İthalatçılar İçin Hataların En Büyüğü

İthalatçılar İçin Hataların En Büyüğü

Bir ürünü ithal ettiğinizde nasıl satacaksınız?

Günümüz iş dünyasında bir ürünün ilk defa ithal edilmesi kolay bir süreç değildir. Her bir profesyonel iş adamı ve girişimcinin de bildiği üzere ithalat sürecinde göz önüne alınması gereken birçok potansiyel sorun ve planlamasının ithalat süreci başında yapılması gereken kritik etkenler vardır. Günümüz ithalatçılarının bu süreçte cevaplaması gereken en önemli soru: "İthal edilen ürünü kârlı bir şekilde nasıl satacağım?"

​Dilerseniz bu durumu bir senaryo ile daha net bir şekilde inceleyelim: Diyelim ki dünyanın herhangi bir köşesinde ürün akışını kolaylıkla yapabilen muhteşem bir tedarikçi buldunuz. Uzun süren telefon görüşmeleri ve karşılıklı süren birçok yazışma sonuncunda her iki taraf için de kârlı bir sözleşme yapıp, imzaladınız. Buraya kadar hiçbir sıkıntı yok. Her şey istediğininiz gibi gidiyor. İş akışında, ithalat operasyon planını oluşturmaya kadar geldiniz: Liman sıkışmaları, boykot ve grevlerinden kaçınmak için yılın en iyi dönemini belirlediniz. Sizin için en uygun teslim şeklini seçtiniz. İyi bir forwarder agent ya da armatör bulup bütün yükleme masraflarını tek tek hesapladınız. Hatta ve hatta yoğun dönem ve yakıt ayarlama faktörü gibi beklenmedik masrafları bile maliyet hesaplarınızın içerisine koydunuz. Gümrük müşavirleriniz ile ürün ithalatı için ödenmesi gereken gümrük vergisi, KDV ve diğer vergiler gibi kalemleri tek tek hesaplayıp, bankanıza danışarak tedarikçinize ve gümrük müşavirinize yapacağınız ödeme için en esnek ve sizin için en uygun ödeme seklini bile belirlediniz. Harikasınız!!! Muhteşem sona ulaştınız; cevaplanması gereken en önemli soruyu cevaplamadan, ithalat surecini en doğru şekilde tamamladınız: "Ürün deponuza vardığında, ürünü nasıl satacaksınız?

1. Sözleşmeli Satışlar: Diyelim ki yapı marketlerde satılmak üzere vida ve benzeri ürünler ithalatı ve toptancılığı yapıyorsunuz. İsteyeceğiniz en son şey deponuzda 1 konteynır satış bekleyen ürün ile marketin satın alma birimiyle ürünlerin satışı için konuşmaya başlamanızdır. Böyle bir durumda; katlanmak zorunda kalacağınız depolama giderleri bir yana, satışını yapamadığınız ürünlerin stoklarını eritme adına maliyetine kadar inen satışlar bile yapılmaktadır. Bu tarz ticaretler de dikkat etmeniz gereken en önemli etmen, ithalatını yapacağınız ürünün siparişlerini vermeden önce gerekli tüm koşulları müşterinizin ilgili satın alma birimi ile önceden konuşmanız ve yazılı bir sözleşme seklinde tüm koşulları belirlemeniz en uygunu olacaktır. Ulusal zincir mağazalarda yapılan satışlarda ithalatçıların en önem vermesi gereken konulardan birisi de satılacak olan ürün için fiyat politikasıdır. Bu tarz ticaretlerde anlaşma yapılan müşterinin belirlemiş olduğu back ve front marjlar çok iyi hesaplanıp satış fiyatı ona göre hesaplanmalıdır. Diğer bir deyişle ithalat maliyeti üzerinden hesaplanan satış fiyatları bu tarz ticaretlerde fiyasko ile sonuçlanabilir. 

2. Ön Ödemeli Satış (Pre-paid Sales): Pre-paid sales diye de tabir ettiğimiz bu metot önceden yazılı alınmış taahhütlerden ya da sözleşmelerden farklıdır. Bu metot ile ithalatçı firma bir nebze kendini daha garanti altına almış olur. Malı satın alacak müşteri, toplam mal bedelinin belli bir yüzdesinin ödemesini yaparak, ithal edilen urunun satın alınacağı garantisini verir. Böylelikle ithalatçı firma yapmış olduğu ithalat masraflarının hem belli bir yüzdesini finanse etmiş olur hem de yapacağı ticarette kendini bir nebze rahatlatmış olur. Bu tarz bir ticarete en iyi örnek yüksek tonajlı ve yıllık bazda alımları örnek verebiliriz. Diyelim ki kültür balıkçılığı için balık yemi üreten firmalara yem üretiminde kullanılan özel bir hammadde ithalatı yapıyorsunuz. Müşteriniz sizden yıllık 800 ton üretimi için 250 ton hammadde talep etti. Bu metot ile getireceğiniz bu özel urunun satışını hem garanti altına almış oluyorsunuz hem de yapacağınız ithalatın masraflarını önceden finanse etmiş oluyorsunuz. 

3. Ön Sipariş Oluşturma ve E-Ticaret: Günümüz iş dünyasında birçok firma kendi e-ticaret ve sosyal medya hesapları olmasına rağmen bu kanalları etkin bir şekilde kullanmazlar. Bu yöntem yerine geleneksel tarzda diyebileceğimiz hali hazırda satış yapmış olduğu müşterilerden bilgi ve sipariş toplamayı tercih ederler. Oysaki internet ortamında bulunan birçok e-ticaret platformunda, sektör ile ilgili forumlarda ve hatta kendi sosyal medya hesaplarınızda bile ithalatını yapmayı planladığınız özel bir ürün için etkin bir araştırma yapabilir ve ön sipariş adetlerini kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Bu tarz kanallar son tüketicinin ya da hedef müşteri kitlenizin ürün hakkında görüşlerini en iyi öğrenebileceğiniz ve birden çok kişiye aynı anda ulaşabileceğiniz platformlardır. Bu tarz kanallar ile ithal edeceğiniz urun hakkında tüketici davranış ve eğilimlerini çok rahatlıkla öğrenebilir ürününüzün kısa ve uzun vadede pazarlama stratejilerini belirleyebilirsiniz. 

Peki, ön sipariş oluşturma bir ithalatçı için neden bu kadar önemlidir? Her şeyden önce etkin bir stok yönetimi ve en iyi kâr oranında satış fiyatı oluşturmanızda size büyük bir kolaylık sağlar; önceden alınmış bir sipariş miktarı deponuzda bulunduracağınız ürün miktarını minimum düzeyde tutmanızı sağlayarak minimum depolama maliyeti oluşturmanızı sağlar. Ayrıca önceden alınmış bir sipariş miktarı ile organize edeceğiniz ithalat yüklemesini daha planlı ve minimum bir maliyetle gerçekleştireceğinizden daha etkin bir satış fiyatı oluşturmanızda kolaylık sağlar. 

Sonuç olarak, her 3 metot da ne kadar önemli olursa olsun, GÜVEN bir ticari ilişki oluşturmada en kritik faktördür. Eğer tedarikçiniz ya da müşteriniz size güvenmiyorsa hiçbir şey istediğiniz gibi gerçekleşmeyecek ve sizi iş hayatında oldukça yavaşlatacaktır. {seog:disable}

Uluslararası Ticarette Tehlikeler ve Riskler
Fuarların İş Dünyasındaki Yeri ve Önemi
 

Yorumlar (1)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Çok faydalı ve güzel bir yazı olmuş, Kemal Bey. Teşekkürler.

Zafer Yılmaz
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.