Global Ekonomide COVID-19 Etkisi

global-ekonomide-covid-19-etkisi

Son dört aydır, devamlı yazmayı düşünürken, bir yandan global değişkenliklerin de yerine oturmasını bekliyordum. Böylece, yazacaklarımın bir anlamı olsun istedim. Gelecek günlerde, benim gibi "Dış Ticarete" gönül vermiş genç arkadaşlara yol göstermesini düşünürken birden bire karşımıza (hoş o kadar da birden bire olmadı), korona virüs, nam-ı diğer "Covid-19", salgını çıktı.

Artık herkes bu virüsün nereden çıktığını ve nasıl yayıldığını biliyordur diye düşünüyorum. Yine de bilmeyenler için; "Covid-19" salgını, ilk olarak 2019-Aralık ayında, Çin Halk Cumhuriyetinin Wuhan Eyaletinde ortaya çıkmıştır. İlk vaka pazarda balık satıcısı olan 49 yaşında bir bayandır. 23 Aralık 2019 tarihinde ateş, öksürük ve göğüste sıkışma hissiyle belirti vermiştir. Dört gün sonra ateşi düşmüş, öksürük ve nefes darlığı ise artmıştır ve Toraks BT'de pnömoni ile uyumlu bulgular görülmüştür. İkinci hasta, hayvan pazarından sıklıkla alışveriş yapan 61 yaşında bir erkektir. Bu vakada, ateş ve öksürük 20 Aralık 2019 tarihinde başlamıştır. Hasta bir hafta sonra solunum sıkıntısı ile hastaneye başvurmuştur. Hastanede ilk iki gün içinde giderek kötüleşmiş ve entübe edilerek mekanik ventilatöre bağlanmıştır. İlk hastalarda alınan örnekler bilinen birçok patojen için test edilmiştir. Yarasa SARS-CoV virüsüne yüzde 85 oranında benzerlik gösteren yeni bir Coronavirus (2019-nCoV) tanımlanmıştır. Virüsün damlacık ve yakın temas ile bulaştığı tespit edilmiştir. 1 Ocak 2020 tarihinde virüsün çıkış yeri olduğu düşünülen Wuhan'daki hayvan pazarı kapatılmıştır.

Bundan sonrasını sanırım herkes yakından takip etmeye başlamıştır diye düşünüyorum.

Peki, bundan sonrası ne olacak? Görünmeyen ve hemen tespit edilemeyen bir virüs olması sebebiyle özellikle 14 gün gibi bir kuluçka süresi mevcutken, herkesin kendi hijyenine dikkat edip mümkün oldukça toplumun geneli ile kontak etmemesi çok önemlidir. Virüsün yayılma hızı bununla doğru orantılıdır. Dünyanın sözde en gelişmiş ülkelerinin durumları şu anda ortadadır. Hepsi bize bir şey olmaz mantığı içinde hareket etmiş ve sonuçları çok ciddi olmuştur - daha da kötüleşecek gibi görülmektedir.

Türkiye'miz bu konuda, en başından itibaren çok temkinli yaklaşmıştır. Çin Halk Cumhuriyetinde ki ilk yayılmalar ile uçuşların askıya alınması belki de virüsün ülkemize girişini bu kadar geciktirmiştir. 14 gün kuluçka süresi olan bir virüsün ülkemize girmeyeceği mantığı zaten kabul edilemezdi ve sonuçta girmiştir. Resmi birimlerimizin bugünler için yapacakları çok önemlidir. Bugünler için geçmişte olan hazırlıkları ve onlara toplum olarak verdiğimiz güveni yerine getirmek zorundadır. Şu ana kadar da bunu misliyle yerine getirdiklerini ben şahsen düşünüyorum. Getirmeye de devam edeceklerdir. Bizlerin ise, her bir bireyin büyükten küçüğe, ilan edilen 14 direktife harfiyen uymamız gerekir.

Covid-19'un Dünya ekonomilerine etkisinin çok yüksek olduğu ise ayrı bir gerçektir. Çin Halk Cumhuriyetinin almış olduğu kapatma kararı, ile Dünyanın en büyük ithalatçısı konumunda ki aynı ülkenin özelikle petrokimya ürünlerinde ilk başta yapmış olduğu alım kesintisi arz fazlasını getirmiştir. Arz fazlasıyla beraber Rusya ile Suudi Arabistan arasında oluşan fiyat savaşları sayesinde petro-kimya ürünleri birim başında oldukça düşme göstermiştir. Her ne kadar Çin Halk Cumhuriyeti bunu bir avantaj olarak kullanıp, Rusya'dan ürün alıp stoklarını doldurmaya başlamış olsa bile, Dünya genelinde virüsten dolayı olan talep azalmasıyla fiyatların daha da aşağı düşmesini bekliyorum. Danışmanlık yapmış olduğum bir firmaya bundan 2 ay öncesi petro-kimya ürünleri üst seviyelerde dolaşırken, kendilerine dedim ki "sakın şu sıra alım yapmayın, fiyatlar ciddi anlamda düşüş gösterecektir". Çoğu sözde sektör uzmanları tersine düşünürken, basit bir econ101 mantığını unuttular. Arz fazlası, talebi düşen bir ürün için her zaman değeri ile ters orantılıdır. Bu ister mikro ekonomide olsun isterse de makro ekonomilerde olsun. Firma geçen gün beni aradı, sizi dinleseydik şu anda satın aldığımız üründen %30 oranında zarar etmezdik demişlerdir. Haklı olmak güzel bir şey ama keşke şu andaki günümüzde yaşanan nedenden dolayı olmasaydı.

Benim tecrübe sahibi olmaya çalışan arkadaşlara bugün için en büyük tavsiyem; öğrenmedilerse online e-ticaretin ne olduğunu, online olarak b2b'nin ne olduğunu öğrenmeye başlamaları ve tatbik etmeye başlamalarıdır. Gelecek günler, özellikle dış ticaret konularında marketing ve satışın buralar üzerinden daha da fazla yoğunlaşacağını göstermektedir.

Yazacak daha çok detay ve bilgi mevcuttur. Ancak bunlar için şu anda zamanım da sınırlıdır. 

Son olarak biraz da USD/TL bandında neler olduğuna dikkat çekmek istiyorum.

Dolar 17.01.2020 tarihinde 5.8595 bugün şu an itibariyle 6.4891 (yazıyı kaleme aldığım tarih 17.03.2020); birim bazında 0,629 TL ve toplamda %9.5 artış göstermiştir. 3 ay içinde 100.000 TL'miz 10.000 TL kayba uğramıştır. 

İlk olarak USD'nin 6,54 ve 6,65'leri gördükten sonra tekrar düşüşe geçeceğini düşünüyorum. Bu düşüşün de 6,20 altına yazın sonuna dek gerilemesini beklemiyorum. Neden yazın sonu derseniz, o da virüs aşısının o zamana kadar bulunma ihtimali olmasıdır. Aşının bulunup virüsün azalmasıyla beraber, global ekonomilerin de tekrar gelişmeleri ile birlikte USD'nin de değer kaybetmesi görülen en büyük olasılıktır. Tabi her teorinin bir de tersi mevcuttur, o da aşının bulunmaması, bulunacak aşıların işe yaramaması, global düzeyde salgının iyice çığırından çıkması sonucunda doların çok rahatlıkla 7 ve 8 seviyelerinin ötesine geçmesi de çok büyük bir olasılıktır.

Sevgi ve en önemlisi sağlıkla kalmanızı dilerim.

Saygılar… 

Koronavirüs (COVID-19) ve Ticarete Etkileri
Her Konuyu Müzakere Edebilirsiniz!
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.