KOBİ’ler İhracatta Neden Başarısız Oluyor?

kobil-ler-ihracatta-neden-basarisiz-oluyor

 İhracatçı olma yolundaki KOBİ patronlarının ve girişimcilerin en çok yaptığı bazı hataları derledik.

İhracat Yolunda En Fazla Yapılan 10 Yanlış

#1 Hocayı seçmemek.
Sizin geçmeyi planladığınız yollardan daha önce defalarca geçmiş kişilerden yol göstericilik ve destek almamak; yüzlerce danışman, eğitim, kitap arasından kendileri için doğru olan hocayı seçememek veya daha da kötüsü hiç seçmemek.

#2 Kararlılık göstermemek.
İhracat yolculuğunun bir firmayı doğal olarak yönlendirdiği gelişme, yenilenme, standartlaştırma, sertifikalandırma, pazarlama, markalaşma ve benzeri gerekliliklerin yerine getirilmesi ve sorunlara çözüm üretilmesi konusunda yeterince güçlü bir kararlılık gösterememek.

#3 Amaç belirlememek.
Amaç ve hedefler belirlememek; başka bir deyişle nereye ulaşmak istediğini bilmemek.

#4 Global düşün(e)memek, diğer bir deyişle vizyonsuzluk.
İhracatı sadece iç piyasa kötüye gittiği zamanlarda hatırlamak veya iç piyasa iyi gittiğinde ihracatı ihmal etmek.

#5 İşleri önceliklendir(e)memek.
Kısıtlı kaynaklara sahip olmanın yanında başarılacak hedefler ve aşılacak engeller çok ve çeşitli iken bir strateji gözeterek önceliklendirme yap(a)mamak.

#6 İşleri doğru insanlara teslim etmemek.
İhracat yöneticisinden danışmanına, gümrükçüsünden lojistikçisine işin ehli ve güvenilir insanlarla çalışma konusunda titiz ve adil davranmamak.

#7 Tek bir pazara bağlı kalmak.
Sadece belli bir ülkeye veya coğrafi bölgeye tamamen yoğunlaşmak ve diğer pazarlara neredeyse hiç ilgi göstermemek.

#8 Bir veya birkaç müşteriye bağlı kalmak.
Sadece bir veya birkaç büyük müşterinin toplam iş hacminde en büyük paya sahip olmasına izin vermek ve müşterileri çeşitlendirme yoluna gitmemek.

#9 Gösteriyi bırakmak.
Belli bir müşteri portföyü yapıp ihracat satışlarını tatmin edici seviyelere getirdikten sonra tabir caizse gevşemek; yenilikçiliği, pazar araştırmasını, pazarlamayı, reklamı, ekibi, pazarı, hatta müşteriyi bile daha az umursar hale gelmek.

#10 Kazan-kazan prensibini benimsememek.
Müşteriler, distribütörler, acenteler, çözüm ortakları, çalışanlar veya herhangi bir iş partneri ile olan ticari ilişkide kazan-kazan ilkesi çerçevesinde düşünmemek.

Bitirirken

Bu hatalar listesinde yer alması gerektiğini düşündüğünüz bir madde var mı? Aşağıdaki yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Gıda İthalatçıları Veri Tabanı: BestFoodImporters
İhracat Sohbetleri Devam Ediyor!
 

Yorumlar (4)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Ellerinize sağlık Zafer Bey, KOBİ'lerin ihracat konusundaki sıkıntılarını madde madde sıralayan çok güzel bir yazı olmuş.

Maalesef bizim KOBİ'lerimizin çoğunluğu her şeyi bilen, daha doğrusunu bildiğini zanneden, patronların elinde. İhracat...

Ellerinize sağlık Zafer Bey, KOBİ'lerin ihracat konusundaki sıkıntılarını madde madde sıralayan çok güzel bir yazı olmuş.

Maalesef bizim KOBİ'lerimizin çoğunluğu her şeyi bilen, daha doğrusunu bildiğini zanneden, patronların elinde. İhracat yapmak öyle sadece Türkiye coğrafyasında iş yapmaya benzemiyor, öncelikle açık bir vizyon ve dünya görüşü gerektiriyor. Bunu başarabilen ve çok da iyi şekilde ihracat yapabilen firmalar tabii ki var ama sayıları çok azınlıkta maalesef.

Dünya çok hızlı değişiyor ve bizim patronlarımız da değişmek zorunda, yoksa kendi çocukları gibi gördükleri KOBİ'lerin 2050 yılını bile görmesi pek mümkün gözükmüyor.

Burada deneyimli profesyonellere ve bizim platformumuz gibi oluşumlara patronları ikna edebilmek için çok önemli görevler düşüyor, dolayısıyla Dış Ticaret platformuna hep birlikte sahip çıkarak Türkiye'de ihracatın gelişmesine katkıda bulunmak hepimizin hedefi olmalı düşüncesindeyim.

Devamını oku
Mehmet Ergene
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Nazik yorumunuz için çok teşekkürler, Mehmet Bey. Yine güzel noktalara değinmişsiniz.
Haklısınız, ülkemizdeki KOBİ patronlarının kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Aksi taktirde, sizin de belirttiğiniz gibi, "kendi çocukları gibi gördükleri"...

Nazik yorumunuz için çok teşekkürler, Mehmet Bey. Yine güzel noktalara değinmişsiniz.
Haklısınız, ülkemizdeki KOBİ patronlarının kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Aksi taktirde, sizin de belirttiğiniz gibi, "kendi çocukları gibi gördükleri" o şirketleri çok uzun yaşamayacak.
Bizim platformda yoğun olarak girişimciler var. Umarım KOBİ patronlarına da ulaşırız bir gün.

Devamını oku
Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Yukarıda sayılanlara %1000 katılıyorum. Sanırım bir konu daha eklenebilir ki bana göre en çok olumsuz etkisi oluyor o da FİYATLAMA. Bizde bir çok sanayi dalında maliyet hesaplama yöntemi; Bir malzeme + Bir işçilik + Bir kâr . Hadi bu basit yöntem...

Yukarıda sayılanlara %1000 katılıyorum. Sanırım bir konu daha eklenebilir ki bana göre en çok olumsuz etkisi oluyor o da FİYATLAMA. Bizde bir çok sanayi dalında maliyet hesaplama yöntemi; Bir malzeme + Bir işçilik + Bir kâr . Hadi bu basit yöntem biraz daha gelişmiş sanayi firmalarında terk edilmiş ve olabildiğince doğru maliyet hesaplama yöntemi geliştirilmiş olsun. Doğruya yakın hesapladılar birim maliyeti ve TL.100/ad hesaplandı. Çalışan işçi masrafları (TL.30), kira,elektrik,vb giderler (TL.10) , ham,yarı mamul malzemeler(TL.40) , kâr(ham / yarı mamaul madde alımı için kur artışı farkı da dahil olsun) (TL.20) olsun,hepsi yapılan ürün adedine göre hesaplanıp baz maliyet bulunuyor. diyelim ortalama gün/1.000 (aylık 24.000)adet üretiliyor ve maliyet de TL.100/ad oluyor. İhracat siparişi alınıyor ve talep aylık 2.400 tane ,fiyat isteniyor. Kolay hemen veriliyor TL.100/ad. . İşte yanlış burada başlıyor bence.Tabii yüksek geliyor alıcıya ,al aşağı ve yukarı ya anlaşma oluyor yada iş kaçıyor ve bir daha bu veya başka bir sipariş için geri dönüş olmuyor. Çünki çalışan işçi ve makinalar ile aslın- da günlük üretim kapasitesi 2.000 adet ama arz/talep sebebiyle 1.000 adet üretiliyor günde ,dolayısıyla yeni aldığınız ihracat siparişini TL.100/ad den niye veriyorsunuz? İşçi maliyetleri(fazla mesai de gerektirmeyecek) ve kira benzeri sabit giderler de ya iç piyasaya sattığınız mamuller dahil tüm üretimde maliyet düşer (diyelim 5 TL olsun ) ki bu ilk aşamada değil ama artık siparişler yıllık olarak devamlı olmaya başlayınca iç piyasa satış fiyatı da düşebilir yada iç piyasa nasılsa oturdu denip, ihracata verilecek siparişlerde işçi ve diğer sabit gider tutarları TL.30+?5 olsun tutarın tamamı olmasa da TL.10 ila 35 arası maliyetten düşülüp yurt dışına rahatlıkla (TL.65 ila TL.90 arasında bir fiyata) satılabilir. Bu arada alınacak peşin döviz yada akreditif vs sonrası tahsil edilecek dövizlerdeki kur artışı ve diğer artılarda cabası. Sonra adamlar Çin i büyütüyor ki biz zaten onlarla rekabet değil ama biraz daha kaliteli ve çabuk teslim edilmesi istenen durumlarda (imalat süresi + nakliyeden dolayı 2-3 hafta erken teslim ) öne çıkabilsek bile bize fazlası ile yetecektir sırf maliyet yüzünden kaçırılan siparişler kaçmasa bile.

Devamını oku
Niyazi Soydan
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Niyazi Bey, teşekkürler nazik yorumunuz ve güzel katkınız için. Ölçek ekonomisinden bahsetmişsiniz. Çok yerinde bir yorum olmuş. Fiyatlandırma konusunda yapılan bu yanlışlar da listeye alınabilir.

Zafer Yılmaz
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.