Dış Ticarette Girişimcilik Yolları: 2. Genel Ticaret

Dış Ticarette Girişimcilik Yolları: 2. Genel Ticaret

Dış ticarette diğer bir girişimcilik yolu ise genel ticaret (general trading), yani "al-sat"tır. Bu al-satçıların tam olarak ne iş yaptıkları belli değildir; bugün tabak satarlar, yarın makine, ertesi gün mandalina. Nerede iş fırsatı varsa onlar da oradadır. Bu işin hamurunda biraz "ne iş olsa yaparım"cılık olur. Yani, mesela onlardan çok alakasız bir ürün isteyin, size "hayır" demezler hiçbir zaman. Mutlaka ürünü tedarik edebilecekleri bir yer bulur ve size teklif ederler.

Bu işin içerisine tesadüfen düşenler de oluyor. Mesela benim bir arkadaşımın makine üreticisi olan firması Ukrayna'ya makine satmaya gidiyor ama bunlara sürekli "bize şu ürün lazım, bu ürün lazım" diye kendi ürünleriyle alakalı olmayan teklif talepleri geliyor. Sonrasında kendi işlerini unutup bu işlere dalıyorlar.

Genel ticareti biraz karikatürize etmiş olabilirim. Bunun sebebi uzmanlığa ve istikrara önem veren günümüz iş dünyasında genel ticaretin özellikle ihracatçı girişimciler için çok şey vaat etmediğini düşündüğüm içindir.

Spesifik bir ürün veya ürün grubu üzerine odaklanmış genel ticaret firmaları da bulunur. Bununla birlikte çoğu genel ticaret firmasının al-sat yaptığı ürün grubu çeşitliliği fazladır. Kimi ürün gruplarında ihracatçı olarak şansları oldukça az olur. Mesela makineyi düşünün. Bunun servisi var, yedek parçası var. Bir de bu makineyi müşterinizin üretimde veya hizmette kullanacağını hatırlayın. Eğer sattığınız makine 2 gün sonra bozulursa müşterinizin belki ciddi rakamlara ulaşacak iş kayıpları olacaktır. O yüzden makine, elektronik gibi ürün gruplarında herkes sağlam, güvenilir üreticilerden alışveriş yapmak ister. Kendinizi alıcı yerine koyun. Satın aldığınız firmanın ürün veya hizmetinin arkasında durmasını, garanti, servis, yedek parça sağlamasını istersiniz. Fakat genel tüccarların veya al-satçıların ticaretini yaptıkları ürünle bu kadar ciddi ilişkileri olmaz genellikle.

Genel tüccarlar iş veya ürün seçmez, iş onları seçer. Bir kanal yakalarlar ve onu kullanırlar. Örneğin, Nijerya'dan bir arkadaşınızın sizden bir ürün için fiyat talep etmesiyle başlar her şey.

İthalat konusunda ise, süreç tersinden işler. Bu sefer yurtiçindeki bir talebin karşılanması söz konusudur. Fırsat sunan bir ürünü ithal edip onun için bir talep yaratmak da söz konusu olabilir. Fakat al-satçılar çoğunlukla hazır olan, kendilerine ulaşmış bir talebe cevap verirler. Malı getirmeden önce satışı kapatmış olurlar. İhracat ile kıyas edildiğinde bu işleyiş daha az zahmetli görünüyor.

Genel ticaretle ilgili en önemli şeylerden bir tanesi ilk olmaktır. Bir ürünü herkes satıyorsa artık o üründe kar marjı diye bir şey kalmamıştır. Ayrıca eyleme geçmede hızlı davranmalı. Çünkü "fırsatlar yıldırım gibidir. Yanıp sönmeleri bir olur."

Genel ticaret piyasaları tanıma ve girişimcilik pratiği kazanma açısından çok şey vaat eder. Bununla birlikte, birden fazla ürünle uğraşmayı ve birçok üreticiyle muhatap olmayı gerektirdiği için oldukça yorucu ve yıpratıcı bir iştir. Çoğu durumda tek-seferlik işler ve tek-seferlik müşteriler söz konusudur. Müşterilerin size karşı bir bağlılığı olmaz. Kârlı işler yapılabilecek alan sayısı sınırlıdır ve rekabet yoğundur. Bunlar, işin istikrarı ve istikbali açısından bakıldığında, genel ticaretin zayıf olduğu noktalardır.

Dış Ticarette Girişimcilik Yolları: 3. Distribütör...
Dış Ticarette Girişimcilik Yolları: 1. Danışmanlık...
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.