı bir yazı. Teşekkür ederim.

gamze yoldaşcan Akyüzlü
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Yazınız ve emeğiniz için teşekkürler,

Beni rahatsız eden şey blog yazısı için tercih edilen resim oldu.

Bu tarz görsellerin bilinç altına ciddi bir cinsiyet eşitsizliği yerleştirdiğini düşünüyorum.

Büşra ŞEKER
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Büşra Hanım, cinsiyet eşitsizliği bakımından resim size nasıl bir mesaj verdi ve nasıl olsa daha doğru olurdu? Biraz açıklayabilir misiniz?

Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Resmin önü ve birde resmin arkası durumu çok bariz değil mi sizce de?
Arkada tedirgin, nasıl duracağından emin olmayan, ruh hali sıkıntılı kadınlar var, tamamen bulanık,
Fakat önünde vücut diliyle de kendinden çok emin ve bir o kadar net bir...

Resmin önü ve birde resmin arkası durumu çok bariz değil mi sizce de?
Arkada tedirgin, nasıl duracağından emin olmayan, ruh hali sıkıntılı kadınlar var, tamamen bulanık,
Fakat önünde vücut diliyle de kendinden çok emin ve bir o kadar net bir erkek resmi duruyor.
Örneğin linkteki resim çok daha uygun bir seçim olurdu;
https://www.kamupersoneli.net/images/upload/mulakatsirasi2124.jpg

Devamını oku
Büşra ŞEKER
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Hiç böyle düşünmemiştim. Bundan sonra bu konuya da dikkat edelim, Büşra Hanım. Dikkat çektiğiniz için teşekkürler.

Zafer Yılmaz
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.