İthalatta Uygulanan Bazı Korumacı Politikalara Dair Aykırı Sorular

İthalatta Uygulanan Bazı Korumacı Politikalara Dair Aykırı Sorular

​Birçok ülke gibi biz de gümrüklerimizde bazı ürünlerin ithalatında yüksek vergi tarifeleri uyguluyoruz. Bunu da çoğunlukla yerli üretimi korumak adına yapıyoruz. Ama bu korumacı politika gerçekte kime yarıyor veya istenilen faydayı yaratıyor mu acaba? Tüketiciye yaramadığı kesin. Tüketiciler kısıtlı sayıdaki üreticinin veya tedarikçinin düşük kaliteli ürünlerini tüketmeye mahkum bırakılıyor. Seçme hakları ellerinden alınıp adeta cezalandırılıyorlar.

Peki ya yerli üreticiler? Kimi ürünler için yüksek ithalat vergileri ile Türkiye pazarına koruma duvarları örmek yerli üreticileri gerçekten geliştiriyor mu? Bu korumanın güvencesine dayanarak kaliteyi yükseltip yenilikçi ve sağlıklı ürünler mi piyasaya sürüyorlar? Yoksa, bu korumacı politikalar bir takım imtiyazlı ailelerin ortaya çıkmasına mı yarıyor? Halbuki, korumacılık sadece adil bir rekabet ortamı yaratmak içindir. Rekabeti sıfırlamak demek değildir.

Birisi diyebilir ki "Efendim, yerli üretimin istihdama katkıları oluyor." Merak etmeyin, ithal bir ürünün de yurtiçindeki pazarlamasında, satışında, dağıtımında yine bu ülkenin vatandaşları istihdam ediliyor.

Rekabetten korkmayalım. Rekabet geliştirici ve öğreticidir. Rakiplerimizin olması bizi memnun etmeli. Hatta rakiplerimiz güçlü olsun, en azından onlardan öğrenebileceğimiz bir şeylerimiz olsun, istemeliyiz. Bu yaklaşım potansiyelimizi zorlamamız, daha iyiyi üretmemiz, çok çalışmamız için bizi motive edecek ve devamlı canlı tutacaktır. Aksi takdirde miskinliğe kapılmamız ve yavaş ilerleyişimizi "normal" olarak değerlendirmemiz çok olasıdır.

Türkiye piyasasını daha fazla rekabete açmalıyız. Türk insanı menşei ne olursa olsun daha kaliteli, daha yenilikçi ve daha sağlıklı ürünler kullanmayı hak ediyor. Eğer yerel üreticilerin güçlenmesini istiyorsak bunu onların Ar-Ge, üretim ve nitelikli istihdam faaliyetlerini destekleyerek yapabiliriz. Üreticiyi koruyacağız diye tüm tüketicileri cezalandırmanın bir mantığı yok. Türk üreticiler de imtiyaz peşinde koşmayı, sırtını devletin korumacı politikalarına dayamayı bırakıp kendilerini geliştirmeyi ve tüketicilere daha iyi ürünler sunmayı misyon edinmelidirler.

Uluslararası Pazarlamada Politik Risk ve Yönetimi,...
Napoleon Hill’den Amaç Belirlemenin Gücü Üzerine
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.