Incoterms Nedir?

Incoterms Nedir?

​Incoterms ifadesi "international commercial terms - uluslararası ticaret terimleri" deyişinin kısaltmasıdır; ICC (International Chamber of Commerce - Milletlerarası Ticaret Odası) tarafından yayınlanan ve uluslararası ticarette yaygın olarak kullanılan bir kurallar bütünüdür; uluslararası ticarette uygulanan pratiklere standart bir yorum getirmek amacıyla ilk defa 1936 yılında kullanıma sunulmuştur.

Incoterms veya Dış Ticarette Teslim Şekilleri

​Türkçe'de "teslim şekilleri" diye ifade ettiğimiz Incoterms kuralları ticarete dahil olan tarafların (alıcı ve satıcının) teslim ile ilgili (nakliye, sigorta, gümrük, yükleme-boşaltma ve ilgili) konularda üstlenecekleri maliyet, risk ve yükümlülükleri aydınlatır. Kendisi başlı başına bir sözleşme değildir, fakat satış sözleşmesi veya satış teklifi içerisinde önemli bir maddedir. Incoterms'ün kuralları içerisinden tercih edilen bir term satış sözleşmelerinde veya satış tekliflerinde genellikle delivery term başlığı altında belirtilir. Böylece alıcı teklif edilen fiyata nelerin dahil olduğunu bilir. 

ICC, uluslararası ticaret ve lojistik pratiklerinde yaşanan değişimlere ve gelişimlere bağlı olarak, Incoterms kurallarında belli periyodlarla güncellemeler yapmıştır. İlk versiyonu 1936 yılında yayınlanan Incoterms kuralları 1957, 1967, 1976, 1980, 1990, 2000, 2010 ve 2020 yıllarında revizyona tabi tutulmuştur. Şu anki geçerli en son versiyon Incoterms 2020'dir.

Uluslararası satış sözleşmelerinde en son Incoterms versiyonunun kullanılması tavsiye edilir. Bununla birlikte taraflar herhangi bir Incoterms versiyonunu seçmekte özgürdürler. Bundan doğacak bir karışıklığı gidermek adına taraflar sözleşmelerinde mutlaka hangi Incoterms versiyonunu kullandıklarını belirtmelidirler (Örneğin; EXW Istanbul, the Incoterms 2010 rules). Böylece herhangi bir anlaşmazlıkta hakemin/mahkemenin sözleşmede hangi Incoterms versiyonun esas alındığını tespit edebilmesi ve ona göre konuyu değerlendirebilmesi mümkün olur.

Uluslararası Ticarette Satış Sözleşmelerinin İçeri...
Naylon Fatura Sorunu
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.