İngilizce Firma Tanıtım Emaili Nasıl Yazılır?

İngilizce Firma Tanıtım Emaili Nasıl Yazılır?

​İhracatçı firmaların potansiyel müşteri veya iş partnerlerine kendilerini tanıtmak ve bir iletişim başlatmak amacıyla tanıtım emaili göndermeleri klasikleşmiş bir doğrudan pazarlama yöntemidir. Firmanın hangi sektörde olduğu, öne çıkarılabilecek ne gibi özellikleri olduğu ve kime yazıldığı gibi konular bu emaillerin nasıl yazılacağını büyük ölçüde etkileyecektir. Dolayısıyla tek tip bir tanıtım yazısından söz etmemek yerinde olur. Farklı kişilere/müşterilere farklı yazılar tasarlamak gerekecektir. Yine de, gönderilen kişiye göre modifiye edilse de, standart tanıtım yazıları aslında her yerde kullanılabilecek şekilde tasarlanır. 

Aşağıda bu İngilizce tanıtım emaillerini yazarken kullanılabilecek ve dikkat edilmesi gereken en önemli noktaları 7 kural halinde sıraladım. Kısmet olursa başka bir blog gönderimde, bu tarz yazılar için örnekler de vereceğim.

İngilizce Firma Tanıtım Emaili Yazarken Kullanılabilecek 7 Kural

#1 Her okuyucunun birbirinden farklı olduğunu ve farklı şeylere (ürün veya hizmetinizle veya genel olarak şirketinizle ilgili özelliklere ve o özellikleri temsil eden kelimelere) ilgi duyacaklarını unutmamak gerekir. Yani, tanıtım yazınızda öne çıkaracağınız şeyler her okuyucu için farklı olabilir. Örneğin, kimisi için kısa sevkiyat süresi ilginç olacak iken kimisi için marka bilinirliğiniz veya ürün çeşitliliğiniz cazip olacaktır ve iletişiminizi satış sürecine doğru götürecektir. Aynı şekilde, bir genel müdürün veya şirket sahibinin bakış açısı ile bir satın alma yöneticisinin bakış açısı çoğu zaman farklı olacağından bu kişilere yazacağınız yazılar da farklı vurgulara sahip olacaktır. Kısacası, İngilizce tanıtım yazınızı tek tip bir kalıba sokmaya çalışmayın; yazacağınız tanıtım mektubu her ne kadar standart olsa da mutlaka birçok bakımdan modifiye edilebilir olmalıdır. 

#2 Hazırladığınız İngilizce standart tanıtım yazınızı göndereceğiniz kişiye göre özelleştirererek kullanın. Mesela, muhatabınızın ismini yazın mutlaka; sadece kendinizden bahsetmeyin, ondan da bahsedin. "As I see from your website, you are also dealing with auto spare parts. Therefore, I wanted to write to you" diyebilirsiniz örneğin. Onu nereden bulduğunuz ve neden ona yazdığınızı açıklamak iyi olur. Belki de yanlış kişiye yazıyorsunuzdur. 

#3 Yazınız bir halk masalı kadar açık ve basit olmalı. Bilinen ve yaygın olarak kullanılan İngilizce kelimeleri tercih edin. Sofistike ifadelerden kaçının. 

#4 Klişe ifadelere fazla tutunmayın. Robotik bir üsluptan kaçının. Üslubunuz ne çok resmi/uzak/soğuk, ne de laubali olmalı; üslubunuz bu ikisinin ortasında, kabul edilebilir bir yerde olmalı. 

#5 Tanıtım emailiniz muhatabınızla ilk temasınız olacaktır. Dolayısıyla bu ilk emaile katalog, broşür, fiyat listesi gibi dosyalar eklemenizi veya kendi sitenize bile olsa birden fazla link koymanızı hiç tavsiye etmem. Güvenlik endişeleri nedeniyle emailinizin okunmadan çöp kutusuna gönderilme ihtimali çok yüksektir. 

#6 Yazınızda muhatabınızın ilgisini çekebilecek tek bir konuya odaklanmaya çalışın. Kısa tutun. Ayrıntılara dalmayın. Amacınız dikkat çekip bir iletişim başlatmak olmalıdır. Muhatabınızın ilgisini çekmeyi başardığınız vakit, detayları öğrenmek için zaten size sorularla dönecektir. 

#7 Ölçümleyin ve değerlendirin. Maillerinizden ne kadarına cevap aldınız? Cevap verenler yazınızdaki hangi konulara veya ifadelere tepki veriyorlar? Cevap vermeyenleri arayın ve neden bir geri bildirim vermediklerini nazikçe öğrenin. Topladığınız bilgi ve yorumlar ışığında yazınızı tekrar değerlendirin, değiştirin, yeni versiyonlar üretin.

Bitirirken

Bunlar dışında her zaman akılda tutulması gereken önemli bir madde ise iyi yazmanın iyi eserler okuma ve bolca yazım pratiği yapmaya bağlı olduğudur.

Blogumuzda bu ve benzeri konuları işlemeye devam edeceğiz. Yeni gönderilerden haberdar olmak için Bloga abone olabilir veya Network'e kayıt olabilirsiniz.

Şili Pazarına Bir Bakış Denemesi
Meksika Pazarına Bir Bakış Denemesi
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.