Dış Ticarette Girişimcilik Yolları: 1. Danışmanlık, Komisyonculuk, Aracılık

Dış Ticarette Girişimcilik Yolları: 1. Danışmanlık, Komisyonculuk, Aracılık

Bazı iş kolları için en büyük sermaye bilgi ve iş yapış becerisidir. Maddi sermaye bunların yanında ikincil önemde kalır. Dış ticaret de işte böyle bir alandır. Bilginin gerçek anlamda paraya dönüştüğü bir sahadır.

Bilgisi olmayıp sermayesi olanlar bu bilgiyi satın almak zorundadırlar. Onlar için problem bu şekilde çözülür. Peki, bilgisi olup da sermayesi olmayan girişimciler ne yapar? Bu çok sık sorulan bir sorudur ve herkes için bu soruya verilecek cevap farklı olur. Günümüzde sermaye ihtiyacı ticareti yapılacak malın kendisinden ziyade pazarlama ve reklam harcamaları için çok gerekli oluyor; özellikle de B2C işlerden bahsediyorsak. Yani, aldığınız ürünü hemen satabilmeniz lazım. Hatta en ideali daha alımı yapmadan satış işini bitirmek veya garantilemektir.

Burada girişimlerin finansmanı ve girişimciliğin doğasıyla ilgili konulara dalmadan, "Dış ticarette bir girişimci olarak neler yapılabilir?" sorusuna cevaben, ufak sermayelerle de yapılabilecek dış ticaretteki dört tane girişimcilik alanını bir seri yazı şeklinde anlatacağım.

Danışmanlık Hizmetleri

Danışmanlık belli kalıbı olan bir şey değil. Öyle ki danışmanlar çok çeşitli konularda hizmet verebilirler; mesela piyasalar veya mevzuatla ilgili bilgilendirme, sorunlu gümrük işlemlerinin çözümü, pazar araştırması, iş geliştirme, dış ticaretin finansmanı, satın alma, PR, ilişki yönetimi, Ar-Ge ve inovasyon gibi.

Danışman temel olarak bilgi satar. Bilgi ve ilişkilerle yapılabilecek işlerin en başında gelir. Danışmanın kendi alanında otorite sahibi olması beklenir.

Çoğunluğu KOBİ'lerden oluşan ülkemiz iş dünyasında profesyonel anlamda bir danışma/danışmanlık kültürünün var olduğunu görmedim. Büyük firmalarda var gibi görünüyor. Ama bakarsanız bu büyük ölçekli firmalar da daha çok "yıldız"ları (medyatik profesörler, köşe yazarları, siyasi iktidara erişimi olan kişiler, vesaire) danışman olarak istihdam etme eğilimindeler. Dolayısıyla, özellikle ihracat konusunda, bir girişimci için bu alan çok verimli olmayabilir.

Bununla birlikte danışmanlığın çok güzel yürüdüğü alanlar da vardır. Mesela Afrika pazarına girmek isteyen Türk inşaat firmaları böyle bir hizmete ihtiyaç duyacaktır. Türk firmaları uzun zamandır Orta Doğu ve Eski Doğu Bloku ülkeleri ile çalışıyorlar. Oraları iyi biliyorlar. Ama Güney Afrika veya Latin Amerika ülkeleri mesela, bizim çok iyi bildiğimiz yerler değil. Dolayısıyla, oralarda önemli bağlantılar sağlayan, yerel hukuku ve kültürü bilen kişiler danışman olarak firmalara ciddi faydalar üretebilir. Eğer böyle bir kişi iseniz danışmanlık hizmetinizi bu firmalara kolayca satabilirsiniz.

İthalat konusu da danışmanlığın iyi işleyebileceği bir alandır. Özellikle Uzak Doğu'dan yapılan satın almalar söz konusu olduğunda, alımın yapılacağı ülkelerdeki yerleşik danışmanların oynadığı rol önemli olur.

Türk pazarına girmek isteyen yabancı firmalara danışmanlık hizmetleri sunmak da iyi bir yoldur.

Komisyonculuk ve Aracılık Hizmetleri

Komisyoncu alıcı ve satıcıyı buluşturur ve sonucunda ortaya çıkan ticaretten bir komisyon alır. Ticaret tekrarlandıkça komisyon da tekrarlanır. Aracı ise ilişkileri yöneten kişidir. Alıcı ve satıcıyı buluşturmakla kalmaz, ilişkilerini de yönetir ve her zaman bu ilişki trafiğinin ortasında yer alır. O da komisyon alabilir veya sabit bir ücret üzerinden de çalışabilir. Çoğu durumda komisyoncular satıcıya müşteri getirip komisyonunu satıcıdan alırken, aracılar genellikle alıcıyı temsil ederler ve paralarını alıcıdan alırlar.

Öncelikle işin ihracat yönünü ele alıp komisyonculuk ve aracılık bir girişimci için verimli bir toprak mıdır bakalım.

Türkiye'deki bir üreticiye bir müşteri getirdiğinizi farz edelim. Dış ticarette en "kötü" müşteri hiç almazsa yılda 300-400 bin dolarlık mal alır. Üretici için ne güzel! Pazarlama yapmamış, hiçbir şey yapmamış, müşteriyi ayağına getirmişsiniz. Komisyon hakkınız. Ama Türk üreticileri size komisyon vermek istemezler. Alacağınız komisyondan dolayı o üreticinin uykuları kaçar. Her gece rüyada sizi görür, sizin hep kolay para kazandığınızı düşünür ve sizi kıskanır. Sonuçta komisyon falan alamazsınız!

Aracıların durumu da farklı değil.

Bundan 10-15 yıl önce internet kullanımı bugünkü kadar yaygın değilken, sadece belli başlı firmaların web sitesi varken komisyoncu ve aracılar önemli bir işlev yerine getiriyorlardı. Firmalar üzerinde güçleri vardı. Bugün ise aynı şeyi söylemek mümkün değil. Bir alıcının herhangi bir ürünle ilgili tüm üreticilerin bir listesine veya bir üreticinin herhangi bir ülkedeki potansiyel alıcıların bilgisine ulaşması hiç de zor değil. Aslında bağlantı bilgileri işi bilmeyenlerin elinde heba olurlar. Buna rağmen, çoğunlukla "Neden bir aracıya ihtiyaç duyayım ki?" diye düşünürler. Örneğin Avrupalı ve Rus alıcılar Türkiye ile yaptıkları satın almalarda bir aracı veya danışman ile çalışmaya pek gerek duymuyorlar, doğrudan üreticilerle iş yapmayı tercih ediyorlar.

Bunun bir istisnası Arap alıcılardır. Onlarda durum biraz farklı işliyor. Araplar kendileri gibi Arap olan-haliyle Arapça konuşan- ve Türkiye'de yaşayıp Türkçe bilen aracılarla çalışmayı kendileri için daha güvenli buluyorlar. Arap alıcılara hizmet veren aracı kişi ve firmaların iyi iş yaptıklarına çoğu kez şahit oldum.

İthalat açısından bakarsak... Çin, Kore, Endonezya gibi dünyanın önemli üretim merkezlerinden birinde yerleşik olduğunuzu düşünelim. Türk ve yabancı alıcılara aracılık ve danışmanlık hizmetleri sunuyorsunuz diyelim. İşte bu tarz bir model yukarıda anlattığım işin ihracat ayağına göre bence daha fazla şey vaat ediyor. Bir girişim alanı olarak düşünülebilir.

Diğer bir yol da, Türk pazarına girmek isteyen yabancı firmalarla çalışmaktır. Mesela onlar için Türkiye'den müşteriler bulabilirsiniz. Batılı firmaların komisyon konusunda Türk firmalara göre daha prensipli davrandıklarını çokça duymuşumdur.

Sonuç Olarak

Danışmanlığı hariç tutarak konuşursam, komisyonculuk ve aracılık pek prestijli görünen işler değildir. Bu şekilde hizmet sağlayarak düzenli bir gelir ve kurumsal bir iş modeli yaratabilir misiniz, bu tamamen yukarıda birkaç örnekle bahsettiğim fırsat barındıran alanlarda iş yapmanıza bağlı. Onun dışında pek tavsiye etmem.

Bununla birlikte, diyelim ki bir firma falanca ticarette sizin bilgi ve deneyimlerinizi kullanmak istedi. Eğer bu işte, bir danışman veya aracı olarak değerli bir katkı sunuyorsanız emeğinizi bir komisyon olarak neden almayasınız? Bir şirket kurmanıza gerek yok. Bir ofis açmanıza gerek yok. Denk gelirse yapın ama bu işlere de pek fazla bel bağlamayın, derim.

Eğer hâlihazırda danışmanlık, aracılık, komisyonculuk işleriyle uğraşıyor veya zamanında uğraşmış iseniz düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi aşağıdaki yorum kısmını kullanarak paylaşırsanız sevinirim. İlgili sorularınızı da yine yorum kısmına yazabilirsiniz. Ayrıca, Dış Ticaret Net üzerinde kendinize ücretsiz bir hesap oluşturarak dış ticaretçilerden oluşan ağımıza katılabilirsiniz.

Dış Ticarette Girişimcilik Yolları: 2. Genel Ticar...
Dış Ticaret Mesleğini Seçmek İçin 7 Harika Neden
 

Yorumlar (21)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Merhaba,

Yazınızı çok faydalı bulmak ile beraber kendi tecrübelerime dayanarak ufak bir ekleme yapmak isterim. 300-400 bin dolarlık mal alan şirketlerin neredeyse hiçbiri aracıya ihtiyaç duymaz çünkü işlem hacmi büyüktür. En cahil ticaretle...

Merhaba,

Yazınızı çok faydalı bulmak ile beraber kendi tecrübelerime dayanarak ufak bir ekleme yapmak isterim. 300-400 bin dolarlık mal alan şirketlerin neredeyse hiçbiri aracıya ihtiyaç duymaz çünkü işlem hacmi büyüktür. En cahil ticaretle uğraşan kişi bile bu meblalarda iş yapacağı zaman üretici ile görüşmek için atlayıp o ülkeye gidiyor, günlüğü 50-100 dolardan bir tercüman tutuyor ve işlemlerini max. 1 hafta 10 gün içerisinde halledip dönüyor. Yıllarca Çin'de kendim tercümanlık yaptığım için bunu çok net söyleyebilirim. Fakat daha ufak hacimli ticaretlerde eğer güvenilir üreticiyi bağlayıp onun ürününü ihrac ederseniz, bu komisyonculuk - aracılık işinde şansınız biraz daha yüksek.

Saygılarla.

Devamını oku
Deniz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Yorumunuz için teşekkürler.
İster 10 bin dolar isterse 100 bin dolarlık alışveriş yapılsın, mesele uçağa atlayıp gitme ve bunun sonucunda oluşacak seyahat masrafları değildir. Dış ticaret işindeki birçok kişi üreticilerin yaratabileceği türlü...

Yorumunuz için teşekkürler.
İster 10 bin dolar isterse 100 bin dolarlık alışveriş yapılsın, mesele uçağa atlayıp gitme ve bunun sonucunda oluşacak seyahat masrafları değildir. Dış ticaret işindeki birçok kişi üreticilerin yaratabileceği türlü sorunların farkındadırlar ve üretici ile doğrudan iletişimleri bile olsa o pazarın yerleşik danışmanlarından hizmet almayı tercih edebilirler. Çünkü işini iyi bilen, size bağlı ve sizin çıkarlarınızı kollayacak lokal bir danışman ile çalışmanın konforu sanıldığından çok daha değerlidir. .

Devamını oku
Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Misafir-Deniz yorumuna katılmıyorum. 400,00 dolarlık ticaret tek bir müşteri ile olursa haklı olabilir. ama 10 farklı müşteri için olursa işin rengi değişir, komisyoncunun değeri artar. Üretici bu 10 müşteriyi yönetmek istemeyecektir.

kenan
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Evet, güzel bir noktaya değindiniz. Üreticiler sayıca çok olsalar da görece küçük alım yapan müşterilerle ilgilenemiyorlar veya ilgilenmek istemiyorlar belli sebeplerle. Elinde 5-10 firmalık portföyü olan bir komisyoncu/aracı üretici firma için...

Evet, güzel bir noktaya değindiniz. Üreticiler sayıca çok olsalar da görece küçük alım yapan müşterilerle ilgilenemiyorlar veya ilgilenmek istemiyorlar belli sebeplerle. Elinde 5-10 firmalık portföyü olan bir komisyoncu/aracı üretici firma için değerli bir partnerdir.

Devamını oku
Yorum son olarak 2 yıl kadar önce zamanında Zafer Yılmaz tarafından düzenlendi Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Yakın zamanda bir dış ticaret (ithalat ihracat) firması açıp fazla sermayem olmadığı için yurtdışı satışı olmayan kumaş üreticilerine ihracat aracılığı yapmak istiyorum. Başlarda sermayem olmadığı için aracı olarak başlayıp daha sonralarda...

Yakın zamanda bir dış ticaret (ithalat ihracat) firması açıp fazla sermayem olmadığı için yurtdışı satışı olmayan kumaş üreticilerine ihracat aracılığı yapmak istiyorum. Başlarda sermayem olmadığı için aracı olarak başlayıp daha sonralarda ürünleri kendim alıp satmayı düşünüyorum. Bununla ilgili tavsiyeleriniz nelerdir acaba?

Devamını oku
Onur
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

İş fikri güzele benzese bile, işi nasıl icra edeceğiniz çok daha önemli. "Execution is everything."

Yorum son olarak 1 yıl kadar önce zamanında Zafer Yılmaz tarafından düzenlendi Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Merhaba Zafer bey firmalar komisyon vermek pek istemezler sizin dediğiniz gibi. Peki bu komisyon işini resmiyete döksek yani bir kontrat yapılsa paramızı alma şansımız olur mu?

rustem
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Yazılı bir anlaşma var ise eğer ve o anlaşma metninde haklarınız açık bir şekilde belirtilmişse, evet, o zaman paranızı almanız daha mümkün olur.

Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Zafer bey size çok teşekkür ederim.

Rusrem
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Rica ederim, Rüstem Bey. Başarılar.

Yorum son olarak 4 yıl kadar önce zamanında Zafer Yılmaz tarafından düzenlendi Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Peki bir araci olmaya karar verdigimiz zaman nasil satiyica guvenicez ? Komisyon vericek mi vermiyecek mi diye ?

Caner Mersin
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Ortada karşılıklı bir anlaşma var ve siz karşı tarafın anlaşmayı ihlal edeceğini düşünüyorsanız, belki de birlikte hiç iş yapmamanız en iyisi.

Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Merhaba,
Yazınızı okudum ve aklıma takılan bir konu ile ilgili yardımınızı istiyorum.Şöyle ki Türkiye'de olup şirketi olmayan bir şahısın yurtdışına danışmanlık hizmeti vermesi halinde karşı tarafa nasıl bir faturalama yapılabilir? Alınan...

Merhaba,
Yazınızı okudum ve aklıma takılan bir konu ile ilgili yardımınızı istiyorum.Şöyle ki Türkiye'de olup şirketi olmayan bir şahısın yurtdışına danışmanlık hizmeti vermesi halinde karşı tarafa nasıl bir faturalama yapılabilir? Alınan ücretten vergi kesintisi olur mu?

Devamını oku
Zahide
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Türkiye'de şirketi olmayanlardan alınan hizmetleri muhasebeleştirmek için gider pusulası kullanılıyor örneğin. Belki hizmet vereceğiniz ülkelerde de bu tarz uygulamalar vardır. Araştırmanız lazım.

Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Iyi gunler

Ben Türkiye de danismanlik sektorun uzerine tez hazirliyorum
Bilgileriniz bana yardimci oldu fakat sizden daha fazla bilgi almak isterim, konusmak isterim eger mumkun ise..

Nurdan
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Yardımcı olabileceğim bir konu ise, buyrun.

Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Türkiyede'ki üreticilerle anlaşarak direk satıcı olmak nasıl bir model olur?
Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim.

Ahmet OĞUZ
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Aynı pazarlarda birbirinizle çakışmamalısınız. Bir çözüm olarak ürünleri farklı bir marka ile almayı düşünebilirsiniz. Anlaşmanızı iyi açıklandırılmış ve yazılı yapmanız lazım.

Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Merhabalar Zafer Bey,
iki yıldır dijital pazarlama, sosyal medya yönetimi, e-ticaret gibi konularda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Çok büyük bir uluslar arası Türk firmasından dijital pazarlama ve dış ticaret departmanı kurma teklifi aldım. Bu...

Merhabalar Zafer Bey,
iki yıldır dijital pazarlama, sosyal medya yönetimi, e-ticaret gibi konularda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Çok büyük bir uluslar arası Türk firmasından dijital pazarlama ve dış ticaret departmanı kurma teklifi aldım. Bu benim aldığım ilk iş teklifi. Bu derece büyük bir projenin üstesinden gelemeyeceğim kaygısını yaşıyorum.Cuma günü söz konusu firmaya sunum yapacağım. Bana önerileriniz nelerdir acaba?

Teşekkür ederim,

Devamını oku
Hasan Fırat Gültek
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Merhaba Fırat Bey,
Tebrik ederim, yolunuz açık olsun. İşi kotarırsınız umarım.
Öncelikle piyasadaki firmaları gözünüzde fazla büyütmeyin derim. İçlerine girdiğinizde veya biraz yakınlaştığınızda göründükleri kadar "büyük" olmadıklarını fark etmek...

Merhaba Fırat Bey,
Tebrik ederim, yolunuz açık olsun. İşi kotarırsınız umarım.
Öncelikle piyasadaki firmaları gözünüzde fazla büyütmeyin derim. İçlerine girdiğinizde veya biraz yakınlaştığınızda göründükleri kadar "büyük" olmadıklarını fark etmek uzun sürmüyor. Bu zamana kadar bir dış departmanlarının olmaması söz konusu firma hakkında zaten birşeyler söylüyor.
Bunun dışında, bir prensip olarak, bir hukukumun olmadığı kimselere özel tavsiyede bulunmuyorum. Buradan sadece genele hitaben yorum ya da genel prensipler paylaşıyorum, o da vaktim elverirse.

Devamını oku
Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Çok teşekkür ederim Zafer Bey. Umarım işi kotarabilirim ve resmi boyutta yardımınızı rica edecek noktaya gelebilirim. O noktaya geldiysem zaten her şey yolunda gidiyor demektir
İyi çalışmalar dilerim.
Saygılar,

Hasan Fırat Gültek
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.