KOSGEB 2019 Başı İtibariyle Girişimcilik Desteklerinde Değişikliğe Gidiyor

kosgeb

Ülkemizde işletmecilik yapmak zor bir zanaattır. Hele yeni bir işletme açmak yel değirmenleri ile savaşmaya benzer. Bürokrasi bir yandan, masraflar bir yandan, müşteri edinerek mal satmaya ve kâr etmeye başlamanın zorluğu bir yandan. Ayrıca tüm yeni işletmeciler için geçerli olan bir kuraldır ilk altı ay cepten yemeye hazırlı olmak. Bu durumun varlığı bile insanları yeni bir işyeri açmaktan soğutmaktadır. Ya bu durum altı aydan fazla sürerse, ya müşteri edinemezsem düşünceleri insanı yer bitirir. Bu arada masraflar sürekli devam etmektedir.

Bu sıkıntıları bir nebze de olsa hafifletecek imkanlar da yok değildir. Eş-dost, akrabadan uzun vadeli borç almak, kredi çekmek vb. Fakat bunların hepsi borçtur ve bir süre sonra geri ödenmesi gerekmektedir.

KOBİ diye tanımlanan küçük ve orta boy işletmelere yardımcı olmak üzere kurulan ve bu amaçla çalışmalar yapmakta olan KOSGEB ülkemizde işletmecilik destekleri ile öne çıkan bir devlet kurumudur. KOSGEB destekleri arasında girişimcilik desteği ilk adımı atmak isteyen işletmeciler için can simidi görevi görebilmektedir. KOSGEB desteklerinde geri ödeme mecburiyetinin olmaması önemli bir avantajdır. Bunun yanında istenirse uygun faiz oranlı krediler de bulunmakta olup uzun vadelerde geri ödenebilmektedir.

Uzun yıllardır devam etmekte olan girişimcilik desteklerinde 2019 yılı başı itibariyle yeni bir dönem başlayacaktır. Şimdiye kadar 50.000 TL üst limitli olan girişimcilik desteğinde hem limit artmakta hem de destek süresi ve diğer yeni imkanlarla destek genişlemektedir. Aşağıda yeni destek ile ilgili KOSGEB sitesinden aldığım bilgiler yer almaktadır.

Öncelikle bu yeni sistemde program ikiye bölünerek hitap ettiği kitle çeşitlendirilmiş ve daha iyi bir tanımlamaya gidilmiştir. Özellikle "İleri Girişimcilik" adı altındaki desteklerde yüksek teknolojik işletmeler ve stratejik ürünlere yönelik çalışmalar yapacak işletmelere özel destek imkanları verilecektir. Bu programda limitlerde de ciddi bir rakam yükseltilmesi yapılmıştır ki bu iyi ve oldukça olumlu bir çabadır.

Yazımızın ve KOSGEB desteklerinin faydalı olması ümidiyle…

Geleneksel Girişimci Programı

(1) Geleneksel Girişimci Programının hedefi, işletmeleri en kırılgan olduğu kuruluş yıllarında desteklemek ve bu işletmelerde istihdamı teşvik etmektir.

(2) Geleneksel Girişimci Programında;

a) Kuruluş desteği kapsamında geri ödemesiz olarak, gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 5.000 (beş bin) TL, sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 10.000 (on bin) TL,
b) Performans desteği kapsamında geri ödemesiz olarak, programın uygulama esaslarında belirlenen kriterlere göre 40.000 (kırk bin) TL'ye kadar, ayrıca girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya şehit yakını olması durumunda ilave 10.000 (on bin) TL'ye kadar olmak üzere en fazla 50.000 (elli bin) TL'ye kadar destek sağlanır.

İleri Girişimci Programı

(1) İleri Girişimci Destek Programının hedefi, ülkemizin stratejik önceliklerine uygun olarak yenilikçi, sanayide dijitalleşme uygulamaları ve orta yüksek/yüksek teknoloji düzeyindeki sektörler ile imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin sayısının arttırılması, işletmelerin en kırılgan olduğu kuruluş yıllarında desteklenmesi ve bu işletmelerde istihdamın teşvik edilmesidir.

(2) İleri Girişimci Programında;

a) Kuruluş desteği kapsamında geri ödemesiz olarak, gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 5.000 (beş bin) TL, sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 10.000 (on bin) TL,
b) Performans desteği kapsamında geri ödemesiz olarak, bu programın uygulama esaslarında belirlenen kriterlere göre 40.000 (kırk bin) TL'ye kadar, ayrıca girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya şehit yakını olması durumunda ilave 10.000 (on bin) TL'ye kadar olmak üzere en fazla 50.000 (elli bin) TL'ye kadar
c) Makine, teçhizat ve yazılım desteği kapsamında, makine ve teçhizat giderleri ile yazılım lisans bedeli veya zaman sınırlı lisans kullanım bedeli için geri ödemesiz olarak 100.000 (yüz bin) TL, orta yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmeler için 200.000 (iki yüz bin) TL, yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmeler için 300.000 (üç yüz bin) TL,
d) Mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu desteği kapsamında geri ödemesiz olarak 10.000 (on bin) TL destek sağlanır.

(3) Makine, teçhizat ve yazılım desteği ile mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu desteği için destek oranı %75 (yetmiş beş)'tir.
DAT Teslim Şekli
CIP Teslim Şekli

İlgili Yazılar

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.