Girişimcilerin Model Alması Gereken Bir Karakter: John Wick

Girişimcilerin Model Alması Gereken Bir Karakter: John Wick

Dış Ticaret Net Blog'da iş filmleri üzerine yazacaktım ama bu seriye John Wick ile başlayacağımı düşünmemiştim doğrusu. "John Wick bir iş filmi değil ki zaten, ne alaka?" demeyin. Filmi okumanıza bağlı olarak bu tamamen değişir. Birincisi, iş denilen olgunun zombilere dönüşmüş çalışanlar, ofis binaları veya finansal tablolar gibi şeylerden ibaret olmadığı, aslında bildiğimiz anlamdaki hayatın bir devamı olduğu gerçeğinden yola çıkarak bunu söylüyorum. İş dediğimiz şey de hayatın ta kendisi işte; içerisinde duygular var, ilişkiler var, sanat var, meddahlık var, cesaret var. O yüzden bu tür listelere mesela Forrest Gump gibi filmler de girer. İkincisi ise, John Wick bir bakıma da tamamen işle alakalı bir film. Birçoğumuzun yabancısı olduğu bir sektörü, kiralık katillerin iş dünyasını anlatıyor. Filmde onların iş yapış prensiplerini, organizasyon yapılarını, çalışma tarzlarını, vesaire görebiliyorsunuz.

Hikâye John Wick'i bir "hiçkimse" olarak göstererek başlıyor. John her sabah 6'da uyanır. Çok sevdiği eşini henüz kaybetmiştir. Eşi ölmeden evvel John'a sürpriz bir hediye gönderir. Eşinin defin günü akşamı John'un postadan aldığı bu hediye sevimli bir köpektir. Bir gün bir Rus çetesi evine girer, kendisini bayıltana kadar döver, köpeğini öldürür ve arabasını çalar. Çetenin başındaki kişi Rus mafya patronu Viggo Tarasov'un oğludur. Bir kan gölü içinde gözlerini açan John köpeğinin ölü bedenini hemen yanı başında bulur. Sonrasında hikâye ilginçleşir ve John Wick'in kim olduğunu bundan sonra öğrenmeye başlarız.

b2ap3_thumbnail_john-wick-i-lost-everything.jpg

John Wick işini mükemmel bir şekilde yapan ve böylece tüm çevresince saygı duyulan çok güçlü bir karakter. Mafya babası Viggo Tarasov bile onca gücüne rağmen oğlunun peşine düşmesin diye telefon açıp "olan olmuş, gel bu işi medeni yollardan halledelim" diye ricada bulunur John'dan.

b2ap3_thumbnail_john-is-a-man-of-focus.jpg

"John tamamen işine odaklanır, azimlidir, pür iradedir" - Viggo Tarasov

John'u izlediğinizde odaklanmanın ne olduğunu sahiden görüyorsunuz. Bir şey yapmaya karar verdiğinde ona tamamıyla odaklanıyor. Hiçbir şeyin dikkatini dağıtmasına izin vermiyor. Sadece ama sadece işine odaklanıyor. Başka bir şey düşünmüyor.

Kararlı ve azimli; bir şeye karar veriyor ve onun peşinden sonuna kadar gidiyor.

Kendisine limitler koymuyor, sınırlar çizmiyor, kafasında bu tür şeylere yer vermiyor, limitlerle düşünmüyor. Bir görev başarılabilir mi, imkânsız mı, böyle bir değerlendirmeye girmiyor, yapıp yapamayacağını hiçbir zaman düşünmüyor mesela.

- Viggo: Seni bekliyor olacaklar.
- John: Elbette, ama bunun bir önemi olmayacak.

Hiçbir zaman "Bir deneyeyim, belki..." şeklinde düşünmüyor. John bir şeyi denemiyor, sadece yapıyor.

İmkânsız diye bir şeye inanmıyor. Yakalanmış ve elleri kolları bağlı iken bile Viggo'yu tehdit edebiliyor ("Aradan çekil. Yoksa sen de oğlun gibi çığlıklar içinde öleceksin"). O haldeyken bile herhangi bir limiti kabul etmiyor; kendisine, yapabileceklerine, gücüne olan inancı tam.

Sabah erken kalkması, işe çıkarken güzel giyinmesi ve iyi arabalara binmesi de not edilmeye değer.

Sonuç olarak, belki milyon defa işlenmiş klasik bir intikam hikâyesinden harika bir film çıkarmışlar. Usta işi bir aksiyon filmi John Wick. Aynı zamanda girişimciler için de birçok açıdan örnek alınması gereken bir karakter o.

John Wick (2014) - Official Trailer

]

Aslında Para Diye Bir Şey Yok
Rusya’daki Ekonomik Kriz Türk İhracatçılar İçin Bi...
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.