Free on Board (FOB) Teslim Şekli Nedir?

free-on-board-fob-incoterms-teslim
Free on Board (FOB), Incoterms kurallarının 1936'daki ilk versiyonundan itibaren kullanımda olan en eski teslim şekillerinden bir tanesidir. Deniz yolu teslim söz konusu olduğunda, tüccarların karşısına çok çıkacak, dış ticarette yaygın olarak kullanılan bir teslim şeklidir. Incoterms 2010'a göre FOB teslim şeklini açıklayalım.

Incoterms 2010'a göre Free on Board (FOB)

FOB, sadece deniz ve iç suyolu taşımacılığında kullanılması gereken bir kuraldır.

"Free on Board" satıcının ürünleri belirlenen yükleme limanında alıcı tarafından tayin edilmiş geminin güvertesine teslim etmesini veya halihazırda bu şekilde teslim edilmiş ürünleri tedarik etmesini ifade eder. Ürünler gemi güvertesine yerleştirildiğinde, ürünlerin kayıp ve hasar riski el değiştirir (satıcıdan alıcıya geçer) ve bu andan sonraki tüm masrafları alıcı üstlenir.

FOB teslim satıcının ürünlerin ihracat gümrük işlemlerini yapmasını gerektirir. Bununla birlikte, satıcının ürünlerin (varış ülkesinde) ithalatını yapmak, herhangi bir ithalat vergisi ödemek veya herhangi bir ithalat gümrük formalitesi yürütmek yükümlülüğü yoktur.

Sözleşmelerde Kullanımı

Free on Board kuralı sözleşmelerde, faturalarda ve ilgili belgelerde delivery term (teslim şekli) başlığı altında şu şekilde belirtilmelidir.

FOB (belirlenen yükleme limanını yazın) the Incoterms 2010 rules

Bitirirken

Dış ticaretin temel konularını işlemeye devam edeceğiz. Takipte kalmak için Blog'a abone olabilir veya Network'e kayıt olarak aramıza katılabilirsiniz.

Referanslar
- International Chamber of Commerce. Incoterms 2010 – ICC rules for the use of domestic and international trade terms, ICC Publications, 2010
- Jan Ramberg. ICC Guide to Incoterms 2010, ICC Publications, 2011.
Cost and Freight (CFR) Teslim Şekli Nedir?
Free Alongside Ship (FAS) Teslim Şekli Nedir?

İlgili Yazılar

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kadıköy, 34716, İstanbul, Türkiye

  • Email: editor@disticaretnet.com
  • Mobil: +90 530 408 7500
    Telif Hakkı © 2014-2018 Dış Ticaret Net. Tüm hakları saklıdır. Tasarım ve Geliştirme: Storybey