FAS Teslim Şekli

free-alongside-ship-fas-incoterms-teslim-sekli

Free Alongside Ship (FAS) kuralı ile birlikte denizyolu ve iç suyolu taşımacılığında kullanılan teslim şekillerine bir giriş yapmış oluyoruz. Özellikle konteynır ile taşınan ürünler düşünüldüğünde, FAS kullanımına pek rastlamadığımız bir Incoterms kuralıdır. Şimdi Incoterms 2010'ı referans alarak Free Alongside Ship (FAS) kuralını açıklayalım.

FAS Nedir?

Bu kural sadece deniz ve iç suyolu taşımacılığında kullanılır.

"Free Alongside Ship" belirlenen teslim limanında alıcının seçtiği geminin doğrultusunda (örneğin bir rıhtımda veya mavnada) ürünlerin yerleştirilmesiyle satıcının teslimini yapmasını ifade eder. Ürünler gemi doğrultusunda bırakıldığında ürünlerin kayıp ve hasar riski el değiştirir (satıcıdan alıcıya geçer); ayrıca alıcı bundan sonraki tüm masrafları üstlenir.

Tarafların belirlenen gönderim limanındaki yükleme noktasını mümkün olduğunca açık bir şekilde tanımlamaları tavsiye edilir. Zira bu noktaya kadar ki oluşacak masraf ve riskler satıcıya aittir ve bu masraflar ve ilgili elleçleme ücretleri limandaki uygulamaya göre değişebilir.

FAS kuralı satıcının ürünlerin ihracat işlemlerini yapmasını da gerektirir. Bununla birlikte, satıcının ürünlerin ithalatını yapmak, herhangi bir ithalat vergisi ödemek veya herhangi bir ithalat gümrük formalitesi yürütmek gibi bir yükümlülüğü yoktur.

Sözleşmelerde Kullanımı

Free Alongside Ship kuralı sözleşmelerde ve diğer evraklarda şu şekilde belirtilir:

FAS (gönderim limanını yazın) the Incoterms 2010 rules

Bitirirken

Dış ticaretin temel konularını işlemeye devam edeceğiz. Takipte kalmak için Blog'a abone olabilir veya Network'e kayıt olarak aramıza katılabilirsiniz.

Referanslar
- International Chamber of Commerce. Incoterms 2010 – ICC rules for the use of domestic and international trade terms, ICC Publications, 2010
- Jan Ramberg. ICC Guide to Incoterms 2010, ICC Publications, 2011.
FOB Teslim Şekli
DDP Teslim Şekli

İlgili Yazılar

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://disticaretnet.com/