Ekip İçinde Ahengi Sağlamak Liderin Görevidir

Ekip İçinde Ahengi Sağlamak Liderin Görevidir

Bir şirket düşünün. Sonra bu şirketin satış, muhasebe, idari işler, dış ticaret, insan kaynakları gibi birbiriyle ilişkili departmanlarında çalışan yaklaşık 70-80 kişilik bir ofis ekibi hayal edin. Böylesi kalabalık bir toplulukta birbirini sevmeme, kıskançlık, birbiri hakkında ileri geri konuşma, yıkıcı eleştiri, şikâyet, iş arkadaşlarına bürokratik engeller çıkarma, çeşitli sinir savaşları ve türlü türlü daha başka ofis oyunlarını görebilmek mümkündür. Ekip uyumunu sağlamak adına eğer bir liderlik sergilenmezse tüm bu olasılıklar kaçınılmaz olacak ve insanlar iş yapmak yerine birbirleriyle uğraşacaklardır.

İşte bu yüzden şirket/ekip liderleri çalışanlar arasında bir ahenk, sevgi ve saygı ortamı yaratmak için çalışmalıdır. Bu sadece iş verimliliğiyle ilgili bir konu değildir; lider yöneticinin ekip üyelerine karşı olan bir görevidir de aynı zamanda. Çünkü kimse huzursuz bir iş ortamında çalışmayı ve mutsuz bir şekilde hayatını burada geçirmeyi istemez. Başka bir deyişle, bir şantiye çalışanına baret, kemer gibi vesaire güvenlik araçlarını sağlamak ne ise, bir ofis ortamında iş yeri huzurunu sağlamak da odur aslında. Stresin, huzursuzluğun bireyler üzerindeki olumsuz etkilerini hafife almamak lazım.

Ekip içerisinde nasıl güzel bir kaynaşma elde edilebilir sorusuna cevaben benim yaşadığım bir tecrübeyi örnek olması açısından nakletmek istiyorum:

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, yukarıda tasvir ettiğim gibi bir ofis ortamında çalışıyorum. Huzur yok. Ofiste herkes birbirinin boğazına sarılacak neredeyse. O kadar seviyoruz birbirimizi. Günlerden bir gün, İnsan Kaynakları Yöneticisi'nden herkese bir email geldi. Şirketimiz falanca tarihte bizler için Boğaz'da bir tekne gezisi düzenleyecekmiş. Hoşlanmadığım o kadar insanla bir arada olmayı istemiyordum doğrusu. Gönülsüzce de olsa gitmeyi kabul ettim. Tekne gezisi günü hep birlikte işten biraz erken çıktık. Rıhtıma gidip teknemize bindik. Akşam yemeğimizi orada yedik. Sonra, Boğaz turumuz başladı. İstanbul Boğazını tekneyle turlamak anlatılmaz bir keyif. Nihayet deniz trafiğinin olmadığı, sakin bir konumda demir attık ve Dj'in müziği başlatmasıyla birlikte de eğlenceye start verdik.

İş dışında bir ortamdayız. Bir arkadaşımın tanımlamasıyla tarafsız bir bölgedeyiz artık. Gardlarımızı indirdik. Rahatladık, güldük, birbirimize hikâyeler anlattık. Stres yok. Gözetim yok. Rekabet yok. İşte tam orada ve o an ofisteki o insanlara farklı bir gözle bakmaya başlıyorsunuz. Ortak ilgilerinizden konuşma imkânı buluyorsunuz. Birlikte dans ediyorsunuz. Aranızdaki tüm buzlar eriyor. Hoşlanmadığınızı düşündüğünüz insana bu sefer baktığınızda görüyorsunuz ki o da sizin gibi birisi aslında, hatta belki çok iyi arkadaşlık edebileceğiniz birisi.

Eğer bir ekibiniz varsa (bu yüzlerce kişiden oluşan bir kadro olabileceği gibi sadece birkaç kişiden oluşan ufak bir ekip de olabilir) yıl içerisinde mutlaka bu tür sosyal etkinlikler düzenleyin derim. Bunun illa ki pahalı bir tekne gezisi olması gerekmiyor ama etkinliğin güzel geçmesi adına masraftan da kaçınmayın. Ekibin iş dışında, stressiz, baskısız bir ortamda birlikte geçirdiği iyi vakitler onların iş ortamında da olumlu ilişkiler geliştirme olasılığını arttıracaktır. Bunun ise iş yeri huzuruna, ekibin birbiriyle daha uyumlu ve verimli çalışmasına büyük katkıları olacaktır. Özetle, şirket içinde keyifli sosyal etkinlikler düzenlemek huzurlu, neşeli ve verimli iş ortamları oluşturmak için harika bir uygulamadır.

 

Show Must Go On
Zenginlik Üzerine
 

Yorumlar (2)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Google çalışanlarına şefkat eğitimi veriyor.
https://www.youtube.com/watch?v=yTR4sAD_4qM

Türkçe alt yazı ile izlemek isteyenler videoya aşağıdaki linkten de ulaşabilirler:
https://embed-ssl.ted.com/talks/chade_meng_tan_everyday_compassion_at_google

Yorum son olarak 1 yıl kadar önce zamanında Editör tarafından düzenlendi Ekrem Sözen
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Teşekkürler, Ekrem. Bu harika bir katkı oldu. Videodaki fikirlere bayıldım.

Yorum son olarak 6 yıl kadar önce zamanında Zafer Yılmaz tarafından düzenlendi Zafer Yılmaz
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.