KOBİ Patronları İhracat İşini Neden Öğrenmeliler?

kobi-patronlari-ihracat

"Nasılsa ihracat için dil bilen bir personel çalıştırıyorum. Bu işi neden kendim öğreneyim ki?" diyen bir KOBİ patronu iseniz bu yazı sizin için.

İhracat işini öğrenmeniz için işte size 7 neden.

#1 İhracat tek çıkış yolu olduğu için

"Neden İhracat Yapmalı?" sorusunu cevaplarken birden fazla neden sıraladık. Ancak KOBİ'lerimiz bugün bir nedeni çok güçlü bir şekilde hissediyorlar. İhracat, daralan ve umut vaat etmeyen iç pazar karşısında firmalarımız için tek çıkış yolu durumuna geldi. İhracatın önemini anlamak için bunu beklemeye gerek yoktu ama yine de geç bir uyanma da olsa bu da bir şeydir, diyelim.

#2 İhracat işini layıkıyla anlamak için

İhracat işinin sadece satmak işi olmadığını veya "Bize İngilizce emailler geliyor; dil bilen birini bulalım bunlara cevap versin" yaklaşımının çok çok ötesinde, firmayı her bakımdan bir gelişim evrimine sokacak bir şey olduğunu anlayabilmek için; ihracat, iş geliştirme, pazarlama, markalaşma çizgisinde yapılacakların sınırının olmadığını görebilmek için.

#3 İşin başına doğru insanları seçebilmek için

Patron olarak siz bir işi ne kadar iyi bilirseniz, o işin başına ehil insanları seçme konusunda da o kadar iyi seçimler yapma ihtimaliniz olur. Konu sadece dış ticaret personeli de değil; danışmanından gümrükçüsüne, nakliyecisinden reklamcısına işbilen, doğru insanlarla çalışabilmek için gerekli olan bir yetkinliktir bu.

#4 İhracat çalışanlarını doğru anlayıp sağlıklı değerlendirebilmek için

Ne kadar genel bile olsa sahip olduğunuz ihracat bilgisi ihracat yöneticilerinizle uyumlu ve sağlıklı bir iletişim kurabilmenizi sağlayacaktır. Tam tersi durumlar bir takım şirket içi çatışmalara gebedir. Bakınız: Patronlar ve Yöneticiler Arasındaki Çatışmalar I  

#5 İyi bir ekip üyesi olabilmek için

Patron olarak siz de ekibin bir üyesisiniz ve yerine getirmeniz gereken fonksiyonlarınız var. İyi bir takım oyuncusu olabilmeniz için ihracat bilgisine ihtiyaç duyacaksınız.

#6 Yalnız kaldığınızda da mücadeleye devam edebilmek için

Bazen tek başınıza kalırsınız. Yalnız, tek başınıza kaldığınız zamanlarda da bu savaşı hakkıyla verebilmeniz gerekir.

#7 Daha fazla bilmek için

Bilmek size yol gösterir. Öğrenmenin ise sonu yok. Ne kadar çok bilirseniz o kadar bilmeye ihtiyaç duyacaksınız. Bu nefes almak gibi bir şey. Nefes almayı bırakırsanız belli bir süre sonra ne oluyorsa öğrenmeyi bıraktığınızda da olacak olan şey odur.

Bitirirken

KOBİ patronları olarak özellikle bu dönemde daha bir canlı olmalıyız. Dikkatimizi ve enerjimizi kötü haberlere değil, kendimizi geliştirmeye vermeliyiz. Bilgi her yerde. Bazı bilgileri ise arayıp bulmak uğruna yolculuklara çıkmak gerekiyor. Meşhur Çin atasözünün dediği gibi, her uzun yolculuk bir ilk adım ile başlıyor. O ilk adımı atalım. Gerisi gelecektir.

Atıksu Arıtma Tesisi Kurulumunda Yetkin Bir İmza
Dış Ticarette Mal Mukabili Ödeme
 

Yorumlar (5)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Zafer Bey, ellerinize sağlık çok güzel bir değerlendirme olmuş. Günümüzde artık yumurtaları tek bir sepete koyarak sadece iç piyasada iş yapmaya çalışan KOBİ'lerin işi gerçekten çok zor. Küreselleşen dünya bir çok fırsat ama aynı zamanda bir çok...

Zafer Bey, ellerinize sağlık çok güzel bir değerlendirme olmuş. Günümüzde artık yumurtaları tek bir sepete koyarak sadece iç piyasada iş yapmaya çalışan KOBİ'lerin işi gerçekten çok zor. Küreselleşen dünya bir çok fırsat ama aynı zamanda bir çok da tehdit sunuyor, ancak KOBİ'lerin doğru stratejiler ile ihracata açılması çok önemli. İnsan bilmediği şeyden korkar, bizlere düşen ihracat konusunda tecrübeli profesyoneller olarak KOBİ'lere sağlıklı bir ihracat yapılanması için destek olmak, bu nedenle de bu platformu çok önemsiyor, emekleriniz için teşekkür ediyorum.

Devamını oku
Mehmet Ergene
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Nazik yorumunuz için teşekkürler Zafer Bey. İhracat sohbetlerine ben de katılmayı çok arzu ediyorum ancak galiba bir sonraki sohbet toplantısı galiba 24 Nisan'da ancak maalesef aynı gün akşam katılmam gereken bir toplantı var. bir sonraki İhracat...

Nazik yorumunuz için teşekkürler Zafer Bey. İhracat sohbetlerine ben de katılmayı çok arzu ediyorum ancak galiba bir sonraki sohbet toplantısı galiba 24 Nisan'da ancak maalesef aynı gün akşam katılmam gereken bir toplantı var. bir sonraki İhracat Sohbetleri'ne katılıp ben de siz ve diğer değerli arkadaşlarla şahsen tanışmayı arzu ediyorum. Emekleriniz için tekrar teşekkürler

Devamını oku
Mehmet Ergene
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Etkinliği Mayıs ayına çektik, Mehmet Bey. Durumunuza göre bakarsınız.

Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

6 Mayıs'ta etkinliğe katılacağım Zafer Bey
İlginize teşekkürler

Mehmet Ergene
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.