Dış Ticarette Girişimcilik Yolları: 3. Distribütörlük

Dış Ticarette Girişimcilik Yolları: 3. Distribütörlük

Distribütörlük de dış ticaret alanındaki diğer bir girişimcilik yoludur.

Distribütör belirli ürünlerin üreticisinden veya marka sahibinden bir anlaşma çerçevesinde dağıtım hakkını almış firmadır. Üreticinin, yani ürünün sahibi ana firmanın distribütör firmayı yetkilendirmiş olması gerekir. Bu da bir anlaşma ile mümkün olur.

Distribütörlük anlaşmasında yer alan en önemli konulardan bir tanesi tek yetkili (exclusive) dağıtıcı olma halidir. Tek yetkili (exclusive) olma durumu distribütör firmaya pazarda ciddi bir avantaj sağlar. Bu yetkiye sahip olmak demek, o ürünü anlaşmada belirtilmiş pazarda sadece sizin satmaya yetkili olduğunuz anlamına gelir. Başka bir deyişle, üreticinin ürününü sizden başkasına pazarınızda satamaması demektir. En azından, üretici anlaşma ile bunu taahhüt etmektedir. Tek yetkili distribütörler eğer pazarları ve işlerinin niteliği imkân veriyorsa kendi alt distribütörlerini de oluşturabilirler.

Üretici tek yetkili dağıtım hakkını verdiği distribütöründen genellikle bir satış taahhüdü ister ve bunu da sözleşmeye yazdırır. Tek yetkili dağıtım hakkını bu satış taahhüdünün gerçekleşmesine de bağlayabilir.

Yetkili distribütörün pazarının neresi olduğu, yani ilgili ürünleri hangi bölgelerde dağıtmaya yetkili olduğu, anlaşma süresi, anlaşmanın iptalinin hangi durumlarda söz konusu olacağı, ürünlerin fiyatları ve fiyat değişiminde hangi prensiplerin uygulanacağı da yine bir distribütörlük anlaşmasının önemli konularıdır.

Bu yazı serisinin başında küçük sermayelerle de başlanabilecek işlerden bahsedeceğimi yazmıştım. Distribütörlük çoğu durumda bu sınıfa girmez. Ciddi sermayeler isteyebilir. Özellikle de büyük üreticilerin distribütörü olmaktan bahsediyorsak. Büyük üreticiler deposu, showroomu, mağazaları, büyük bir satış ekibi veya ağı olan, reklam ve tanıtıma bütçe ayırabilecek, finansal anlamda güçlü firmaların distribütörleri olmasını isterler. Sonuçta büyük miktarlarda ithalat yapacak firmaların finansının güçlü olması beklenir.

Bununla birlikte, yenilikçi ürünler üreten bazı ufak üreticilerin distribütörü olmak için çok büyük sermayeler bir zorunluluk olmayabilir. Yine de başka şeyler gerekir, mesela hedef kitleye kolay erişim, pazar bilgisi, satış ağı, güçlü motivasyon, gibi.

Üretici firmalarda çalışırken distribütörümüz olmak isteyen fakat sermayesi çok güçlü olmayan, ufak firmaları desteklerdim. Çünkü bir üretici olarak öncelikli amacımız hedef pazarın ürünümüzle bir şekilde tanışmasıdır. İlk hedef büyük satışlardan ziyade ürünümüzü o pazara sokmak olur. İşbirliği yapma motivasyonu yüksek küçük firmalar bu anlamda ihracatçılar için iyi partner adaylarıdır. Bizi fiyat ve diğer şartlar konusunda pek zorlamazlar. Onlar büyüdükçe bizim markamız da pazarda büyür. Her iki taraf da kazanır.

Eğer güçlü bir sermayeniz yoksa çok büyük olmayan ama yenilikçi ürünler üreten üreticileri takibe alabilirsiniz. Tabii bu tür firmaları bulmak çoğu zaman kolay olmaz, çünkü doğru düzgün reklam ve tanıtım yapmazlar. Yine de yılda bir kez de olsa fuara katılırlar. Dolayısıyla fuarlar bu tür üreticileri tespit etmek ve ön görüşmeler yapmak için iyi yerlerdir.

Dış Ticarette Girişimcilik Yolları: 4. Marka Oluşt...
Dış Ticarette Girişimcilik Yolları: 2. Genel Ticar...
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.