FAS Teslim Şekli

free-alongside-ship-fas-incoterms-teslim-sekli

FAS, yani Free Alongside Ship, Türkçesiyle "Gemi Doğrultusunda Masrafsız", kuralı ile birlikte denizyolu ve iç suyolu taşımacılığında kullanılan teslim şekillerine bir giriş yapmış oluyoruz. Konteyner ile taşınan ürünleri esas aldığımızda, FAS kullanımına pek rastlamadığımız bir Incoterms kuralıdır. Bununla birlikte, kiralık gemilerle büyük hacimli ve dökme olarak yapılan yüklemelerin söz konusu olduğu durumlarda bir seçenek olarak FAS kuralının da tercih edilebildiğini varsayabiliriz. Şimdi Incoterms 2020'yi referans alarak FAS (Free Alongside Ship) kuralını açıklayalım.

FAS Teslim Nedir?

Teslim ve Risk Transferi

FAS kısaltması ile kullanılan "Free Alongside Ship" belirlenen teslim limanında alıcının seçtiği geminin doğrultusunda (örneğin bir rıhtımda veya mavnada) ürünlerin yerleştirilmesiyle satıcının teslimini yapmasını ifade eder. Veya satıcı bu şekilde teslim edilmiş ürünleri tedarik etmelidir. Ürünler gemi doğrultusunda bırakıldığında ürünlerin kayıp ve hasar riski el değiştirir (satıcıdan alıcıya geçer); ayrıca alıcı bundan sonraki tüm masrafları üstlenir.

Taşıma Biçimi 

Bu kural sadece deniz ve iç suyolu taşımacılığında kullanılır.

Yükleme Noktasını Açıkça Tanımlamak

Tarafların belirlenen gönderim/yükleme limanındaki yükleme noktasını mümkün olduğunca açık bir şekilde tanımlamaları tavsiye edilir. Zira bu noktaya kadar ki oluşacak masraf ve riskler satıcıya aittir ve bu masraflar ve ilgili elleçleme ücretleri limandaki uygulamaya göre değişebilir.

FAS kuralı gönderim/yükleme limanındaki yükleme noktasının belirtilmesini öncelikle alıcının insiyatifine bırakmıştır. Alıcının herhangi bir spesifik yükleme noktası belirtmemesi durumunda ise, belirlenen yükleme limanında amaca en uygun düşen yükleme noktasının satıcı tarafından seçilebileceğini belirtir.

İhracat/İthalat İşlemleri 

FAS kuralı satıcının ürünlerin ihracat işlemlerini yapmasını da gerektirir. Bununla birlikte, satıcının ürünlerin ithalatını yapmak, herhangi bir ithalat vergisi ödemek veya herhangi bir ithalat gümrük formalitesi yürütmek gibi bir yükümlülüğü yoktur.

Sözleşmelerde Kullanımı 

FAS (Free Alongside Ship) kuralı sözleşmelerde ve diğer dış ticaret evraklarında şu şekilde belirtilir:

FAS (gönderim/yükleme limanını yazın) Incoterms 2020

Örneğin: FAS Safiport Derince Kocaeli Incoterms 2020


Bitirirken

Dış ticaretin temel konularını işlemeye devam edeceğiz. Takipte kalmak için Blog'a abone olabilir veya Network'e kayıt olarak aramıza katılabilirsiniz.

Referanslar
- International Chamber of Commerce. Incoterms 2020 – ICC rules for the use of domestic and international trade terms, ICC Publications, 2019
- International Chamber of Commerce. Incoterms 2010 – ICC rules for the use of domestic and international trade terms, ICC Publications, 2010
- Jan Ramberg. ICC Guide to Incoterms 2010, ICC Publications, 2011.
FOB Teslim Şekli
DDP Teslim Şekli
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.