FOB Teslim Şekli

free-on-board-fob-incoterms-teslim

FOB, yani Free on Board, Türkçesiyle "Gemide Masrafsız", Incoterms kurallarının 1936'daki ilk versiyonundan itibaren kullanımda olan en eski teslim şekillerinden bir tanesidir. Deniz yolu teslim söz konusu olduğunda, tüccarların karşısına çok çıkacak, dış ticarette yaygın olarak kullanılan bir teslim şeklidir. Şimdi, Incoterms 2020'ye göre FOB (Free on Board) teslim şeklinin ne olduğunu açıklayalım.

FOB Teslim Nedir?

Teslim ve Risk Transferi 

Free on Board, Türkçe ifadeyle "Gemide Masrafsız", kuralı için FOB kısaltması kullanılır.

FOB teslim, satıcının ürünleri belirlenen yükleme limanında alıcı tarafından tayin edilmiş geminin güvertesine teslim etmesini veya hâlihazırda bu şekilde teslim edilmiş ürünleri tedarik etmesini ifade eder. Ürünler gemi güvertesine yerleştirildiğinde, ürünlerin kayıp ve hasar riski el değiştirir (satıcıdan alıcıya geçer) ve bu andan sonraki tüm masrafları alıcı üstlenir.

Taşıma Biçimi

FOB, sadece deniz ve iç suyolu taşımacılığında kullanılması gereken bir kuraldır.

İhracat/İthalat İşlemleri 

FOB teslim satıcının ürünlerin ihracat gümrük işlemlerini yapmasını gerektirir. Bununla birlikte, satıcının ürünlerin (varış ülkesinde) ithalatını yapmak, herhangi bir ithalat vergisi ödemek veya herhangi bir ithalat gümrük formalitesi yürütmek yükümlülüğü yoktur. 

Sözleşmelerde Kullanımı

FOB kuralı, teklif formlarında, sözleşmelerde, faturalarda ve ilgili belgelerde, genellikle de "delivery term" (teslim şekli) başlığı altında, belirtiliyorken şu formatın takip edilmesi tavsiye edilir:

FOB (belirlenen yükleme limanını yazın) Incoterms 2020

Örneğin: FOB Safiport Derince Incoterms 2020 

Bitirirken

Dış ticaretin temel konularını işlemeye devam edeceğiz. Takipte kalmak için Blog'a abone olabilir veya Network'e kayıt olarak aramıza katılabilirsiniz.

Referanslar
- International Chamber of Commerce. Incoterms 2020 – ICC rules for the use of domestic and international trade terms, ICC Publications, 2019
- International Chamber of Commerce. Incoterms 2010 – ICC rules for the use of domestic and international trade terms, ICC Publications, 2010
- Jan Ramberg. ICC Guide to Incoterms 2010, ICC Publications, 2011.
CFR Teslim Şekli
FAS Teslim Şekli
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.