2 dakika okuma süresi (398 kelime)

İş Dünyası Filmleri

is-dunyasi-filmleri

Çoğu insan için iş dünyası dediğimiz şey negatif çağrışımları olan bir alandır. Dolayısıyla, ezbere bir tavırla, ekonomi, satış, borsa, girişimcilik gibi iş dünyası konularını işleyen filmlerin ilginç olmadığı sanısına kapılanlar olabilir. Hâlbuki iş hayatı son derece ilginç hikâyelerle doludur; dramın, trajedinin, komedinin en iyi örneklerini görmek mümkündür bu dünyada. Öyle olunca, bu konuyu da es geçmeyip iş dünyasını anlatan en iyi filmleri derlemek istedim. Bu listede olması gereken başka filmler de var elbette. Onları da zamanla listeye ekleyeceğim. Listede mutlaka olması gerektiğini düşündüğünüz filmleri aşağıdaki yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Şimdiden keyifli seyirler.

İş Hayatını Anlatan En İyi 5 Film

#1 Glengarry Glen Ross (1992)

David Mamet'in Pulitzer ödülü kazanmış aynı isimli kendi oyunundan uyarladığı bir dram filmi.

Film bir emlak ofisinde 2 gün içinde yaşanan olayları anlatıyor. Çalışanları "motive etmesi" için genel merkezden gönderilen eğitmen o hafta içinde, en iyi 2 satışçı hariç, herkesin kovulacağını duyurduğunda ortam gerilir. Sonrasında, satış baskısı altında bir nevi dolandırıcılara dönüşen çaresiz ve agresif emlak satışçılarının dramını izleriz.

​#2 Office Space (1999)

İş hayatını eleştiren kült olmuş bir komedi filmi.

Filmde işinden bıkmış ve çalışma motivasyonu kalmamış bir programcı olan Peter Gibbons'ın sıradışı dönüşümünü ve birkaç iş arkadaşı ile birlikte kurumsal yapıyla olan mücadelelerini keyifle izliyoruz. Özellikle beyaz yakalıların çok kolayca bağ kurabileceği bir film.

#3 Inside Job (2010)

Amerika'da başlayıp tüm dünyayı etkileyen 2008 finansal krizini konu alan bir belgesel filmi.

Filmin ismi filmin tezine dair bize güçlü bir ipucu veriyor. Amerika'daki finansal hizmet sektöründe yer alan firmaların kendi çıkarları için sistemi nasıl istismar ettikleri ve bu yönde siyaseti nasıl kendilerine alet ettiklerinin hikâyesi. Tereddütsüz mutlaka izlenmeli.

#4 Margin Call (2011)

2008 ABD finansal krizinin şafağında büyük bir finansal yatırım şirketinde 24 saat içinde yaşananları anlatan bir dram filmi.

Film finans sektöründeki yatırım aldatmacasına ışık tutuyor. Finansal hizmet sektöründeki oyuncuların her şeyin önüne geçen para kazanma hırsına, aç gözlülüğüne ve acımasızlığına tanık oluyoruz.

#5 The Wolf of Wall Street (2013)

Eski borsacı Jordan Belfort'ın aynı isimli hatıratını esas alan bir kara komedi.

Filmde Jordan Belfort'u Leonardo DiCaprio canlandırıyor. Belfort'un borsacı olarak kariyerine adım atmasını, Stratton Oakmont, Inc. firmasını kurarak yükselişini ve nihayetinde yaptığı suiistimal ve dolandırıcılık ile çöküşünü izliyoruz.

Bitirirken

İyi filmler ilham verirler, düşündürürler ve heyecanlandırırlar. İyi filmlerin etkisi de büyüktür. İyi kitaplar ve iyi filmler ile zihnimizi sürekli beslemeliyiz.

İleride iş hayatı ile ilgili başka başarılı filmleri de bu listeye ekleyeceğim. Sizin de mutlaka-izlenmeli dediğiniz iş filmi önerileriniz varsa eğer aşağıda yorum kısmında bizimle paylaşın lütfen.
Her Konuyu Müzakere Edebilirsiniz!
Konteyner Ölçüleri

İlgili Yazılar

 

Yorumlar (2)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Zafer bey, güzel bir sıralama olmuş. Tam da şu corona muhabbeti yüzünden evde otururken izlenebilecek birr şeyler.. Teşekkürler.

Özkan Özkaya
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Keyifli seyirler Özkan Bey. Selamlar.

Zafer Yılmaz
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.