Gümrük Müşavirliği Mesleği Üzerine

Gümrük Müşavirliği Mesleği Üzerine

Gümrük müşavirliği mesleğinin konusu, 27.10.1999 tarihli ve 4458 sayılı Gümrük Kanunu uyarınca gümrük işlemlerinin gümrük müşavirleri ile yürütülmesi maddesine dayanmaktadır. İlgili madde uyarınca firmalar gümrük işlemleri ile ilgili, doğrudan temsil yöntemi ile işlemleri kendisi takip edebileceği gibi, dolaylı temsil yoluyla gümrük müşavirleri tarafından ilgili işlemlerin yapılması için yetkilendirme yapabilmektedir.

Türk ticaret hayatındaki varlığı 1909 yılından günümüze dek uzanan gümrük müşavirliği mesleği, dış ticaretin olmazsa olmazları arasındadır. Gümrük müşavirleri ithalat, ihracat, transit, devir ve lojistik hizmetlerinin yanı sıra, sektörün bilinmeyen yönleri hakkında, maliyetleri düşürmek adına çeşitli konularda firmalara dış ticaret ile ilgili danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Gümrük müşavirleri dış ticaret ve gümrük işlemleri ile ilgili konularda yazılı görüş verebilir, hakemlik, bilirkişilik ve benzeri işleri de yapabilirler. 

Peki, ithalat-ihracat işlemleri yaparken adını çok sık duyduğunuz fakat tam olarak işlerini ve bilgi birikimlerini bilmediğiniz gümrük müşavirleri kimlerdir? İlk önce Ön lisans'tan mezun olduktan sonra başlıyor bu çile. Gümrük müşavirliği şirketinde 1 yıl staj yaptıktan sonra (2014 yılından önce bu süre 3 yıldı), Gümrük Müşavirliği Yardımcılığı sınavına girmeye hak kazanılıyor. 2 yıl da Gümrük Müşavirliği Yardımcılığı yaptıktan sonra (lisans mezunu olmak şartıyla) Gümrük Müşavirliği sınavına katılmaya hak kazanılıyor. Yazının başında bu süreci çile olarak adlandırdım. Sebebi ise Müşavirlik sınavının çok zorlu ve geniş bir kapsamı olduğundandır. Gümrük müşaviri adayının sınavda sorumlu olmadığı kanun yok gibidir; Kaçakçılık Yönetmeliği, Gümrük Kanunu ve Yönetmeliği, Damga Vergisi Kanunu, ÖTV Kanunu, Harçlar Vergisi Kanunu, KDV Kanunu, Gümrük Yönetmeliği İkinci Düzenlemeler Genelge ve Tebliğleri, sadece hava ve insan unsuru tanımlanmayan, tabiatta ve doğada yer alan her nevi maddenin G.T.İ.P (tarife) bilgisinden sorumludur. Bitti mi? Tabi ki hayır. Bu sınavda başarılı olanlar son olarak sözlü sınava tabi tutuluyor. Sözlü sınavda da başarılı olanlar gümrük müşaviri olmaya hak kazanıyor. 

Başarılı bir dış ticaret işlemi, doğru gümrük müşavirliği firmasıyla çalışmakla yakalanır. Gümrük müşavirinin işlemi hatalı yorumlamasından dolayı ya da firmayı yanlış yönlendirmesinden ötürü firmalar ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilmektedirler. Gümrükleme şirketinin iyi olması kadar, dış ticaret departmanında çalışanların da ithalat-ihracat hakkında yeterli bilgi düzeyine sahip olması da başarının bir diğer anahtarıdır. 

Dış ticaret, günümüzde ülkeler arasında ticari olduğu kadar politik manada da önemli bir yere sahiptir. Yani, ticari manada ekonomisini ulusal ve uluslararası düzeyde sağlam temellere oturtmuş ve bu temeller üzerinde güçlü bir şekilde ilerleyen ülkeler, siyasi manada da varlığını sağlam, bütünleşmiş temeller üzerine oturtmuş demektir.

İhracatta Müşteri Bulma Yolları Eğitimi
Teslim Şekli Nasıl Belirlenir?
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.