Nerede Kalmıştık Arkadaş… ???

ihracat-disticaret-doviz-danismanlik

*Flashback

01.Ocak.2018 - 1 USD karşılığı 3.3781 TL

25.Mayıs.2018 - 1 USD karşılığı 4.7068 TL – Değişim oranı - %20 +

02.Temmuz.2018 - 1 USD karşılığı 4.6225 TL – Değişim oranı - %27 + 

Gelelim bugüne…

01.Temmuz.2019 1 USD karşılığı 5.6567 TL – Değişim oranı - %18,3 + (12 aylık devir). Diğer bir deyişle 100.000 TL paranızı dolara (21.633 USD) çevirip, hiç bozdurmadan tutsaydınız, bugün 122.371 TL karşılığı gelecekti. Paranızı Türkiye'de bulunan hatırı sayılan bankalardan birine 12 aylık faiz getirisine bıraksaydınız, 14.000 ile 18.000 TL arasında (bankadan bankaya farklılık göstermektedir) bir faiz kazancı yapabilirdiniz.

Peki ya dış ticaret (ihracat) yapsaydınız…

Elbette ki yapacağınız sektöre göre değişim oranı farklılık gösterecektir. Bir ürünün üretim maliyetinde bulunan ana kalemlerinizden %60 ve üzeri miktarının, yerli üretim olduğunu düşünelim ve/veya %45 üzeri bir oranda teşvik kullandığınızı düşünelim. Ortalama kar payınızın da %15'lerde olduğunu varsayalım (diğer bütün değişkenlere ve yine tekrar edelim sektöre bağlı olarak), toplamda kazancınız en az %30 ile %40 oranında artış göstermiş olacaktı (12 aylık bir devirde). Sakın burada üretim maliyetlerinizin artığını (elektrik, su ve diğer) belirtmeyin. Bunların artışları dahi olsa, pazarlamanızın ana unsurları USD değerinde maliyet alanınıza dahil ettiğiniz sürece, sizin için değişim oranı %5'i geçmeyecektir.

Daha geçte kalmış sayılmazsınız. Devir, halen daha ihracat devridir. Potansiyeliniz olduğunu biliyorsunuz, yurt içinde çekle dönmekten çok sıkıldınız, sıcak nakitin değerini tekrar mı bilmek istiyorsunuz, daha önceden yaptınız olmadı, yine girişmek istiyorsunuz, ya da yapıyorsunuz bir nedenden dolayı doğru noktaları bulamadınız, ürünleri yolladınız karşıdan onay görmedi, sorunlarınız var çözemiyorsunuz, ne yapacağınızı bilemiyorsunuz. Bu durumda profesyonelden yardım almanız gerekiyor.

Basitçe… Yurt içinde yaptığınız ticaretin bire birini yurt dışında yaptığınızı ve potansiyel müşteri yapısının, dünyanın geneli olduğunu düşünün. Birden bire her şey gözünüzde büyüdü herhalde? Korkmayın, çünkü bu gerçekte o kadar zor bir işlem değildir.

Bilinmesi gereken en baştaki etkenler, firmanız üretim yapısı (finansal ve maliyetler) ve ürünleriniz dış ticaret yapmaya uygun mu?

Siz kendiniz ve çalışanlarınız ihracat ile ithalat yapmaya hazır mısınız?

Elbette sadece bu iki sorunun cevabını bilmekle dış ticaret yapmaya hazır olmazsınız. Cevaplanması gereken ve yapılması gereken çok işlem vardır. Geçmişte bu tip soruların cevaplarını almayan ve bilmeyen firmalar, potansiyeli çok yüksek ürünler olmasına rağmen, satışlar sadece bir veya iki defa yapılmıştır.

Mantık basitti… "Ne de olsa ucuz satıyorum, ne de olsa benden başkası yok, ne de olsa Allah'ın gavuru, nereye gidip de Türkiye'de bulacak ürünü?"

Bu tip düşünen firmalar ve kişiler, bulundukları sektörde ne kadar değerli olduklarını fark ettikleri zaman çok geç olmuştur. Kendi insanlarına, makine parkurlarını modernize etmek için yatırım yapmayı bilmemiş, akabinde yeni rakipler çıkmış ve kaybetmişlerdir.

İhracatımız var diye sevinmeyin. Yaptığınız ihracat yüzeysel olabilir ve sizden daha ucuz olan bir ürün bulunduğu anda, müşterinizi kaybedebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için yapmanız gerekenler vardır. Bunları bilmek ve uygulamak tecrübe ile esastır.

Çok geç olmadan ve istikrarlı bir şekilde ihracatta kazanmak için mutlaka bir profesyonele (danışmana) danışın…

Peki, gelelim, danışman kime denir?

Her hangi bir uzmanlık alanı ile yön verebilecek ve kendi edindiği tecrübeleri, karşısındaki kişi yada kişilere aktarabilecek birisidir.

Biraz daha açalım bu danışmanlık tanımını, birçok sözde danışman derki, "bilmedikleriniz var ben onları biliyorum, onları sizlere gösterebilirim". Bunun karşılığında ise çok ciddi kazanımlar kazanmayı beklersiniz. Halbuki siz, bunun böyle olmadığını size en başta getirdikleri danışmanlık sözleşmesini, imzalarken kendiniz biliyorsunuzdur, yine de imzalarsınız çünkü bir umuttur, ama sonucu büyük maddi karşılık verdiğiniz halde bir sonuç alamamak (Bunu yapmadan önce tekrar bir düşünün derim).

Ben diyorum ki, günümüzde herkes her türlü bilgiyi çok kısa bir süre içerisinde edinme kapasitesine sahiptir.

Önemli olan bu bilginin adapte edilme aşamasıdır. Ne yazık ki bu tecrübeyi hemen öğrenemezsiniz, ancak yıllar boyu ve bire bir yaşamakla elde edebilirsiniz.

İşte danışmanlık bu aşamada başlar. Yaşanmış olan tecrübelerin ve işleyişin, sizin yapacağınız işlemlerde yol göstermesi ve başarıya ulaşması için sağlanır.

Benim uzmanlığım ise dış ticaret üzerinedir. :))))

Saygılar….

Tedarikçi Seçiminde Kriterler
DTN Platformu Nasıl Etkili Kullanılır?
 

Yorumlar (2)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

İzzet bey
Değerli yazınıza sadece ufak bir katkı yapmak istiyorum;
Çok niş bir ürününüz yoksa elbette ki yurt dışı satım her zaman avantajlı, ancak son 15 yılda gördüğüm ihracatın ithalata bağımlılığı artmış durumda...kur volatiliteleri...

İzzet bey
Değerli yazınıza sadece ufak bir katkı yapmak istiyorum;
Çok niş bir ürününüz yoksa elbette ki yurt dışı satım her zaman avantajlı, ancak son 15 yılda gördüğüm ihracatın ithalata bağımlılığı artmış durumda...kur volatiliteleri üreticiyi olumsuz etkiliyor. Çok sıkı maliyet muhasebesi yapılması gerekiyor, ithalatçılar ana girdilerimizde kur artışının üstünde fiyat artışları yapıyor ki empati kurduğumda o marjı mantıklı buluyorum (maalesef bazı girdiler son bir yılda %60-80 arttı) Hala ürünlerimiz (makine sektörü) dünyada değerli, işçiliğimiz katma değerimiz fena değil, durumu tersine çevirme, ithal oranını düşürme) de kesinlikle inovasyonlarla olacak.
Örnek; kuru inciri bizden dökme olarak alan Estonya Lİtvanyaya ürün paketiyle veya çikolata sosuna bandırarark, ufak dokunuşlarla 5 katı fiyatlandırma yapabiliyor (Kaynak trademap) Neden biz bunu yapamıyoruz ?
Sevgi ve Saygılarımla,

Devamını oku
Yorum son olarak 2 yıl kadar önce zamanında Comert Baslikaya tarafından düzenlendi Comert Baslikaya
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Cömert bey, biz hala daha katma değer üretmeyi bilemiyoruz. Ürünümüzü elden çıkarmayı marifet sayıyoruz. Satalım da nasıl olursa olsun satalım diyoruz. Halbuki dediğiniz gibi çikolata ile süslense en az beş kat fiyat edecek ne değerli şeylerimiz...

Cömert bey, biz hala daha katma değer üretmeyi bilemiyoruz. Ürünümüzü elden çıkarmayı marifet sayıyoruz. Satalım da nasıl olursa olsun satalım diyoruz. Halbuki dediğiniz gibi çikolata ile süslense en az beş kat fiyat edecek ne değerli şeylerimiz var.
İzzet bey'in de dediği gibi, danışmanlık alma veya istişare etme yeteneğimiz yok. Veya danışmanlık yapanlar da aynen ürünü elden çıkarmayı düşünenler gibi kısa günün karının peşinde koşuyorlar. Halbuki ticaret ve hele ki dış ticaret uzun soluklu bir yarış belki bir maraton gibidir. Buna dayanmak için mukavemet, güç, sabır, istikrar ve sebat gereklidir.
Her iki üstada da değerli yazı ve görüşleri için teşekkür ederim.

Devamını oku
Özkan Özkaya
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.