İhracat Pazar Araştırmasında Cevabı Aranacak Sorular

İhracat Pazar Araştırmasında Cevabı Aranacak Sorular

​İyi bir araştırmacının en kıymetli pusulası onun sorularıdır. Bir araştırmacı her şeyden evvel sorularla ilgilenir. O yüzden, bu yazıyı cevaplara değil sorulara adamak istedim. İhracat pazar araştırması için kullanılabilecek kimi soruları aşağıda sıraladım.

 1. Ürünümüzle ilgili olarak, pazarın büyüklüğü nedir? Yıllık tüketim miktarı nedir? Bölgelere göre bu tüketim miktarı nasıl dağılmıştır?
 2. Yerel üreticiler kimlerdir? Bu yerel üreticilerin yıllık üretim miktarları nedir? Üretimlerinin ne kadarını iç pazara ve ne kadarını dış pazarlara dağıtıyorlar? Üretimlerinde ithal hammadde kullanıyorlar mı?
 3. Pazardaki yerel veya küresel ithalatçılar/distribütörler kimler? Yıllık ithalat miktarları nedir? 
 4. Fiyat ve kalite bazında pazar nasıl segmente olmuştur? 
 5. Pazarda mevcut olan bizimkine benzer ürün veya markalar nelerdir? Hangi segmentte konumlanmışlar? Pazar payları nedir? Hangi satış kanallarını kullanıyorlar? Perakende ve toptan fiyatları nedir? Hangi pazarlama tekniklerini kullanıyorlar? Kendi ürünümüzle mukayese ettiğimizde, piyasadaki mevcut ürünlerin ne gibi avantaj ve dezavantajları vardır? Kendi ülkemizden herhangi bir rakibimiz bu pazara hali hazırda satış yapıyor mu? 
 6. Pazarda hangi satış ve dağıtım kanalları mevcuttur? Özellikleri, kapasiteleri ve kabiliyetleri nedir? Hitap ettikleri segmente göre onları nasıl sınıflandırırız? 
 7. Pazarda politik veya bölgesel riskler mevcut mudur? 
 8. Ürünümüz için pazarda belli bir sertifika zorunluluğu var mıdır? Bu sertifikayı temin etmenin prosedürü, süresi ve maliyeti nedir? Pazarın standartlarına uymak için ürünümüz üzerinde herhangi bir değişiklik yapma gerekliliği veya zorunluluğu mevcut mudur? 
 9. Ürünün nakliyesi için hangi taşıma yolları mevcuttur? Yaklaşık navlun maliyetleri ve nakliye süreleri nedir? 
 10. Gümrük vergisi oranları, KDV oranları, ithalat masrafları, ithalat için gerekli sertifika ve testler nelerdir? Ürünümüzün ithalatıyla ilgili yerel mevzuatta veya pratikte bir engel var mıdır? 
 11. Pazarda faaliyet gösteren bankalar uluslararası bankacılık sistemi ile uyumlu çalışmakta mıdır? Pazarda hangi ödeme şekilleri yaygın olarak kullanılmaktadır? 
 12. Pazardaki ilgili ticaret odaları, iş dernekleri, iş networkleri ve sektörümüzle ilgili önemli etkinlikler nelerdir? 
 13. Ürünlerimiz için potansiyel müşteriler/alıcılar kimlerdir?
Zumbara - Paranın Geçmediği Yer
İhracat Pazarlamada Stratejik İşbirliklerine Dair
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

 1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.