İşsizlik Güzeldir

İşsizlik Güzeldir

Her kadın ve erkeğin hayatında mutlak bir meydan okuma zamanı gelir – öyle bir zaman ki sahip olduğumuz tüm kaynaklar sınavdan geçirilir. Hayatın adil görünmediği bir zamandır bu. İnancımızın, değerlerimizin, sabrımızın, sevgimizin, direnme yeteneğimizin sınırlarımıza ve ötesine itildiği bir zaman. Bazı insanlar böyle sınavları daha iyi bir insan olmak için bir fırsat olarak kullanır – bazıları ise hayattaki bu tecrübelerin kendilerini yok etmelerine izin verir.

Anthony Robbins, Unlimited Power (Sınırsız Güç) kitabından

Eğer bir işte çalışmıyor ve bu durum sizi ciddi şekilde endişelendiriyorsa sizden öncelikle ricam, işsizliği bir felaketmiş gibi görmeyi bırakmanızıdr. Bu başımıza gelebilecek en kötü şey değil. Hatta en kötü şeyin uzağından bile geçemez. Eğer işsizliği bir felaket gibi görüyorsanız henüz bir felaket görmemişsiniz demektir. Tam tersi onu bir güzellik ve avantaj olarak görmeyi öneriyorum.

İçimizdeki korkağın yapabileceği itirazları tahmin edebiliyorum. Evet, iş önemli. Eğer şehirde yaşıyorsak kiramızı, faturalarımızı ödemek, bir gelir üretmek zorundayız. Bunun için de tek yolun sigortalı bir işe kapağı atmak olduğunu düşünürüz. Gelin görün ki basit bir matematik hesabı kira ve faturaların aslında o kadar da önemli olmadığını gösterir. Yani 3000TL kirası olan bir evde oturuyorsanız 1000TL'lik bir eve taşınabilirsiniz, evinizin bir odasını kiraya verebilirsiniz, vesaire, vesaire. Bunlar halledilebilir. Başedilmesi gereken asıl konu psikolojiktir.

Modern toplumlarda insanlar sizi işinizle özdeşleştirme eğilimindedir. Tanışır tanışmaz bir insana işini sormak çoğu durumda yakışıksız olsa da insanlar bunu hep merak eder. Sizi kafasındaki bir kategoriye koymaları lazım ki rahatlasınlar. İnsanlar işinizle sosyal statünüzü ve size gösterecekleri itibarı ilişkilendirirler. Onların gözünde işiniz etiketinizdir. Bu durum özellikle bizim kültür için çok geçerlidir.

Aynı şeyi biz kendimiz için de yaparız. İyi bir işimiz varsa kendimizi diğer insanlardan daha güçlü ve belki daha önemli hissederiz. İçi boş ünvanlar ile heyecanlanır ve mutlu oluruz. Davranışlarımıza güven hakim olur. Gelecekten endişe etmeyiz. Belki, kimi zaman bencilleşir ve diğer insanlara karşı ukalalaşırız. İşte işsizlik son derece sahte ve temelsiz olan bu ruh halini yıkar ve yerle bir eder. Sırça köşklerimiz yıkılır. Bir güvencemiz kalmaz. Kendimizi önemsiz hissederiz. National Georgrafic belgeselindeki yaralı aslan gibi bir sırtlan sürüsü saldırısını korkuyla bekleriz. Sürümüzü artık tehlikelerden koruyamayacağımızdan bir müddet sonra eşimiz çocuklarımızla birlikte bizi terk etmek zorunda kalacaktır. İşte bu korkudur başa çıkılması gereken. Felç eden bir korku.

Bu korkuyla başa çıkmak için bakış açımızı değiştirmemiz gerekiyor. Bir şey olmuş ise bu mutlaka olması gerektiği içindir. Hayatın bize sunduğu bu sınavın daha iyi olabilmemiz için harika fırsatlar barındırdığına kendimizi inandırmalıyız. En olumsuz koşulların içerisinde bile saklı olan avantajları görebilmeliyiz. Şu soruları kendimize sorarak başlayabiliriz: "Bu durumdan nasıl bir avantaj elde edebilirim? Daha iyi bir insan olmak adına bu durumu nasıl avantaja çevirebilirim? Bu durum bana neleri yapabilme imkanları sunuyor?" 

Evet, elbette. Kimin zamanı var ki? Kimin zamanı var? Fakat eğer zamanı hiç "kullanmazsak", nasıl zamanımız olabilir ki?

Merovingian, The Matrix Reloaded filminden

​Herşeyden evvel, bu durum bize birçok şeyi yapabilme imkanını sunuyor. Çünkü artık zamanımızı kullanabiliriz. Halbuki, çalışanın en büyük problemidir bu. Zamanı yoktur. Çünkü o bir köledir. Zamanını kullanamaz. Çünkü onu satmıştır. Mesai dışında ise yorgunluktan pestili çıkmış, yarını düşünen bir cesettir o. Zamanını kullanamaz. O halde, kendimize "işsizim" demeyi bırakalım. Onun yerine "artık köle değilim" veya "kendi zamanımın efendisiyim" diyelim mesela. Gerçekten de artık köle değiliz, çünkü zamanımızı kullanabiliyoruz. Zamanımız bizimdir artık. Kendine çalışanların en büyük gücüdür bu. Zamanları ellerindedir. Böylece onu istedikleri gibi kullanabilirler ve fırsatlara cevap verebilirler. Bir şirketin kölesi olduğunuzda bu hiçbir zaman mümkün olmaz. Zamanımızı kullanalım. Fırsatları aramak ve onlara cevap vermek için artık zamanımız var. Daha önce zamanımız olmadığından (başka bir deyişle zamanımızı özgürce kullanamadığımızdan) katılamadığımız filanca eğitime şimdi katılabiliriz mesela. Eğer şirketler dünyasına geri dönmek istiyorsak çalışıyorken yapamayacağımız sayıda firma ile görüşebiliriz. Başka sektörlere geçiş fırsatlarını yoklayabilir, daha aktif ve bol seçenekli bir iş arayışı gerçekleştirebiliriz. İstediğimiz herşeyi yapabiliriz. Artık zamanımız var. Onu kullanabiliriz.

Talihsizliklerin çoğu zamanı yanlış kullanmanın sonucudur.

Napoleon Hill

İşsizken Yapılabilecek Güzel Şeyler

​İşsizlik gibi bir dönemde zamanımı nasıl kullanacağıma dair kendi kişisel listemi aşağıda 21 madde halinde sıraladım. Bir yapılacaklar listesidir bu. Siz de kendiniz için amaç ve ilgilerinizi gözeterek buna benzer bir liste oluşturabilirsiniz. Yapılacaklar listesi yapmak son derece basit görünür, ama kişisel gelişim bakımından oldukça güçlü bir yöntemdir. Listenizi gerçekleştirmeye başladıktan sonra herşey daha güzel ve farklı olacak. 

1. İngilizceni geliştir. 

2. Rusçanı geliştir. 

3. Yeni bir dil öğren. 

4. Hergün spor yap. 

5. Sağlıklı beslen. Beslenmene özen göster. Güne dingin ve güçlü bir kahvaltı ile başla. Yemek yapmayı öğren ve değişik tarifler dene. 

6. Her hafta yoga dersine katıl. 

7. Her hafta en az bir kez tenis maçı yap. 

8. Kardeşlerin, kuzenlerin, akrabaların, eski ve yeni dostlarınla sık sık bir araya gel. 

9. Yeni insanlarla tanış. 

10. Çalışıyorken akşamdan akşama uyku kapsülü olarak kullandığın evini şimdi tepe tepe kullan. Ödediğin kiranın hakkını al. Dostlarını misafir et ve arada sırada parti düzenle. 

11. KOSGEB'in "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi"ne katıl. 

12. İş fikirleri üzerine çalış. İş geliştir. 

13. Yazılar yaz. Röportajlar yap. 

14. Toastmasters toplantılarına düzenli olarak katıl. 

15. Gönüllü katkılarda bulun. Eğitmenliği tecrübe et. 

16. Bir okuma listesi oluştur ve günde en az 2 saatini okumaya ayır. Okuduklarını tartışabileceğin bir çevre oluştur. 

17. Aikido öğren. 

18. Okçuluk öğren. 

19. Yeni bir dans öğren. 

20. Doğaçlama tiyatro atölyelerine katıl.

21. Seyahat et.

Bitirirken

Yorumlarınızı aşağıdaki formdan bizimle paylaşabilirsiniz. Dış ticaret ile ilgiliyseniz Bloga abone olabilir veya Networke kayıt olarak aramıza katılabilirsiniz.

Uluslararası Pazarlamada Politik Risk ve Yönetimi,...
İthalatta Uygulanan Bazı Korumacı Politikalara Dai...
 

Yorumlar (4)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Gözünüzü seviyim iyi hoş güzel bir liste hazırlamışsınız da bu listedekiler hangi parayla yapılacak hele de işsizken onu yazmamışsınız. Listeye gelene kadar herşey iyi hoştu çok da hak vermiştim ama listeyle beraber hüsrana uğradım

derya bulduk
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Listedeki birçok şey ücretsiz aslında. Mesela yoga derslerini ben ücretsiz alıyorum (Zumbara grubum saolsun :)) Dil öğrenme zaten kendi başınıza yapacağınız bir şey. Onun dışında tenis kortuna evet 10 TL ödüyorum ki onu da arkadaşımla birlikte...

Listedeki birçok şey ücretsiz aslında. Mesela yoga derslerini ben ücretsiz alıyorum (Zumbara grubum saolsun :)) Dil öğrenme zaten kendi başınıza yapacağınız bir şey. Onun dışında tenis kortuna evet 10 TL ödüyorum ki onu da arkadaşımla birlikte bölüşüyoruz. Listede masraf oluşturabilecek birkaç kalem olabilir. Ama genel olarak çoğu şeyi para kullanmadan da yapabiliriz bence.

Devamını oku
Yorum son olarak 6 yıl kadar önce zamanında Zafer Yılmaz tarafından düzenlendi Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Kendi zamanimin efendisiyim sozunu cok begendim.
Ay sonunda isten ayrilacagimi sirketime bildirdim.Simdi bende bir liste cikaracagim ve ozgurlugumun tadini cikaracagim

Yasemin
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Aktif, üretken ve keyifli bir "işsizlik" dönemi dilerim.

Zafer Yılmaz
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.