Dış Ticarette İş İmkanları

dis-ticarette-is-imkanlari-kariyer-yollari

Dış ticaret iş imkânları konusunda nasıl bir alandır? Dış ticarette ne tür kariyer olanakları vardır? Dış ticaret çalışanlarının maaşları nedir? Tüm bunlar dış ticaret, veya diğer ismiyle uluslararası ticaret, okuyan öğrencilerin merak ettiği konulardır. Aslında bu, daha o okullara adım atmadan araştırılması gereken bir konudur. Ne var ki üniversitede geçirilen 4 yılın sonunda bile hangi alanda çalışabileceklerine ilişkin net bir fikri olmayan gençleri görmek az rastlanan bir durum değildir.

Bu yazıda dış ticaret okuyan öğrencilerin izleyebileceği kariyer yolları üzerine şöyle kısaca da olsa değinmek istiyorum.

Dış Ticarette İş İmkanları ve Kariyer Yolları

 #1 Kamu Kurumları

Yani memurluk. Türkiye Cumhuriyeti'nin doğrudan veya dolaylı olarak ticaret ile ilgili resmi ve yarı-resmi kurumlarında çalışmayı bir kariyer hedefi olarak seçebilirsiniz. Örneğin, Ticaret Bakanlığı, Gümrükler, İhracatçılar Meclisi, vesaire.

Bilgi, beceri ve yetkinliklerinizi gerçek anlamda ve hiçbir bakımdan temsil etmekten yoksun olan üniversite diplomanız tam burada işe yarıyor diye yazacaktım ki vazgeçiyorum. Devlet de kendi verdiği diplomaya itibar etmiyor olacak ki üniversite sonrası sizi bir sınav maratonuna daha sokuyor: KPSS. Başvuracağınız ilgili kurumların talep ettiği başka sınavlar da olabilir. Bu işin bir de mülakat kısmı var tabi ki. Orası başka bir hikâye.

#2 Gümrük Müşavirliği

Gümrük işlemlerini yürütmek dış ticaret içerisinde anahtar bir öneme sahiptir. Firmalar doğrudan temsil ile gümrük işlemlerini kendileri yürütebiliyor olsalar da, genellikle bir gümrük müşavirliği firması ile çalışmayı daha fazla tercih ediyorlar. Dolayısıyla gümrük müşavirlerinin ve gümrük müşavirlik firmalarının dış ticaret alanında sağlam bir yeri vardır. Siz de kariyerinizi bu alanda kurmayı tercih edebilirsiniz. Burada izlenecek yollarla ilgili blogumuzdaki şu yazı yol gösterici olabilir:

Gümrük Müşavirliği Mesleği Üzerine

#3 Lojistik

Lojistik, tıpkı gümrük gibi, dış ticaret işinin önemli bir ayağını oluşturur. Başlı başına büyük bir sektördür. Uluslararası lojistik alanında faaliyet gösteren firmalarda çalışmak da dış ticaret mezunları için bir seçenektir.

#4 Ticari Hizmetler

Bu başlık altına dış ticaretle ilgili tüm hizmetleri koyabiliriz. Örneğin, finansal hizmetler (bankalar), danışmanlık, eğitim, fuar organizatörlüğü, yazılım, reklam ve medya hizmetleri gibi. Bunların birçoğu gümrük ve lojistik alanlarına kıyasla oldukça küçük, niş alanlardır. Yine de bir seçenektirler.

#5 Dış Ticaret

Dış ticaret denilince akla ilk gelen ne gümrük ne de lojistik olur fakat ticaretin kendisidir. Dış ticaret işinin sahnesinde ise ticaretin aktörleri olan tüccarlar yer alır. Tüccarlar ticareti yapan, iş yaratan insanlar ve kurumlardır. Yani alıcılar ve satıcılar, ithalatçılar ve ihracatçılardır. Kamu kurumları da dahil olmak üzere yukarıdaki tüm sektörler bir bakıma bu tüccar grubuna hizmet sunmak için vardır.

Bu sahada ithalat ve ihracat yapan firmaların dış ticaret departmanlarında çalışmayı bir kariyer yolu olarak tercih edebilirsiniz. DTN'in Blog ve Forum bölümlerinde size yol gösterecek ve fikir verecek çok sayıda yazı bulabilirsiniz. Birkaç tanesinin linkini burada paylaşmış olayım.

Dış Ticarete Başlamak…

Dış Ticaret Departmanı

Dış Ticaret Mesleğini Seçmek İçin 7 Harika Neden

Alternatif Bir Yol: Girişimcilik

Günümüzde girişimcilik popüler bir kariyer seçeneği. Bu biraz da zorunlu bir durum. Yeni teknolojilerle eski dünya değişiyor ve değişimin baskısı altındaki birçok geleneksel sektörün geleceği ise belirsizleşiyor. Yeni işler açılmıyor; olan işlerin ise tadı yok artık. Dolayısıyla girişimcilik bir bakıma girilmesi zorunlu bir macera da olabiliyor. Bu konu hakkında blogumuzdaki Dış Ticarette Girişimcilik Yolları yazı dizisini ve #girişimcilik etiketli diğer yazıları okuyabilirsiniz.

Bitirirken

Bir alanı seçip orada belli bir mesafe kat ettikten sonra başka bir alana geçmek, mümkün olsa da, oldukça zor olabiliyor. Bu yüzden başlangıçtaki seçimler oldukça önemli.

Dış ticaret eğitimlerimiz hakkında aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.
Corona Virüsü ve Tedarik Zincirine Etkileri
Tedarikçi Seçiminde Kriterler
 

Yorumlar (2)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Merhabalar, ben dil bölümü öğrencisiyim tercümanlık istiyorum. İngilizcem çok iyi, orta seviyede Almanca ve başlangıç seviyesinde Rusça biliyorum. Tercümanlıkta kendimi özellikle ekonomi ve ticaret tercümelerinde geliştirdikten sonra ve bildiğim...

Merhabalar, ben dil bölümü öğrencisiyim tercümanlık istiyorum. İngilizcem çok iyi, orta seviyede Almanca ve başlangıç seviyesinde Rusça biliyorum. Tercümanlıkta kendimi özellikle ekonomi ve ticaret tercümelerinde geliştirdikten sonra ve bildiğim dilleri en iyi dereceye kadar öğrendikten sonra 1 veya 2 dil daha eklemek istiyorum. Okurken bir yandan dış ticaret veya uluslararası ticaret&lojistik açıktan bitirmek istiyorum. Ancak diğer arkadaşlardan farklı olarak ben masterımı Almanya'da yapmak istiyorum. Dış ticarette uluslararası diploma vs gibi konularda sıkıntısı olmadığını söylemiştiniz. Eğer bilginiz varsa bu mümkün müdür yurtdışında bir şirkette dış ticaret uzmanı olarak başlamak? Bir tercüman adayı olarak neler yapmalıyım, kendimi bu alanda da geliştirmek için?

Devamını oku
Betül Reyhan Atalay
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Diplomaya değil, işin ehli olup olmadığınıza bakılan alanlardan biridir dış ticaret. Firmalarda yönetici olarak çalışma yolu açıktır fakat pratik tecrübe aranır mutlaka. Kendinize yatırım yapmalısınız. Piyasada çeşitli eğitimler var. Yayınlar...

Diplomaya değil, işin ehli olup olmadığınıza bakılan alanlardan biridir dış ticaret. Firmalarda yönetici olarak çalışma yolu açıktır fakat pratik tecrübe aranır mutlaka. Kendinize yatırım yapmalısınız. Piyasada çeşitli eğitimler var. Yayınlar var. Eğitim seçerken bu işin pratiğinden gelmiş tecrübeli kişilerden eğitim almayı tercih etmeniz yerinde olur. Sonrasında ise bir yerlerde çalışıp tecrübe edinmelisiniz. Ücretine bakmadan, sunduğu öğrenme olanaklarına bakarak, tecrübe kazanacağınız işler bulmalısınız.

Devamını oku
Zafer Yılmaz
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.