Ender Baklava Geleneksel Türk Tatlılarını Dünyaya Sunmaya Hazırlanıyor

ender-baklava-turk-tatlilari
Türkiye'ye ait geleneksel tatlılar içerisinde baklavanın özel bir yeri vardır. Baklava aynı zamanda dünyanın en çok sevilen meşhur tatlılarından da birisidir. Türkiye, Balkanlar, Kafkaslar, Orta Asya ve Orta Doğu mutfakları bu tatlının yüzyıllardır hüküm sürdüğü alanlardır. Baklavanın tarihine dair elimizde yeterli belge bulunmasa da, bu tatlının Osmanlı saray mutfağında bugünkü beğenilen mükemmel formuna ulaştığı genel kabul görür. Bu gerçeğe ve baklava kelimesinin menşeinin Türkçe olmasına rağmen, bugün birçok millet bu tatlı üzerinde sahiplik iddia etmektedir.
Kültürel ürünlerin önemine bu blogda yeri geldikçe değiniyoruz. Bu alanda Türkiye olarak dünyaya verebileceğimiz çok şey var. Bırakalım, baklava başta olmak üzere birçok geleneksel lezzetimiz insanların kalbinde taht kursun ve tüm dünya mutfaklarında hüküm sürsün. Evet, baklava ile dünyaya hükmedebiliriz ama yeter ki bu güzel kültürel ürünlerimizi zirvedeki halleriyle yaşatalım ve üzerlerine titreyelim.

Ender Baklava'nın Hikâyesi

Ender Baklava, ilk yıllar...
Geleneksel tatlılarımızı zirvedeki haliyle yaşatmaya çalışan bir müessese olan Ender Baklava ile geçenlerde Bursa'da tanıştım. Ben yeni tanışmış olsam da, Ender Baklava'nın eski bir tarihi var; 1947 yılında Bursa'nın ilk tatlıcısı olan Hacı Mecit'in yeğeni Necmettin Usluy tarafından kurulmuş. Yıllarca özenle yürütülen tatlı imalatı ve satışı Necmettin Usluy'un emekliliği ile beraber kızı Nezahat Didinen'e geçmiş. Bugünlere gelindiğinde, Ender Baklava aranan bir marka olma yolunda hızla ilerlerken baba Behzat Didinen ve oğulları Serhat, Serdar ve Serkan Didinen kardeşler dayanışma içerisinde birlikte çalışmışlar. Bursa'da Yeşil Cadde'deki hikâyelerinin başladığı yerlerine ek olarak 1999 yılında Bademli, 2002 yılında Geçit, 2014 yılında Özlüce ve 2016 yılında Nilüfer Kristal Park şubelerini hizmete açmışlar. Ender Baklava, yeni şubeler açma yanında, franchising uygulamaları ile de yakaladıkları ve özenle korudukları kalite ve hizmet anlayışlarını daha da geniş kitlelerle buluşturma yolunda ilerliyor.

Hedef İhracat

Hijyenik koşullarda üretim yapan, kullandığı malzeme kalitesini en üst seviyede tutan ve geniş ürün yelpazesine sahip Ender Baklava'nın vizyonunda ihracat da var. Bu doğrultuda, hizmet kalitesinin uluslararası standartlara uygun, sağlıklı ve güvenilir olduğunu belgelendiren ISO 9001, ISO 18001 ve ISO 22000; çevreye duyarlı olduğunu kanıtlayan ISO 14001 belgelerini almaya hak kazanmışlar. Ayrıca Helal Gıda Sertifikasını ve ürünlerinin iç ve dış kirliliğe maruz kalmasını önleyen uygulamalarıyla GMP sertifikasını da kalite belgeleri arasına eklemişler.

Bitirirken

Ender Baklava'nın vizyonunda ihracat var, büyüme var fakat güzel olan bir şey daha var; o da şu ki, büyüme konusunda gereksiz bir hırsları yok. İyi yönetilebilen bir büyüme arzuluyorlar. Ender Baklava'ya yaptığım ziyaretten çok memnun ayrıldım; kısaca ve sade haliyle, işine özenle, titizlikle, ilk günkü heyecanla yaklaşan ve vizyonunda daha iyisini yakalamak olan bir firma gördüm. {seog:disable}
Netpak Ambalaj Çevre Dostu Çanta Üretimiyle Dünyay...
İngilizce Yazı Örnekleri - Fuara Davet ve Fuar Son...
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.