İyi Bir Marka İsmi Seçmek İçin Kullanılabilecek 7 Kural

İyi Bir Marka İsmi Seçmek İçin Kullanılabilecek 7 Kural

​Hem yurtiçinde hem de yurtdışı pazarlara satışını yapacağınız bir ürün veya hizmetiniz için marka ismi seçmek gömleğin ilk düğmesini iliklemeye benzer. Nasıl ki ilk düğmeyi doğru iliklememek bir dizi yanlış sonuç üretiyorsa iyi düşünülmeden seçilmiş bir marka ismi de bazen uzun sürecek bir baş ağrısı anlamına gelebilir. İşe başlayıp belli bir mesafe kat ettikten sonra isim değiştirmek zor ve maliyetli bir karar olur. Farz edin ki, üzerinde pek fazla düşünmeden bir marka ismi seçmişsiniz ve bu ismin markalaşması için de yüklü miktarlarda reklam ve tanıtım yatırımı yapmışsınız. Ama gelin görün ki, marka isminiz Rusça'da veya Portekizce'de veya var olmak istediğiniz herhangi başka bir büyük pazarın yerel dilinde hiç de iyi ve olumlu anlamlar taşımıyor. O pazar için farklı bir marka üretmeye kalkmak ayrı bir maliyet, zorluk ve en nihayetinde verimsizlik olacaktır.

​Bu yüzden daha işin başında seçeceğiniz marka ismi üzerine düşünmeli, beyin fırtınası yapmalı ve test etmelisiniz. 

İyi bir marka ismi seçiminde uygulanabilecek bir takım temel kurallar var. Bu kurallara göre, marka isminiz; 

1. Mümkün olduğunca kısa ve tercihen tek kelime olsun 

Uzun marka isimleri genellikle zor hatırlanır. Uzun isimlerin kısa olanlara nazaran yazım ve telaffuz zorluğu taşıması da daha olasıdır. Uzun isimleri kartvizit, antetli kağıt gibi basılı materyallere ve tabela gibi tanıtım araçlarına yerleştirmek de çoğu zaman problemli olur. 

2. Hatırlanması kolay olsun 

Marka ismi kolay hatırlanabilmeli, akılda kalıcı olmalıdır. Markanızı gazete, dergi gibi offline mecralardan görmüş, sizden veya bir dosttan duymuş ya da internetteki bir kaynak aracılığıyla hakkınızda bilgi sahibi olmuş kişiler belli bir zaman geçtikten sonra da sizi kolayca hatırlayabilmelidir. Marka isminde kısalığın tercih edilmesinin bir sebebi de budur. Ne var ki her kısa isim kolay hatırlanmayabilir. Kısalık yanında, hatırlanmak için ismin ilginç, çarpıcı, dikkat çekici olması veya bir hikayeye referans vermesi veya bir hikayesinin olması önemlidir. 

3. Telaffuzu ve yazımı kolay olsun 

Marka isminizin telaffuzu kolay olmalıdır ki, mesela telefonda bir arkadaşınıza söylediğinizde ve bu kişi de bir başka kişiye söylediğinde marka isminizin ne olduğu kolayca ve doğru bir şekilde anlaşılsın. 

Aynı şekilde marka isminin yazımı da kolay olmalıdır. Yazımı tartışmalı veya farklı olan isimlerden kaçınmak yerinde olur. 

4. Kulağa hoş gelen bir telaffuzu olsun 

Marka isminizin güzel bir tınısı olmalı, söylenildiğinde kulağa hoş gelmelidir. 

5. Benzersiz olsun 

Marka isminiz kendine özgü ve orijinal olmalıdır. Başka bir marka veya firma ile karıştırılmasına fırsat verecek bir marka ismi seçmemeye dikkat etmelisiniz. Mesela bilinen bir marka isminin yanlış telaffuzlu bir versiyonunu kullanmak kötü bir seçimden ziyade bir problem satın almakla eş değerdir. 

6. Bir hikayesi olsun 

Marka isminizin güzel bir hikayesi veya anlamı olsun. Çünkü, hikayeler harika iletişim araçlarıdır. Tabii ki bu hikayenin içeriği sizin nasıl bir marka algısı yaratmak istediğinizle çok ilintili olacaktır. 

7. Pozitif ve evrensel olsun 

Marka isminizin pozitif bir sıcaklığı olsun. Kötü şeyler çağrıştırmasın. Hiçbir dünya dilinde kötü bir anlamı olmasın. Dili, dini, kültürü ne olursa olsan herkesin rahatlıkla bağ kurabileceği bir isim olsun. 

Bitirirken 

Marka ismi denklemin önemli bir parçası olmakla birlikte, hayalinizdeki marka ismine sahip olamadınız diye de projelerinizi ertelemeyin. İstisnalar her zaman vardır. İnsanlar için gerçek bir değer ürettiğiniz vakit marka isminiz yukarıdaki kuralların bazılarına uymasa bile insanlar markanızı tanır, hatırlar ve severler.

Otomobil - Satın Almak mı Kiralamak mı?
Petrol Fiyatlarındaki Gerileme
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.