Ne İş Yapmalı?

Ne İş Yapmalı?

"Ne iş yapmalıyım? Hangi alana girmeliyim?" Tabi bu soruların bir de alt-metini var. O alt-metini de okursak, aslında denilmek istenen "Hangi alanda iş yaparsam başarılı olur ve iyi bir gelir elde edebilirim?"

Bunlar kendi işini kurmak veya yatırım yapmak isteyen girişimcilerin cevabını bilmeleri gereken ilk sorulardır. Çoğu insan bu sorulara cevap bulamadığından hayallerini erteler. Kimileri de kendileri için doğru olan cevabı bulamadıklarından dolayı hayal kırıklığına uğrarlar.

Emeklerin boşa gitmemesi öncelikle gömleğin ilk düğmesinin doğru iliklenmesine bağlıdır. Bu da bir seçim meselesidir.

İş fikirlerini değerlendirirken... 

#1 Sevdiğim bir iş mi?

Ne iş olursa olsun, en ideal olanı sevdiğin işi yapmaktır. Sevdiğiniz, tutkuyla önemsediğiniz bir işi yapmak başarının yerçekimi kanunu gibi değişmez ve evrensel prensiplerinden bir tanesidir. Sevdiğiniz işi yaparsanız "saat 6 olsa da işi bıraksam" demezsiniz; ne kadar uzun süre çalışmış olsanız da yorulmazsınız. Sevdiğiniz işi yapmak size dünyadaki en değerli şeyi, yani mutluluğu verir. Dolayısıyla çok para kazanmamak da moralinizi bozmaz çünkü zaten ödülünüzü alıyorsunuzdur. Ayrıca, sevdiğiniz işi yapmak içinizdeki yaratıcı gücü harekete geçirir. Kişisel gelişim edebiyatının kurucu babası sayılan Napoleon Hill'in deyişiyle, "Bir kişi sevdiği bir işe girdiğinde veya sevdiği bir kişi adına bir işi icra ettiğinde en verimli halindedir, çabucak ve kolayca başarılı olur."

Sevdiğiniz, zaten hobiniz olan bir aktiviteden gelir elde etmek harika bir şeydir. Eğer bunu başarabilirseniz ne mutlu size.

#2 Yeterince büyük bir niş pazar mı?

Burada dikkat edilecek konulardan birisi seçeceğiniz alanın hedeflediğiniz geliri yaratabilecek ölçüde büyük olup olmadığıdır. Eğer seçtiğiniz alan yeterince büyük değilse arzu ettiğiniz gelirleri yakalamanız mümkün olmayabilir.

Diyelim ki olta balıkçılığı tutkunuz ve hobiniz. Olta balıkçılığı ürünleri üzerine ailenizi geçindirebileceğiniz bir iş kurmak istiyorsunuz. Bu durumda bu niş pazarın öncelikle Türkiye'deki büyüklüğüne mutlaka bakmalısınız. Hedef kitleniz olan olta balıkçılarının sayısı, ürünlerin arz-talep oranları, rekabet gibi konularda bilgi toplamalısınız.

#3 Canlı ve gelişen bir sektör mü?

İş alanını sevmeniz ve pazarın büyüklüğü yanında sektör de karar verirken göz önüne alınmalıdır. Çünkü büyüklükten bağımsız olarak bazı sektörler diğerlerine oranla her zaman daha kazançlıdır ve daha canlıdır. Çünkü o sektörlerde insanlar sürekli bir şeyler satın alırlar. Para kolayca el değiştirir. Örneğin medikali düşünün. Ben bu güne kadar boş bir hastane görmedim. Ne zaman bir eczaneye gidecek olsam önümde sırada bekleyen birkaç kişi mutlaka olmuştur. Krizmiş, durgunlukmuş, savaşmış hiç umurunda olmaz bu sektörün. Hatta kötü hizmet sunuyor olmaları bile bu sektör aktörlerini zerre sendelletmez. Öte yandan, mesela tekstil sektörü ekonomik krizlere, hatta bu krizlerin söylentilerine dahi son derece hassastır.

#4 Değer yaratabileceğim bir alan mı?

"Ne yapmalıyım?" sorusuna cevap ararken, "sevdiğiniz işi yapın; tutkunuzun peşinden gidin" yaklaşımını "yeterince büyük ve kazançlı alanları seçin" yaklaşımı ile sentezledikten sonra, şimdi kendimize biraz farklı sorular soralım: "İnsanlara nasıl faydalı olabilir, onların hangi sorunlarına hangi çözümleri üretebilir, nasıl bir değer yaratabilirim?"

Kendinize hemen bir "düşünceler" defteri edinin veya bilgisayarınızda bu isimle bir Word dosyası açın. Oraya "benim konularım" başlığı altına bilgili, tecrübeli veya çok becerikli olduğunuz alanları listeleyin. Mütevazi olmayın. Sonra uzman olmak veya ustalaşmak istediğiniz alanları yazın. Daha sonra her birinin altına aklınıza gelen her türlü iş fikrini yazın.

Mesela İngilizce biliyorsanız ve öğretmeyi de seviyorsanız bu becerinizin hemen altına şöyle bir not düşebilirsiniz: "Düşünce: İngilizce öğreten eğitim programları tasarlamak ve satmak".

Böylelikle nasıl bir değer yaratabileceğiniz, insanların hangi sorunlarına nasıl bir çözüm getirebileceğiniz üzerine net bir resim edinebilirsiniz. Bu, yapacağınız iş konusunda beyninizin size belirgin düşünceler ve alternatifler üretmesine kesinlikle yardımcı olacaktır.

#5 Mevcut bağlantılarımla ilgili mi?

Diğer bir konu da bağlantılarınızdır. Örneğin bir aile işletmeniz var mı? Kardeşleriniz, akrabalarınız, arkadaşlarınız hangi alanlarda çalışıyor? Hangi çevrelere kolay erişiminiz var? Bunlar hangi alanı seçmeniz konusunda size bir fikir verebilir.

James Altucher bir yazısında girişimcilere "işinizi başlatmadan önce bir müşteri bulun" der. Bir girişimde kolayca başarılı olabilmek için önce müşterileri bulup sonra onların satın almak isteyeceği ürünleri tasarlamayı tavsiye eder.

Bu oldukça akıllıca bir yaklaşımdır. Özellikle işinizin başlangıcında ilk müşterilerinizi sizi tanıyan, size güvenen insanlar arasından daha kolay bulabilirsiniz. Dolayısıyla işinizi en baştan onları ilgilendirecek bir şekilde tasarlamak yerinde olur. Örneğin ailenizden otel sahibi kişiler varsa veya öyle bir çevreye kolay erişiminiz söz konusu ise otel işletmeleri için ne tür ürün ve hizmetler sunabilirsiniz, bunları düşünebilirsiniz. Bir iş kurup sonra müşterileri aramaya koyulmak sonu meçhul bir senaryodur.

Sonuç Olarak

Özetle, iş fikirlerini düşünür ve değerlendirirken şu ölçütleri kullanabilirsiniz:

  • Sevdiğiniz bir iş mi? 
  • Niş pazar yeterince büyük mü? 
  • Sektör canlı ve kazançlı mı? 
  • Değer katabileceğiniz, fark yaratabileceğiniz bir alan mı? 
  • Mevcut bağlantılarınızdan yararlanabilecek misiniz?

 Aşağıdaki yorum kısmını kullanarak konu hakkındaki görüşlerinizi siz de paylaşabilirsiniz.

İhracat Bir Takım Oyunudur
İnançlarınız Nedir?
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.