Ekonomistleri Fazla Dinlemeyin

ekonomistler
Bu yazıda bilhassa KOBİ patronlarına ve girişimcilere hitap etmek istiyorum. Evet, başlığı doğru okudunuz. İroni falan da yapmıyorum. Lütfen ekonomistleri fazla dinlemeyin. Özellikle de bu dönemde. Nedenini açıklayayım.

Wharton'da bir tarih, bir ekonomi değil, profesöründen öğrendiğim bana anlamlı gelen yegane kuraldı. "Korku," derdi, "korku evrendeki en değerli metadır." Bu beni çok etkiledi. "Televizyonu aç," derdi. "Ne görüyorsun? Kendi ürünlerini satan insanlar mı? Hayır. Onların ürünleri olmaksızın yaşamak zorunda kalma korkusunu satan insanlar." Kahretsin, adam haklı. Yaşlanma korkusu, yalnızlık korkusu, fakirlik korkusu, başarısızlık korkusu. Korku sahip olduğumuz en temel duygudur. Korku ilkeldir. Korku satar.

Max Brooks, World War Z: An Oral History of the Zombie War

İnsan olarak korkuya olan bir zaafımız var. Korkuyu satın almaya eğilimliyiz. Belki bu yüzden olacak kötü haberler medyada her zaman için daha fazla ilgi topluyor. Felaket habercileri umut ve çözüm satanlardan daha fazla şöhrete sahip oluyor.

Çok sayıda kıymetli ekonomistimiz var. Mahfi Eğilmez, Atilla Yeşilada, Özgür Demirtaş, Emin Çapa bunlardan hemen akla gelen sadece birkaçı. Hepsi de takip edilesi, sözlerine kulak verilmesi gereken insanlar şüphesiz. Yalnız, ülke ekonomisinin açık bir şekilde iyi seyir etmediği ve karamsarlığın hakim olduğu böyle bir dönemde bu hocalarımızı biraz daha az dinlemek gerekir diye düşünüyorum. Niye mi? Örneğin, (bu yazıya da ilham kaynağı olan) Atilla Yeşilada'nın kendi Youtube kanalında yayınladığı ülkemizin bugünkü ekonomik durumunu ve gelecek beklentilerini anlattığı bir videoya denk geldiniz diyelim. Yandınız! Keşke denk gelmeseydiniz diyeceğim. Çünkü gerçekten çok moral bozucu. Diğer başka ekonomistler de aynı korkuları satıyorlar ve doğamız gereği bu korkuları satın almak zorunda kalıyoruz. Bu hocaları dinleyen bir KOBİ sahibi bırakın işletmesine ufacık bir yatırım yapmayı veya mevcut işlerine odaklanmayı, her şeyi bırakmayı, pes etmeyi düşünür. İnsanlar ekonomistlerin bu yorumlarını dinledikçe daha da karamsarlaşıyorlar ve pasifleşiyorlar. Bu değerli hocaları ancak sınırlı bir dozajda dinlemeli ve onları umut verici, bizi proaktif olmaya iten başka kaynaklarla dengelemeliyiz.

Krizmiş, durgunlukmuş farketmez. (Amerikan) Ekonomi(sin)de 19 trilyon dolar var. Bundan sen de bir parça alabilirsin.

James Altucher

İnsanlar ekonomistlerin makro ve uluslararası ekonomi penceresinden yaptıkları karamsar yorumları dinleyince korkuyor ve pasifleşiyor; B2B'de faaliyet gösteren bir KOBİ patronu, mevcut ihracat müşteri portföyüne sadece birkaç müşteri daha ekleyerek çıkacağı bir türbülansı sanki bir kıyamet gibi görmeye başlıyor.

James Altucher'in sözünü hatırlayalım. Krizmiş, durgunlukmuş, fark etmez. Hayat devam ediyor. İnsanlar sizin ürettiğiniz deterjana, sabuna, ayakkabıya, çantaya, t-shirte yine ihtiyaç duyacaklar. İhtiyaçlar ortadan kalkmıyor.

Bu platformda sürekli söyleyip durduğumuz bir şey var: İhracatçının ekonomik krizi olmaz. Bilinçli bir ihracatçının oyun alanı tüm dünyadır. Herkesin korkuyla donup kaldığı böyle bir zamanda, daha cesur olalım. Karamsarlığı bırakıp işimize odaklanalım. Pozitif kitaplar okuyalım. İhracatımızı her bakımdan güçlendirelim. DTN üzerinde binlerce uzman ve iş insanı var. Yardıma ihtiyaç duyduğunuzda biz buradayız.
Dış Ticarette Peşin Ödeme
E-İhracat Dedikleri
 

Yorumlar (4)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Çok doğru ve anlamlı. Bir ihracatcının ekonomik krizi olmaz, olmamalı. Eğer varsa ihracat yapmayı bilmiyor demektir.

Özkan Özkaya
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Nazik yorumunuz için teşekkürler, Özkan Bey. Selamlar.

Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

ihracat ve bunun için de üretim yapmak her ülke için önemli ancak Türkiye için çok daha önemli. Ülkemiz çok genç bir nüfusa ve potansiyele sahip ancak bu potansiyeli yeteri kadar kullanamıyoruz maalesef. Uzun vadeli, katma değerli üretim yapacak...

ihracat ve bunun için de üretim yapmak her ülke için önemli ancak Türkiye için çok daha önemli. Ülkemiz çok genç bir nüfusa ve potansiyele sahip ancak bu potansiyeli yeteri kadar kullanamıyoruz maalesef. Uzun vadeli, katma değerli üretim yapacak stratejilere ihtiyacımız var. Bu konuda yapılan çalışmalar var ancak çok yavaş ilerliyoruz ve dünya eskisinden çok daha hızlı dönüyor, dolayısıyla bu hızı yakalayabilmek için daha hızlı koşmalıyız.

Ülkemizde çok değerli ekonomistler var ve son birkaç yıl içinde özellikle bazılarının söyledikleri aynen çıkıyor."İhracatçının krizi olmaz" söyleminde mutabıkım çünkü ihracat için ürün ve pazar çeşitliliğine gitme imkanı her zaman var ancak ihracatçılar olarak ekonomistlerin öngörülerine de kulak vermemizde fayda olduğunu düşünüyorum.

Devamını oku
Mehmet Ergene
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Değerli yorumunuz için teşekkürler, Mehmet Bey. Belirttiğiniz gibi dünya çok hızlı değişiyor. Hem toplum hem de birey olarak bu hıza ayak uydurmak gerekecek.

Zafer Yılmaz
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.