GTİP Numarası Nedir, Nasıl Tespit Edilir?

dunya-haritasi GTİP Numarası Nasıl Tespit Edilir?

Genelde gümrük müşavirliklerinden temin edilen hazır bilginin kaynağına inelim.

Her ürünün uluslararası ticarette kendisine has bir numarası, kodu vardır. Ürüne has bu numaralandırma sistemi ticarette bir standart oluşturur ve bu standart sayesinde dış ticaret işler. Bu numaralandırma standardına GTİP veya HS/HTS Code adı verilir.

GTİP Nedir?

GTİP, Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu'nun kısaltmasıdır. Ülkemizde Gümrük Tarife Cetveli'nde 12'li koda verilen isimdir. İngilizce'de HS Code (Harmonized Code/Customs Tariff) olarak geçmektedir. Tüm ülkelerde, her ülkenin tarife cetvelinin özünü Armonize Sistem oluşturmaktadır. Armonize sistem 01–97 arasındaki rakamlarla başlar. Ayrıca, Romen rakamlarıyla tarif edilen ve 99 rakamıyla başlayan GTİP numaraları da vardır. Her ülkenin 2'li 4'lü ve 6'lı kodları tüm dünyada aynıdır. 5300 farklı ürün tanımını içeren HS kodlama sistemi Dünya Gümrükler Kurumu (World Customs Organization) tarafından yayınlanmaktadır. Son 4 hane ülkelere özel bırakılmış ve ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Hedef pazar tespiti, ürüne ait ithalat/ihracat verileri, ürüne ait gümrük vergileri ve ürüne ait uygulanacak kota kısıtlamaları gibi bilgilere bu kod sayesinde ulaşılabilir.

Örnek:
01-Canlı Hayvanlar
0104-Canlı Koyun ve Keçiler
020110-Büyükbaş Hayvanların Etleri; Karkas, yarım karkas (taze/soğutulmuş)
02109939-Diğer Hayvan Etleri; tuzlanmış (salamuralı/kuru/tütsülü)
020690990019-Koyun ve Keçilerin diğer sakatatı (dondurulmuş)


Ürüne göre daha az/fazla rakamlarda inceleme yapılabilir, fakat ne kadar çok haneli/uzun bir kod ile arama yaparsak o kadar ürün hakkında detaylı bir inceleme yapmış oluruz ki bazı ürünler için 6 haneli GTİP yeterli kalmamaktadır.

GTİP Kodu Nasıl Bulunur?

Adım 1: TUİK - Sınıflama Sunucusu sitesinden aradığımız bilgilere ulaşabiliriz. Türkçe olduğu için bu siteyi tercih etmenizi öneriyorum fakat internette İngilizce de birçok kaynak mevcut.

Adım 2: Ürününüzün ne olduğunu "Tanımlarda Ara" kısmına Türkçe yazıp, Sınıflamalar sekmesinde güncel olan GTİP 2019'u seçiyoruz. (GTİP numaraları her yıl güncellenmektedir.) Sonrasında ARA butonuna basabilirsiniz. Erkekler için kaban, mont ve kaban ürünü için bir arama yapalım.
TÜİK Sınıflama Sunucusu ile GTİP bulma

Adım 3: Çıkan sonuçların içerisinde ürünümüz için en uygun tarifi, tanımlamayı içeren kodu buluyoruz.

6201 ana kodu altında birçok tanımlamalar mevcut. Ürünümüzün özelliğine göre ince bir eleme yapmanız gerekiyor. Gördüğünüz gibi 6 basamak sonrasındaki 2'li kodlar ürünün daha da ayrıntılı bir biçimde tanımlanmasına olanak sağlıyor.
TÜİK Sınıflama Sunucusu ile GTİP bulma

Aradığımız ürün için tespit ettiğimiz GTİP: 620112 olsun.

GTİP/HS Code bulduk fakat doğru mu?

Ürününüzün kodunu doğru bulup bulmadığınızı internette aratarak kontrol edebilirsiniz. FindHS.Codes sitesi size bu konuda yardımcı olabilir. Bulduğunuz GTİP numarasını siteye yazarak arama yapabilir ve ürünün görsellerini inceleyerek doğru tespit edip etmediğinizi anlayabilirsiniz.

FindHS.Codes sitesi ile GTİP doğrulama
Avrupa İşletmeler Ağı / Enterprise Europe Network
E-İhracat Dedikleri
 

Yorumlar (5)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Saygıyla belirtmek isterim ki "Her ürünün ihracatta kendisine has bir numarası vardır" tanımlaması, dış ticareti yeni yeni öğrenmeye başlayan birisi için yanıltıcı olabilir. GTİP sadece ihracatta değil ithalatta da ürünün tanımlanması için...

Saygıyla belirtmek isterim ki "Her ürünün ihracatta kendisine has bir numarası vardır" tanımlaması, dış ticareti yeni yeni öğrenmeye başlayan birisi için yanıltıcı olabilir. GTİP sadece ihracatta değil ithalatta da ürünün tanımlanması için kullanılmaktadır. Bizim için TC no ne ise herhangi bir mal / eşya için de GTİP o'dur.

Devamını oku
Haluk Ömer TURANLI
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Bilgilendirme için teşekkürler Haluk Bey, ufak bir ayrıntı, gözden kaçmış. Düzeltme sağlıyorum.

MUSTAFA UZUN UZUN
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Mustafa Arda Bey,

En başta yazınız için teşekkür ederim. Devamını ve farklı alanlarda ki yazılarınızı bekliyorum.

Diğer taraftan bence yazınız biraz eksik kalmış. GTİP konusunda ana ham-maddeler sıralamasının dışında bir ürünün, ister...

Mustafa Arda Bey,

En başta yazınız için teşekkür ederim. Devamını ve farklı alanlarda ki yazılarınızı bekliyorum.

Diğer taraftan bence yazınız biraz eksik kalmış. GTİP konusunda ana ham-maddeler sıralamasının dışında bir ürünün, ister ihracatta isterse de ithalatta farklılık göstermektedir. Farklı bir deyişle, ihracatta sizin yolladığınız ve kesin emin olarak durduğunuz bir ürün GTİP numarası, rakibinizin aynı ülkeye yollarken farklı bir GTİP kullandığını görebilirsiniz. Bu durumda hangisi doğru? Sizin ki mi? Yoksa rakibinizin mi? (rakip konusu sadece TR'den yollanan ürünler için geçerli olan bir şey değildir. Aynı zamanda uluslararası alanda olan rakipleriniz için de söz konusudur). Bunun önüne ne yazık ki geçilemiyor. Genel anlamda ihracat rakamları yüksek olan firmalar (veya özel talebe bağlı işlem dahilinde) koruma önlemi alarak GTİP ve ülke kodlamasını kapatabilir. Yine de İstatistik Kurumu, GTİP numarasını kullanarak bunu istatistiksel olarak bilgilendirme dahilinde kullanmaktadır. (Not: Buraya eklenmesi gereken çok bilgi var ancak fazla zamanım olmaması nedeniyle yazamıyorum. Zaman yaratabildiğim vakit eklerim).

İthalat aşamasında kullanılan GTİP numaralarının vergisel anlamda etkinliği olduğu gerçeği ise ortadadır. Bence buraya eklenmesi gereken, gümrük işlemleri aşamasında GTİP numaralarının ne işe yaradıkları (ihracat ve ithalat), BTB'nin ne işe yaradığı, neden verildiği GÇB'lerde GTİPlerin yeri v.b. gibi bilgilerin genel bir içeriğinin olması daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Elbette bahsettiğim konular çok fazla bilgi aşamasında olabilir. Yine de bir blog anlamında bilgi veriliyorsa "kısa kısa" da olsa başlıklar halinde, Zafer beyin söylediği gibi sıkmadan

Saygılar

Devamını oku
İzzet Duru
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Öncelikle ben teşekkür ederim İzzet Bey.

Genel anlamda GTİP kodunun tespitiyle alakalı bir yazı yazdım. İnce ayrıntılarına inmek ve okuyucu sıkmak istemediğimden dolayı konuyu özet geçtim. Zaten siz profesyoneller konunun ince ayrıntılarına...

Öncelikle ben teşekkür ederim İzzet Bey.

Genel anlamda GTİP kodunun tespitiyle alakalı bir yazı yazdım. İnce ayrıntılarına inmek ve okuyucu sıkmak istemediğimden dolayı konuyu özet geçtim. Zaten siz profesyoneller konunun ince ayrıntılarına hakimsiniz ve gümrük müşavirlikleriyle birlikte çalımaktasınız. Söylediklerinize katılıyorum, ilerleyen zamanlarda daha ayrıntılı yeni bir GTİP yazısıyla konuyu güncellemiş olurum.

Her zaman görüş ve önerilerinizi bekler, keyifli okumalar dilerim.

Saygılarımla.

Devamını oku
MUSTAFA UZUN UZUN
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Ben de ilgi ve anlayışınız için teşekkür ederim Arda Bey. Saygılarımla

Haluk Ömer TURANLI
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.