Nasıl Başardım: İngiltere’den Girişimcilik Hikayeleri

nasil-basardim-ingiltere-den-girisimcilik-hikayeleri

Yakın zamanda okumuş olduğum "How I Made It" (Nasıl Başardım) isimli kitap İngiltere'den 40 başarılı girişimcinin hikayelerini konu alıyor. Kitabın yazarı Rachel Bridge The Sunday Times gazetesinde editör olarak çalışırken rüyalarını gerçeğe çevirmiş bu girişimcilerle bire bir röportajlar yapmış ve gazetedeki "How I Made It" (Nasıl Başardım) isimli kendi köşesinde bu hikayeleri yayınlamış. Sonrasında tüm bu yazılar tekrar gözden geçirilerek bir kitap formatında yeniden doğmuş. Kitabın hemen başına girişimciliğin doğası ve girişimcilerin genel özellikleri hakkında, uzman görüşleri ile desteklenmiş, güzel de bir giriş eklenmiş.

Girişimcilerin hikayelerini okurken, bu 40 başarılı girişimcinin bazı ortak özellikleri dikkatimi çekti. Bu girişimciler hakkındaki genel izlenimimi şu şekilde özetleyebilirim.

Başarılı Girişimcilerin Ortak Özellikleri

#1 Pazarda henüz karşılanmamış bir ihtiyacı tespit ediyorlar.

Hepsi de kullanılmamış bir fırsatı veya doyurulmamış bir açlığı görüyorlar. Niş bir alan seçiyorlar ve o niş içerisinde büyüyorlar. Hiçbiri doymuş bir pazara girip orada ölümüne mücadele etmeyi tercih etmiyor. Ya da talebi henüz meçhul olan bir şey icat etme yoluna gitmiyorlar.

#2 Risk alıyorlar.

Bu girişimcilerin hiçbiri ağzında gümüş kaşıkla doğmuyor. İşlerini başlatmak için mevcut işlerinden ayrılıyorlar, bankadan kredi çekiyorlar, borç para alıyorlar. İstisnasız hepsi bir takım risklere giriyorlar.

#3 Başarısızlık hikayeleri de var.

Girişimcilerin çoğunun işlerini başarıya ulaştırmadan önce başarısızlık deneyimleri de oluyor.

#4 Resmi eğitimin peşinden gitmiyorlar.

Bu çok ilginç. 40 girişimcinin sadece çok ufak bir yüzdesi üniversite veya daha yüksek bir eğitime sahip. Birçoğu okulu terk etmiş. Yalnız, burada dikkat edelim, eğitimi ve öğrenmeyi değil, resmi okulu.

#5 Zor zamanlarda pes etmiyorlar.

Bu girişimciler kolayca pes etmiyorlar ve işleri zora girdiğinde daima proaktif davranmayı seçiyorlar.

Bitirirken

Girişimcilerin hikayelerini okumak ilham verici. Bu kitabın beğendiğim özelliklerinden birisi girişimcilerin sadece başarı hikayelerine değil aynı zamanda onların başarısızlık hikayelerine de yer veriyor olmasıdır. Sanırım her girişimde başarı ve başarısızlık yan yana ve kol kola, her daim birlikte yol alan şeyler ve herhangi bir sözde "başarısızlık" pekala bir "başarı"ya döndürülebilir, eğer ki onu bir öğrenim tecrübesi olarak görürsek.

Girişimciler ve girişimcilik hakkında okuduğunuz ve tavsiye etmek istediğiniz güzel kitaplar var ise aşağıda yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Referans
Rachel Bridge. How I Made It - 40 Successful Entrepreneurs Reveal How They Made Millions. 2nd Edition, Kogan Page (2009).
Distribütör Seçiminde Kriterler
Packing List (Çeki Listesi)
 

Yorumlar (2)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

"Girişimcilerin hikayelerini okumak ilham verici. Bu kitabın beğendiğim özelliklerinden birisi girişimcilerin sadece başarı hikayelerine değil aynı zamanda onların başarısızlık hikayelerine de yer veriyor olmasıdır. Sanırım her girişimde başarı...

"Girişimcilerin hikayelerini okumak ilham verici. Bu kitabın beğendiğim özelliklerinden birisi girişimcilerin sadece başarı hikayelerine değil aynı zamanda onların başarısızlık hikayelerine de yer veriyor olmasıdır. Sanırım her girişimde başarı ve başarısızlık yan yana ve kol kola, her daim birlikte yol alan şeyler ve herhangi bir sözde "başarısızlık" pekala bir "başarı"ya döndürülebilir, eğer ki onu bir öğrenim tecrübesi olarak görürsek".
ÇOOOK HAKLISINIZ....
Evet, Zafer bey. Başarı hikayeleri ilham verir. Ama bence başarısızlık hikayeleri daha gerçekçidir. Başarılı olma durumu milyonda bir ihtimal ve çoğu kez bir hayal iken, başarısızlık daha yaygın ve herkesin başına gelebilir. Bu yüzden bana daha gerçekçi görünmektedir.
TEŞEKKÜRLER

Devamını oku
Özkan Özkaya
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Yorumunuz için teşekkürler, Özkan Bey. Size gönülden katılıyorum. Hayalimizdeki gibi herşey yolunda gitse ne güzel belki ama hiçbir zaman öyle olmuyor. Başarısızlık bazen başarı yolunda geçilmesi gereken gerekli bir adım oluyor.

Zafer Yılmaz
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.