Fuar Katılımlarından Harika Sonuçlar Almak İçin Neler Yapmalı?

Fuar Katılımlarından Harika Sonuçlar Almak İçin Neler Yapmalı?

İhracatçı firmalar için fuarlar büyük kazançlar getirebilecek harika etkinliklerdir. Fuarlarda ürünlerinizi sergiler, mevcut veya potansiyel müşterilerinizle buluşursunuz. Diğer yandan, iyi planlanmamış ve iyi hazırlanılmamış fuarlar ise bir hayal kırıklığı olarak hatıralarda yerini alır.

Bu yazıda "fuarlara nasıl hazırlanmalı, neler yapmalı" etrafındaki bazı notlarımı paylaşıyor olacağım.

Başarılı Fuar Katılımları İçin Bazı Kurallar

 • Fuar seçimi yaparken titiz olun. İlk defa düzenlenen fuarlar genellikle risklidir. Muhtemelen pek tanınmıyordur ve organizasyonu da daha oturmamıştır. Başka bir deyişle, organizatör kaynaklı aksaklıklara rastlamak çok olasıdır. Bu risk bazen uzun yıllarını devirmiş fuarlar için bile söz konusu olur. Bakılacak önemli kriterlerden bir tanesi fuar organizatörünün ciddiyeti, diğeri ise söz konusu etkinlik için yeterince güçlü bir tanıtımın yapılıp yapılmadığıdır. Mutlaka tanıtımı iyi yapılan fuarlara katılın. Organizatörün tanıtım bakımdan yetersiz kaldığı fuarları tercih etmeyin.
 • İyi yer kapın. Erken rezervasyon avantajlarından yararlanın.
 • Fuara katılacağınız pazardaki müşteri veya olası müşterilerinize email göndererek onları standınızı ziyaret etmeye davet edin. Sizin için en önemli olanlarını ayrıca arayın. Fuarda sizi kimlerin ziyaret edebileceğine dair bir takım öngörüleriniz olsun. Muhtemel sorulara ve müzakere konularına hazırlıklı olun.
 • En geç bir ay öncesinden, fuar katılımınızı web sitenizden duyurun. Bu duyuruyu bir modülde gösterebileceğiniz gibi, bunun için ayrı bir yazı da yayınlayabilirsiniz. Fuar bannerlarını email imzalarınıza koyun.
 • Katalog, kartvizit, numune gibi tanıtım malzemelerini önceden hazır edin. Son dakikaya bırakmayın.
 • Kurumsal bir görünüm için fuar standınızda firmanızın isim ve logosunun yer aldığı kalemler, ajandalar ve not kağıtları kullanılmalıdır.
 • Standtaki ikramlarınız taze ve lezzetli olmalı, misafirinizde leziz bir hatıra bırakabilmelidir. İkramlarınızın şireli hamur tatlıları, kabuklu çerezler, şeker unlu lokumlar gibi dikkat etmezseniz standın genel görünüm ve temizliğini bozacak ürünler olmamasını tercih edin.
 • Standınızı sürekli temiz ve düzenli tutun. Pasaklılık saygı toplamaz.
 • Stand komşularınızla bir zımbaya ihtiyaç duyup onu istemeden önce tanışmış olun ve onlara iyi fuarlar dileyin.
 • Stand görevlilerinizden birinin siyah diğerinin mavi takım elbise giymiş olması gibi görüntü garipliklerine izin vermeyin. Fuarda görev yapacak ekibinize tek tip şık bir takım elbise, gömlek, kravat temin edin. Bu, standınıza profesyonel bir hava katacaktır. Yaka kartı/isimlik de düşünülebilir.
 • Fuar açılışı öncesi ekibinizi toplayıp onlara bir motivasyon konuşması yapın. Ben olsam, ilk amacım onların keyifle, enerjiyle ve yüzlerinde gerçek bir gülümsemeyle çalışmalarını sağlamak olurdu. Dolayısıyla onların eğlenerek, bu önemli etkinlikten keyif alarak çalışmalarını isterdim ve bu doğrultuda onları teşvik ederdim.
 • Ekibinizin iyi beslenmesine özen gösterin. Sabahtan akşama kadar ayakta ve yoğun bir şekilde ziyaretçilerle ilgilenen çalışanlarınızın sabah sağlıklı ve güçlü bir kahvalti yaptıklarından emin olun. Öğle yemeklerini aksattırmayın.
 • Standınıza gelen herkese saygı, sevgi ve ilgiyle yaklaşın. İstem dışı da olsa sergilemiş olabileceğiniz "Bu adam alıcı mı?" veya "Bu insan benim ne işime yarar?" tarzı bakışlar ve yaklaşımlar standınıza ve firmanıza kötü bir enerji getirecektir. Alıcı olsun olmasın, standınızı ziyaret eden tüm kişiler sizin misafirinizdir. Onları yargılamadan tanımaya çalışın; saygı, sevgi ve güleryüzle karşılayın ve aynı şekilde uğurlayın. Ziyaretçinin alıcı olmadığını anlayınca suratını asan ve bir "iyi günler" demeyi bile bilmeyen görgüsüzlerden olmayın. Bununla birlikte, kimi "vakit hırsızları"nın gerçek bir ilişki başlatabileceğiniz insanlarla aranızda engel olmasına da izin vermeyin. Yapmanız gereken sadece onlardan kibarca izin istemektir. Negatif bir duygu geliştirmeye gerek yoktur.
 • Kendi ülkenizdeki bir fuar söz konusu ise, fuarın birinci veya ikinci günü mevcut müşterileriniz için bir akşam yemeği organize edin.
 • Fuar sonrası ekibinizle birlikte, ve belki bazı müşterilerinizi de davet ederek, mini bir kutlama yapın. Fuarda gösterdikleri özverili emekleri için ekibinize teşekkür edin.
 • Fuar sonrası ziyaretçilere teşekkür emaili gönderin, bazılarını arayın. Fuarda topladığınız teklif taleplerine çok geciktirmeden cevap verin.

Bu kurallar dizisine sizin de eklemek istedikleriniz varsa aşağıdaki yorum kısmını kullanarak katkıda bulunabilirsiniz.

İnançlarınız Nedir?
Sosyal Medyayı Kullanmanın Bedeli
 

Yorumlar (1)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Teşekkürler, Güzel bilgiler için...

Veli Ercan ÇETİNTÜRK
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

 1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.