Milyon Dolarlık Bağlantı

dollar-bundles
İhracatçılar olarak B2B alanında iş yapıyoruz. Yani son kullanıcıya bir tane t-shirt satmıyoruz. Son kullanıcılara satış yapan bir şirkete milyon adet t-shirt satıyoruz. Dolayısıyla, B2B'de bir tane müşteri yakaladınız mı, yıl bazında milyon dolarlık bir ticaret hacmi yaratabiliyorsunuz. Hem de sadece bir müşteriden!
İhracat müşterilerini bulmak için çok çeşitli yollar var. Networking faaliyetlerinde bulunmak bunlardan bir tanesi. Dış Ticaret Net bunun için tasarlanmış bir platform. Bizbey.com'dan kopma bir projedir aslında DTN. Bizbey'in Türkçesini ayırmak isteyince DTN ortaya çıktı. Bizbey global ve nötr bir platformken DTN daha lokal misyonları üstlenebiliyor. Bunlardan bir tanesi Türk ihracatçıların bir takım gibi ortak bir amaç için işbirliği yapmasıdır. Ne var ki DTN'in nasıl fayda üreteceğine ve buranın nasıl kullanılacağına dair çok az kişinin fikri var. Belki de bunun kendiliğinden gelişeceğini beklememek gerekiyordu. DTN'in bir online firma rehberinden, bir forumdan, bir blogdan çok daha fazlası olduğunu, aynı zamanda bir networking platformu olduğunu göstermek gerekiyordu.

Milyon Dolarlık Bir Örnek

Cömert Başlıkaya bizim aktif bir üyemiz. İzmir'de üretim yapan çok başarılı bir aile işletmesi var. Aynı zamanda dostu olduğu firmaların ihracat yapmalarına da destek oluyor. DTN üzerinde ihracat faaliyetlerini anlatıyor, paylaşıyor. Mesela aşağıdaki görselde göreceksiniz. Amerika'ya 10 ton bitkisel sabun ihracatı gerçekleştirmiş. Bu mutluluğunu ve başarısını da sayfasından bağlantılarıyla paylaşmış. İlham verici ve motive edici bir paylaşım. Bunu yapmakla aynı zamanda kendisi gibi diğer ihracatçı dostlara da bir fırsat sundu. Nasıl mı? 

Cömert Başlıkaya'nın paylaşımı

Diyelim ki kozmetik kategorisinde çalışan bir firmasınız. Farz edelim şampuan üretiyorsunuz. Veya kozmetik kategorisinde olmanıza da gerek. Muhtemeldir ki Cömert Bey'in müşterisi ya perakendecidir ya da perakendecilerin tedarikçisidir. Dolayısıyla Cömert Bey'in müşterisinin perakendecilere ürün veren birçok üretici ihracatçımız için de potansiyel taşıma ihtimali çok yüksek. Bu müşteri şampuan ile çok büyük ihtimal ilgileneceği gibi, olasıdır ki temizlik malzemelerinden saklama kabına geniş yelpazedeki bir ürün grubu ile de ilgilenebilir.

Ben bu yelpazedeki ürün gruplarından birinin üreticisi olsam hemen Cömert Bey'e yazardım. Önce onu tebrik ettikten sonra, acaba benim ürünleri de müşterisine sunmak ister mi veya kontağını benimle paylaşır mı diye bir sohbet içerisinde ona sorardım. Bundan sonrası, işte o ilişki kurma dediğimiz sanatın icra edildiği alan oluyor.

İster online ister offline olsun, networking yapmanın da bazı kuralları var. Bunları bu yazıda bahsetmek mümkün olmayacak. Fakat çok önemli tek bir kuralı söyleyebilirim. Bu bir alma-verme işidir. Tek taraflı işlemez. Bir süre gitse de devam etmez. Bunu hep akılda tutmalı.

DTN'in herkes için daha fazla fayda üretebilmesi için Cömert Bey gibi tüm arkadaşların ne yaptıklarını anlatmaları, paylaşmaları gerekiyor. Yurtdışı bağlantılarınızdan kendi ürününüz dışında talepler geldiğinde bu taleplerin ölmesi gerekmiyor. Paylaşın. Bırakın ondan başka bir ihracatçı arkadaşınız faydalansın. Oradan doğacak bir fayda bir gün dönüp dolaşıp yine size dönecektir mutlaka.

Dış Ticaret ve İhracat Felsefesi
Enerjisa Online İşlemler İle Kullanıcılarına Hızlı...
 

Yorumlar (2)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Nazik ve ilham verici yazınız için teşekkür ederim. Bu platformda üstadlarımdan çok faydalı bilgiler almaktayım.
Sabun ihracatımdan 3 ay sonra ilk zeytinyağı ihracatımı da Kanada ya başka bir firmamla yapmıştım. Kanada daki firma Greek...

Nazik ve ilham verici yazınız için teşekkür ederim. Bu platformda üstadlarımdan çok faydalı bilgiler almaktayım.
Sabun ihracatımdan 3 ay sonra ilk zeytinyağı ihracatımı da Kanada ya başka bir firmamla yapmıştım. Kanada daki firma Greek Mediterranean ürünleri üzerine zincir mağazaları işletmekteydi. Zeytinyağı firmamın iznini alarak bitkisel sabun teklifini yaptık, şansımıza fiyatlama tuttu. Akabinde sabun alan ABD deki firmaya da zeytinyağı önerdik fiyatlama yaptık; şişeleme konusunda maalesef anlaşamadılar, çapraz satış olmadı, ama sabun ve zeytinyağı firmalarımıza ve tabii ki bana güzel bir tecrübe oldu. (Bu arada Kanada ya bitkisel sabunlarımızı Greek leştirmek ağrıma gitmişti. Ama Maalesef aynı bölgenin ürünleri Greek olunca satıyor)
Buna benzer kazan kazan dayanışmaların bu platformda artmasını dilerim.

Devamını oku
Comert Baslikaya
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Nazik yorumunuz için size de teşekkürler, Cömert Bey. Paylaşımlarınız bu yazıya ilham oldu.

Zafer Yılmaz
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.