İhracat Pazarlamada Stratejik İşbirliklerine Dair

İhracat Pazarlamada Stratejik İşbirliklerine Dair

​B2B pazarlama çetrefilli kurumsal satın alma süreçlerinin uzun parkurunda yavaş ilerleyen bir maraton koşusu gibidir. Temel olarak ilişki geliştirmeye dayanır ve bu ilişkileri tesis etmek en iyi ihtimalle aylar ve bazen de yıllar alabilir. Ne var ki, eğer bir tavsiye veya referans veya bir ilişki kurucu ile bunu yapmaya kalkmak arzu edilen sonuçları mümkün olan en kısa sürede almaya imkan tanıyacaktır.

​Hedef pazarlarımızda faaliyet gösteren kimi kişi ve kurumların karar vericilerden oluşan zengin ve güçlü iş networkleri olur. Bu kişi ve kurumlar ile işbirliğine girmek veya onlardan hizmet almak o pazarda kısa zamanda varlık gösterip gelişmemiz için önemli fırsatlar yaratacaktır. Network sahibi kişi ve kurumlarla çalışmak hedef pazarımızdaki potansiyel müşterileri doğru tespit etmemizde, bu müşterilerle uzun vadeli ve pozitif ilişkiler geliştirmemizde ve en nihayetinde satışlarımızın artmasında önemli katkıları olacaktır. Bu bizim tek başımıza başarabileceğimizden çok daha fazlasıdır. 

Ne var ki, bizim ihracatçılarımızın birçoğu hedef pazarlarında iş bağlantılarına, başka bir deyişle network'e, sahip kişi ve kurumlarla işbirliğine girme, stratejik partnerlikler kurma veya onlardan hizmet alma konusunda çekingen davranırlar veya bunu hiç istemezler. Ben bunun nedeninin bir mentalite konusu olduğunu düşünüyorum. 

Geçenlerde bir gün Amerika'dan bir misafirle birlikteydim. Bir Türkün Amerika'da Amerikalı iş partnerince aldatıldığına dair hikayeye şöyle bir yorum yaptı: "Pek inandırıcı gelmiyor. Amerika'da birlikte iş yapan insanların birbirini kandırması çok nadir görünen bir olaydır. Çünkü orada kazan-kazan mantığı vardır. Bir işbirliğinden mutlaka her iki taraf da kazanır." 

Mesela, kazanç ortaklığı denilen affiliate marketing gibi bir pazarlama yönteminin Türkiye'de tutmamasının en önemli sebebi de sahip olduğumuz bu mentalite farklılığıdır muhtemelen. Diğer taraftan, Batılıların yaklaşımı bizimkinden çok farklı oluyor. Linkedin'de ne zaman Avrupalı veya Amerikalı firma yöneticilerinden birine selam versem Türkiye pazarı için işbirliği teklifi alabiliyorum. 

"Sadece biz kazanalım, diğer tüm taraflar kaybetsin ve güç sadece bizim elimizde toplansın" mentalitesinden kurtulmalıyız. Bu insancıl da değil, makul da değil. Tek başımıza fazla uzağa gidemeyiz. İşbirlikleri ile mevcut olan pastayı, sadece kendimiz için değil, herkes için büyültebiliriz. 

İhracatçılar olarak kazan-kazan mentalitesi ile, özellikle erişimimizin olmadığı veya zor olduğu uzak pazarlar için, stratejik partnerlikler ve işbirlikleri kurmayı pazarlama yaklaşımımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Bu şekilde ufak bir üretici KOBİ bile olsak büyük işler başarabiliriz.

İhracat Pazar Araştırmasında Cevabı Aranacak Sorul...
Uluslararası Pazarlamada Politik Risk ve Yönetimi,...
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.